Google Drive oficiálně: Cloudové úložiště s kapacitou 5 GB

Dlouho se spekulovalo o tom, kdy Google představí vlastní cloudové řešení a dnes se tak konečně stalo. Nová služba s názvem Drive (česky Disk) nabízí v základu 5 GB prostoru a další 1 GB na Picase. Pokud by vám to nestačilo, můžete si přikoupit další GB. Konkrétně balíček 25 GB pro Drive + Picasu vás přijde na 2,49 USD/měsíc (48 Kč). Za 100 GB na Drive + na Picase si Google bude účtovat 4,99 USD/měsíc (94 Kč).

  

Kapacita, kterou Google v základu nabízí, je o poznání nižší než v případě SkyDrive od Microsoftu, kde jsme se shodou okolností před několika hodinami dočkali navýšení na 25 GB pro existující uživatele a 7 GB pro nově registrované (další informace).

Do cloudu můžete nahrávat multimediální soubory (fotografie, videa a hudba), dokumenty a celou řadu dalšího obsahu. Nechybí ani pokročilá filtrace položek či rychlé vyhledávání. U nahraných fotografií je možné nechat označit osoby. Pokud jste si službu aktivovali a v minulosti používali řešení Google Docs, nalezli jste ve vašem úložišti všechny původní dokumenty – Google Docs se totiž nenápadně přetransformovalo právě v Google Drive. Ve srovnání se SkyDrive nabízí navíc možnost selekce složek, které chcete do cloudu synchronizovat. Tuhle možnost nabízí i Dropobox.

   

Google Drive klient je v současné době dostupný pro platformy Windows, Mac a Android. Později bychom se měli dočkat také verze pro iOS, Windows Phone klient zatím zůstává v nedohlednu. Další informace a odkazy pro stažení najdete zde, v případě Android klienta pokračujte rovnou na Google Play.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku