Domů » Články » Google Glass v akci: Jaké jsou futuristické brýle? (první dojmy a videopohled)

Google Glass v akci: Jaké jsou futuristické brýle? (první dojmy a videopohled)

Google Glass na sebe poutají hodně pozornosti, a nutno dodat že zcela po právu. Jedná se o zajímavý technologický doplněk, který má před sebou ještě dlouhou cestu. Přehlížet bychom neměli ani otázku ochrany soukromí.

Ze sociálních sítí jste už pravěpodobně zaznamenali, že chytré brýle Google Glass dorazily do České republiky. Mezi jedny z prvních uživatelů tohoto hi-tech příslušenství patří Martin Pelant z vývojářské společnosti eMan s.r.o., která už se vývojem aplikací pro Google Glass začala zabývat a díky které jsme si brýle jako jedni z prvních mohli vyzkoušet.

Martin brýle získal díky tomu, že minulý rok v rámci studijního programu v USA navštívil konferenci Google I/O a přihlásil se do projektu Glass Explorers. Letos Martinovi z Googlu přišla zpráva, že si brýle může vyzvednout. Jelikož už byl v té době zpět v ČR, nechal si je zaslat na americkou adresu svého strýčka, odkud pak putovaly do České republiky. A Martin si je rozhodně nenechává jen pro sebe, Google Glass si v průběhu tohoto měsíce budete moci na třech různých místech republiky vyzkoušet i vy (a možná jich bude více); přehled termínů naleznete zde. Kapacita na těchto akcích je omezená, proto s registrací příliš neotálejte.

Překvapivě lehký kus techniky

Z počátku jsem se obával, jak se brýle budou nosit. Zda nebudou moc těžké nebo nebude docházet k převažování na pravou stranu kvůli umístění ovládacího panelu. Veškeré obavy ale záhy zmizely a Google Glass se nosí skutečně dobře. Nikde se nám nepodařilo vyhledat přesnou hmotnost a mlčí o ní i zahraniční recenze, avšak pocitově tipujeme, že brýle mohou vážit v rozmezí 110 až 120 gramů.


Videopohled

Prodejní verze brýli se o té vývojářské, kterou jsme testovali, zřejmě bude lišit. Vývojáři nyní mají brýle k dispozici především pro to, aby pro ně vytvořili aplikace a při komerčním uvedení na trh měli uživatelé na výběr z dostatečného množství rozšiřujícího software. Zcela nový smysl budou mít hry využívající rozšířené reality.

Samotný brýle jsou tvořeny dvěma hlavními díly – na kovovou část, která obepíná část vaší hlavy, navazuje plastový díl, ve kterém jsou umístěny komponenty, touchpad, akumulátor, reproduktor a v předním dílu pak fotoaparát a průhledná část s Prism projektorem. Konstrukce je poměrně pružná a brýlím nevadí ani mírné ohýbání. Pro přenášení je připraveno speciální ochranné pouzdro, které dostatečně kryje především přední část s projektorem. K vývojářským Google Glass jsou dodávána ještě dvě vyměnitelná skla (sluneční clony), které lze v případě potřeby kdykoliv nasadit.

- - -

Hardwarová výbava: Prism projektor a dvoujádrový procesor

Brýle pro Google vyrábí společnost Foxconn a i když je naplno využijete pouze po spárování s telefonem, mají v sobě ještě vlastní hardware. Výpočetní výkon zajišťuje dvoujádrový procesor TI OMAP 4430 s taktem 1,2 GHz, kterému sekunduje 682 MB operační paměti RAM. Pro uživatelská data (fotografie, video…) se nabízí 16GB prostor, ze kterého je v reálu přístupných zhruba 12,3 GB. Konektivitu zajišťují moduly WiFi 802 b/g a Bluetooth 4.0.

- - -

Kapacitu akumulátoru Google nikde neuvádí, ale co jsme zjistili, tak například při nepřetržitém nahrávání videa brýle vybijete za zhruba 2 hodiny a 15 minut. Při využívání navigace se výdrž pohybuje okolo 5 hodin, nicméně v tomto případě je nutné mít s brýlemi spárovaný telefon, jelikož samotné GPS čip neobsahují. Google uvádí, že při běžném používání by měly vydržet jeden den provozu, ale tomuto údaji příliš nevěříme a v reálu jsou výsledky o něco horší. Nevylučujeme, že se to do uvedení prodejní verze nezmění; Google má nyní přece jenom spoustu času na optimalizaci a doladění detailů. Dobíjení brýli je zajišťováno skrze microUSB konektor.

- - -

Pro pořizování fotografií je k dispozici 5Mpx snímač, video lze nahrávat maximálně v HD rozlišení (720p) a za dobrých světelných podmínek brýle nefotí vůbec špatně. Data se zobrazují prostřednictvím Prism projektoru s rozlišením 640 x 360 px. Hardwarovou výbavu uzavírá gyroskop, magnetometr, světelné čidlo, proximity senzor a samozřejmě také zmíněný touchpad, který můžete společně s hlasovými povely v angličtině využít k ovládání brýlí.

Stačí nasadit a používat…

Jak jsem již zmínil, pro maximální využití funkcí je nutné mít brýle přes Bluetooth spárované s telefonem. Díky tomu se vám zpřístupní nejen funkce pro volání, ale i GPS navigace, čtení textových zpráv či e-mailů a především datová konektivita, bez které si brýli příliš neužijete. Google Glass jsou přímo vázané na vývojářský Google účet a zajímavostí je, že Martinovi brýle měly pořadové číslo 975. z celkových 2000 distribuovaných kusů v první vlně. Brýle mohou být vždy aktivně spárovány pouze s jedním zařízením (telefon/tablet), ale samotný účet lze využívat až na pěti přístrojích, mezi kterými jde Glass přepojovat.

Zajímavý článek rovněž vyšel na serveru ArsTechnica. Pokud byste brýle prodali nebo je někomu zapůjčili a Google to zjistil, může vám je bez varování deaktivovat a znemožnit jejich další používání. V podmínkách dále narazíme na informaci, že vlastník musí být nejméně 18 let a musí pobývat na území Spojených států, rovněž musí být registrovaný ve výše zmíněném programu Glass Explorer. Pravidla jsou dokonce tak striktní, že byste jako majitel neměl brýle nikomu jinému bez svolení a autorizace Googlu vůbec půjčovat.

- - -

Jakmile si brýle nasadíte, dojde k aktivaci displeje, respektive projektoru na pravém oku, kde vás přivítá základní obrazovka s informacemi o aktuálním čase. Mezi obrazovkami máte možnost přepínat se skrze touchpad a jejich počet je závislý na tom, kolik dalších aplikací s Google Glass používáte. Přímo v telefonu máte k dispozici utilitu My Glass, ve které můžete spravovat programy, jež brýle využívají.

Ekosystém aplikací je důležitý

Z počátku byla nabídka aplikací dost omezená, ale nyní už se začínají zapojovat vývojáři z celého světa a v seznamu najdeme například Twitter, Facebook či Evernote. Nicméně pozor, zatím nepočítejte s tím, že byste s brýlemi procházeli třeba vaši timeline (vyjma Twitteru), to možné není a programy slouží pouze ke sdílení dat. Nejen prostřednictvím hlasového příkazu lze z brýli rychle poslat fotografii na váš účet na Google+, Twitteru či Facebook, případně snadno přidat novou poznámku právě do Evernote. Mějte na paměti, že vývoj aplikací pro Google Glass je v začátcích a v budoucnu bude samozřejmě možné kompletně přistupovat ke svému Facebok, Twitter či Google+ profilu. Vše je teď v rukou vývojářů, kteří brýlím doufejme dodají tu správnou „šťávu“. Aplikace pro čtení zpráv nyní nabízí například New York Times, CNN nebo magazín Elle.

- -

Hlasové příkazy lze využívat například k fotografování (take a photo), záznamu videa (record a video), navigaci na určitou adresu (get directions to…), odeslání textové zprávy (send a message to…) nebo uskutečnění telefonního hovoru (make a call to…).

Nutno dodat, že například pro navigaci u nás zatím hlasové ovládání nelze používat a trasu je nutné poslat si z aplikace Mapy přímo v telefonu, protože hlasové ovládání funguje pouze v angličtině a nedokáže tak správně rozpoznat názvy českých ulic.

- - - 
Takhle Google Glass fotí a natáčí video (další snímky najdete v naší galerii)

- - -

Google Glass: Camera demo (720p)

Google Glass obsahují i speciální Demo režim, který se skvěle hodí právě pro prezentace funkcí. Najdeme v něm několik „karet“ s informacemi o letech, počasí, naplánovanou trasou, ale nechybí ani přehrávač videa či prohlížeč fotografií. Karty z brýlí částečně připomínají ty z aplikace Google Now, což je ale zřejmě účel.

- - - 
V redakci jsme si brýle všichni s nadšením otestovali a rozhodně se jedná o jedno z nejatraktivnějších příslušenství, které jsme zatím měli možnost vyzkoušet.

Displej spárovaného telefonu či tabletu lze využít k zobrazování informací, které vidíte na Prism projektoru brýlí. Vzniká zde sice drobná prodleva a procházení mezi jednotlivými nabídkami není tak plynulé jako na Google Glass, ale alespoň takto můžete okolí názorně demonstrovat, co pravými okem vidíte vy s brýlemi.

- - -

Pokud vás zajímá, jak svižně prostředí v Google Glass reaguje na uživatelské příkazy, tak vězte, že okamžitě a během používání jsem nezpozoroval žádné lagování či delší prodlevy. Dokonce i spuštění přehrávání HD filmu bylo bleskurychlé.

Narušují Google Glass soukromí uživatelů?

Při prezentaci funkcí brýlí jsem Martina poprosil, zda by mohl udělat několik testovacích snímků a případně i video, abychom měli materiály do tohoto článku. Jeho odpověď mě trochu zaskočila, jelikož Martin už v tu chvíli měl dávno pořízených několik našich fotografií a dokonce i jedno krátké video, o čemž jsme neměli ani potuchy.

Google Glass při fotografování a nahrávání videa tuto činnost nijak nesignalizují. Poznat to lze snad jen díky tomu, že je aktivní projektor/displej, který při troše štěstí máte možnost zpozorovat i při pohledu na nositele brýlí, nicméně těžko už poznáte, zda si uživatel v danou chvíli čte tweety nebo právě pořizuje záznam vašeho soukromí.

Google se nechal slyšet, že by prodejní verze brýli měla disponovat dobře viditelnou signalizační diodou, která bude informovat právě o fotografování a nahrávání videa. Nemyslím si ale, že by byl díky budoucí početné komunitě problém tuto diodu softwarovým zásahem deaktivovat, aby okolí nic nepoznalo.

Tip: Přečtěte si naše další články, které jsme Google Glass věnovali

V otázce ochrany soukromí zatím u Google Glass zůstává velký otazník, protože se jedná o téměř ideální špionské zařízení. S trochou nadsázky však do stejné třídy můžeme klasifikovat i mobilní telefony, které jsou rovněž vybaveny fotoaparátem a vlastním operačním systémem a ať chceme nebo ne, neustálá modernizace technologií nám bude do soukromí zasahovat čím dál tím více a proto bych k samotným Google Glass nebyl nijak skeptický, i když možnosti zcizení a zneužití informací jsou při jejich používání obrovské.

- - -
Utilita My Glass a správa aplikací pro brýle; odeslání naplánované trasy z telefonu do brýlí

Úspěch brýlí ovlivní i vývojáři

Rozhodně se jedná o velmi zajímavé příslušenství a doplněk k mobilnímu telefonu, a dovedu si je představit jako ideálního prostředníka pro rychlou „konzumaci“ notifikací a dalších informací bez toho, aniž bych musel vytahovat telefon z kapsy. Stejně tak mají svůj smysl při pěší navigaci, pořizování momentek či rychlému nahrávání videa. Když však pominu nadšeneckou geek skupinu fanoušků, nejsem si jistý, zda budou mít u běžných uživatelů úspěch. Sám jsem měl z brýlí trochu rozporuplné pocity, ale to bylo způsobeno především malým množstvím aktuálně podporovaných aplikací a funkcí – všechno chce svůj čas. Šance zaujmout širokou veřejnost mají velké, ale do jisté míry to bude záviset na ekosystému aplikací, které pro Google Glass vzniknou.

Částečně teď osud a úspěch chytrých brýlí mají v rukou vývojáři samotní, ale nebojím se, že by se Google o „nastartování“ ekosystému nepostaral. To však ukáže až čas, jelikož komerčního produktu bychom se měli dočkat až v průběhu příštího roku. Času má tedy Google dostatek a my na SmartManii budeme i nadále vývoj pro tyto chytré brýle sledovat.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

2 komentářů

  1. d456 (neregistrovaný)

    Zas tak chytré brýle to nejsou když se s nimi nedají prohlížet internetové stránky.

  2. Tomas (neregistrovaný)

    fakt nádherná slečna…ehm :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).