Domů » Články » Google Fotky končí jako bezplatné neomezené úložiště. Jaké jsou alternativy?

Google Fotky končí jako bezplatné neomezené úložiště. Jaké jsou alternativy?

Soragrit Wongsa, Unsplash.com

Na dnešní den připadá Mezinárodní den dětí, ovšem rodiče ukládající fotografie svých ratolestí do služby Google Fotky budou mít o starost víc; počínaje dnešním dnem totiž končí možnost bezplatného zálohování fotografií nad rámec základní kapacity úložiště. Únik ke konkurenci ovšem nebude snadný, neboť tak komplexní služba jako Google Fotky jednoduše neexistuje.

Google Fotky: 15 GB zdarma, další prostor za peníze

Když Google službu Fotky spouštěl, byl velmi velkorysý. Majitelé smartphonů Google Pixel mohli do Fotek zdarma zálohovat jakékoliv množství fotografií v původní kvalitě, majitelé ostatních telefonů si mohli užívat bezplatné zálohy snímků ve vysoké kvalitě. Od dnešního dne je praxe jiná – majitelé Pixelů mají k dispozici bezplatné zálohy ve vysoké kvalitě a majitelé telefonů ostatních značek budou mít zdarma pouze prvních 15 GB.

Alespoň drobnou útěchou je, že fotografie zálohované do dnešního dne se do této kapacity nepočítají, od stanoveného limitu vám budou ukrajovat prostor až snímky zálohované od dnešního dne. Kapacita 15 GB by vám podle Googlu měla vystačit na další dva roky zálohování, pochopitelně však záleží na tom, jak moc jste aktivní fotografové. Abyste si tento bezplatný prostor mohli užít co nejdéle, připravil Google nástroj, který vám pomůže smazat rozmazané snímky, screenshoty obrazovky a další obrázky, které vyhodnotí jako nedůležité. Odsud se zároveň dozvíte, na jak dlouho vám bude současné úložiště ještě stačit.

fotky

Nutno brát v potaz, že oněch 15 GB je sdílených v rámci služby Google Disk, takže vám tuto kapacitu budou ukusovat i další uložené soubory, dokonce i emaily. Zaplněním Google Disku tak můžete teoreticky paralyzovat i svůj Gmail pro příchozí emaily. Nechcete-li toto dopustit, doporučujeme vypnout v mobilní aplikaci Google Fotky automatické zálohování; aplikace bude fungovat i nadále jako mobilní prohlížeč fotek, ovšem nebude je zrcadlit do webového úložiště.

Zaplatit, nebo odejít?

Přejít z Google Fotek ke konkurenci rozhodně není jednoduchou záležitostí, služba od Googlu totiž neslouží pouze k záloze fotografií, ale i k jejich správě, kategorizaci, úpravám apod. Google velmi těží z využití umělé inteligence, která dokáže rozpoznávat lidi na fotografii podle obličeje, hledat konkrétní snímky podle popisu objektu nebo místa pořízení apod. Za dobu existence Google Fotek si uživatelé na tyto funkce natolik zvykli, že bude velmi obtížné říci sbohem.

google photos

Google si je tohoto faktu vědom a doufá, že většina uživatelů si rozšířenou kapacitu Google Disku předplatí. Nejlevnější variantou je 100 GB za 60 korun měsíčně (nebo 600 korun ročně), poté Google nabízí 200 GB za 80 korun (nebo 800 korun ročně), popř. 2 TB za 300 korun měsíčně (nebo 3 000 korun ročně). Zakoupenou kapacitu můžete sdílet s rodinou.

Konkurence prakticky není

Pokud vám nepřijdou balíčky od Googlu příliš atraktivní, můžete svoji knihovnu fotografií přesunout do některé z konkurenčních služeb. Musíte však počítat s tím, že o komplexnost služby Google Fotky přijdete a mnohdy získáte pouze cloudový disk pro zálohy.

Asi nejblíže je Google Fotkám služba iCloud Photos od Applu, ovšem ta vám dá zdarma pouze 5 GB, za další prostor si musíte připlácet. Získáte nejen cloudové úložiště, ale i aplikaci se spoustou kategorizačních a editačních funkcí, která existuje nejen pro jablečná zařízení, ale i pro Windows.

Pro prosté zálohy se jako nejvýhodnější jeví OneDrive od Microsoftu, zvlášť když si koupíte rodinné předplatné Microsoft 365 pro 6 členů. Za 2 700 korun ročně připadne každému členovi 1 TB prostoru, což vychází na 37,5 korun měsíčně na osobu, a ještě dostanete návdavkem kancelářský balík Office. Možnosti pro vyhledávání a třídění fotografií podle obsahu na nich jsou však mnohem omezenější.

Pokud chcete opravdu zálohovat kvanta fotografií a nic neplatit, máte možnost využít českou službu Zonerama. Bohužel, aplikace pro Android k automatickému zálohování je již nedostupná, takže fotografie do Zoneramy musíte „ládovat“ postaru přes počítač, ať už přes webové rozhraní nebo placenou aplikaci Zoner Photo Studio X.

zonerama

Fotografie lze také zálohovat do specializovaných fotoslužeb (např. Flickr či Amazon Photos), popř. využít jedno z mnoha cloudových úložišť (Dropbox, Mega…), ovšem u všech je nutné počítat s poplatky za vyšší kapacitu úložiště. Pak už je na uživateli, aby si spočítal, jaká služba je pro něj nejvýhodnější, například i s ohledem na dodatečné benefity (např. členství Amazon Prime). U některých služeb můžete získat v rámci různých akcí výhodné podmínky, ovšem většinou ve smyslu známého přísloví „když ptáčka lapají, hezky mu zpívají“.

Poslední možností je nespoléhat se na veřejné online služby a zainvestovat do vlastního NAS úložiště. V tomto případě počítejte s vysokou počáteční investicí, poté však mimo účty za elektřinu nic nedoplácíte a jste absolutními pány nad svými daty. To může být výhodou i nevýhodou – na jednu stranu nejste omezeni podmínkami veřejných online služeb, na stranu druhou vám ale může uškodit živelná pohroma nebo prosté „úmrtí“ disku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Za mě nejideálnější volba nebýt úplně socka a zaplatit si 599 Kč ročně za ten základní 100 GB package a je po starostech. Fotky/videa ve full rozlišení. Nevidím důvod, proč si za to nezaplatit. Člověk utrácí i za jiný kraviny a tohle je celkem usable.

  • Za ty prachy…
   Inu třeba to někdo paltit bude. Já ukládám vše na domácí NAS raid5, jednou tejdně zrcadlenýna druhej externí disk. Má to doma už X let a zatím vše funguje. Nemusím paltit žádný paušály za nic.
   Při dnešních cenách disků, až dojde prostor, koupím větší disky. Z 6 stovek měsíčně pojedu raděj s děckama na projížďku lodí po přehradě.

  • Za cenu NAS raid5 raději nejenom pojedu na projížďku lodí po přehradě, ale se tam i na 14 dní ubytuji.

  • a netreba zabudat za priplacanie si za pevnu IP

  • Mako
   14 denní pobyt na přehraě za necelejcbh 5 tisíc?
   to jsi z levnýho kraje…
   I když k tomu připočítám disky, jsem na 10.000, řešení „navždy“ bez paušálů a dalších omezení v budoucnu. mám k dispozici 3,3 TB a to do smrti „nezaplním“. A za 2 roky „paušálu“ 599 jsem na svým, zbytek času šetřím. POřídil jsem ho 2015, mám zaplněno 20% kapacity.
   Pevnoui IP, na co?
   Zatím jsem ji nepotřeboval, další zbytečný vyhazování 1200 Kč ročně..

  • 2dalca: a ako mas potom vyrieseny vzdialeny pristup?

  • famakate: Ty jsi opravdu asi natvrdlý… Na co bys kvůli NAS měl potřebovat veřejku? Stačí na to Synology QuickConnect.

  • famakate
   1) lze to řešit SW co je k NASU přiložen
   2) mám domeček připojený na svou VPN, tj dostanu se tam snadno a rychle

   Vzhledem k cenové politice veřejných IP v ČR je to nejlevnější řešení. IP jsou drahý.

  • Asi tak Patricku
   Konkurence prakticky není…s tím se ztotožnuji, google fotky stejně tak ostatníá služby jsem si oblíbil, používám denně a jsem spokojen.
   Zatím mi těch 15GB které opravdu nikdo zdarma nenabízí stačí, až přestane holt koupím přeplatné, postačí 100GB na rok.
   59kč měsíčně, nebo výhodněji 599/rok je myslím vemli slušná cena.
   Dále ještě mám ale příliš nepoužívám, 30GB cloudu k MS Accountu na OneDrive, tehdy to dávali k lumiim a stále je dostupné.

  • One drive se Samsungem je 40GB zdarma, na pohodu. Zaplneno za ty leta 27GB, stejne to clovek musi jednou cas sam od sebe procistit od nesmyslu.

  • htcjirka
   Ano, one drive je fajn ja z tech 30 mam obsazeno vsehovsudy 5 ale dlouho jsem tam nebyl…vim jen ze upload doicela trval totez down…zatim jsem vcera za pomoci nastroje v google One procistil Google Fotky a mam ted volnych 12 z 15GB…zatim staci, az nebude vyuziji predplatne a tech nabizenych 100GB bude stacit…beztak nebudu mit sanci to vycerpat

  • samo o sebe ti mozno nie je drahe. ale v kontexte inych sluzieb ako platba za za TV, Netflix, za hry, nejake spravodajstvo atd sa to pekne nazbiera. Takze najlepsie je to obmedzit hned na zaciatku, aby sa clovek necudoval,ze nema za co zrat ;-)

  • Jenže jsou lidé, kteří těch 100 GB zaplní poměrně rychle. Reálně za 4 roky zaplním i při mazání 200 GB a pak budu platit kolik? Takže tak… A nic jiného pro mě nepřipadá v úvahu kvůli chytrému vyhledávání.

  • Ono po tom co Spotify zdražuje a třeba vyšla statistika že za premium VoD platí míň než 5% televizních diváků to vypadá že za „kraviny“ lidé opravdu né všude platí.
   Takže nějaký payplan majorita platit nebude a jedno od koho a bude se spíš snažit vystačit stím co má sponzorvané.

 2. V rodině jsem to vyřešil koupí Synology. Jen mě štve že furt není venku DSM 7 s novými Photos – do léta to ale snad na Google Photos vydržím i s omezeným prostorem…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).