Domů » Bleskovky » Google Drive oficiálně: Cloudové úložiště s kapacitou 5 GB

Google Drive oficiálně: Cloudové úložiště s kapacitou 5 GB

Dlouho se spekulovalo o tom, kdy Google představí vlastní cloudové řešení a dnes se tak konečně stalo. Nová služba s názvem Drive (česky Disk) nabízí v základu 5 GB prostoru a další 1 GB na Picase. Pokud by vám to nestačilo, můžete si přikoupit další GB. Konkrétně balíček 25 GB pro Drive + Picasu vás přijde na 2,49 USD/měsíc (48 Kč). Za 100 GB na Drive + na Picase si Google bude účtovat 4,99 USD/měsíc (94 Kč).

  

Kapacita, kterou Google v základu nabízí, je o poznání nižší než v případě SkyDrive od Microsoftu, kde jsme se shodou okolností před několika hodinami dočkali navýšení na 25 GB pro existující uživatele a 7 GB pro nově registrované (další informace).

Go Google: Google Drive

Do cloudu můžete nahrávat multimediální soubory (fotografie, videa a hudba), dokumenty a celou řadu dalšího obsahu. Nechybí ani pokročilá filtrace položek či rychlé vyhledávání. U nahraných fotografií je možné nechat označit osoby. Pokud jste si službu aktivovali a v minulosti používali řešení Google Docs, nalezli jste ve vašem úložišti všechny původní dokumenty – Google Docs se totiž nenápadně přetransformovalo právě v Google Drive. Ve srovnání se SkyDrive nabízí navíc možnost selekce složek, které chcete do cloudu synchronizovat. Tuhle možnost nabízí i Dropobox.

   

Google Drive klient je v současné době dostupný pro platformy Windows, Mac a Android. Později bychom se měli dočkat také verze pro iOS, Windows Phone klient zatím zůstává v nedohlednu. Další informace a odkazy pro stažení najdete zde, v případě Android klienta pokračujte rovnou na Google Play.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

10 komentářů

 1. Kapacita úložiště je sdílená mezi Drive a Picasou, není to žádné 25 GB pro Drive a 25 GB pro Picasu. Pěkně podražili oproti Docs.

 2. nejlepší cloud je na SD kartě :d

  • Keni (neregistrovaný)

   To nemáte moc pravdu. Já používám cloud jako zálohu a flasku. Je to rychlejší než BT nebo přendavání karet. Ale pár set MB přes wifi není problém. Telefon přpojuji jen do nabíječky, USB používám minimálně.

   Ale navíc tam mám tam ta méně důležitá data a něco málo zaheslováno, ale jen zip heslem. Ale neznáte někdo nějaký kvalitní android ssl unlock?

   Dále tam mám složku s nějakýma instalačkama apod. Takové soukromé rychlé FTP.

  • Bacan (neregistrovaný)

   Já se omlouvám, ale mně furt není úplně jasné, k čemu bych mohl prakticky cloud využít. S našimi datovými tarify to je dost nereálné využití, abych to používal jako rozšíření paměti, takže bych musel být na wifi, pokud bych se chtěl k souborů připojit.

   Ještě jsem ho nezkoušel používat, vždyť je rychlejší a pohodlnější používat SD kartu, proč bych měl používat pomalý prostor na cloudu? Díky za tipy :)

  • Barv (neregistrovaný)

   Z mého pohledu souhlas. Jedině snad jako záloha, ale zas se mi tam nechce dávat důležitá data.

  • lordmystic (neregistrovaný)

   jo jo data jsou pomalé a i přes wi-fi není např. prohlížení 2-3MB fotek žádný med. takže já používám cloud dropbox pro offline synchronizaci dat mezi počítači, tabletem a telefonem, mám jednotné místo kde cokoliv změním tak se mi to změní všude a soubory jsou offline. vyžaduje to ale zatím mít např. v tabletu velké interní úložiště a v telefonu velkou paměťovou kartu, je to finančně dražší, ale zase nejkomfortnější.

 3. Petr (neregistrovaný)

  No já například cloud (Dropbox) využívám ke sdílení. Kolega má Dropbox – no tak jsme si udělali jednu sdílenou složku a můžete si tam „tlačit“- dávat ,co chcete . Samozřejmě jste limitováni velikostí ,v mém případě 3GB.

 4. Už jsem o tom parkrát psal. Pokud nebude tu v česku infrastruktura síťí na takové úrovni jako v cizině, nemá cenu se vůbec bavit i cloudu jako o nějaké použitené náhradě paměťových karet a nebo HDD… A o bezpečnosti dat se nedá u cloudu vůbec mluvit. Jen blázen si dává zálohy důležitých dat na cloud…

 5. slaaweck (neregistrovaný)

  Našel jsem lepší alternativu. Kdyby měl někdo zájem o novou cloudovou službu „Copy“, která nabízí oproti dropboxu v základu 15GB zdarma a za každého referála dalších +5GB, tak tady je pozvánka (se kterou oba získáme +5GB): [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).