Domů » Bleskovky » Google dostal od Evropské unie gigantickou pokutu, musí zaplatit 61 miliard korun

Google dostal od Evropské unie gigantickou pokutu, musí zaplatit 61 miliard korun

Velcí technologičtí giganti to nemají v Evropské unii jednoduché. Ačkoli obvinění ze zneužívání monopolního postavení provázejí Google téměř po celou dobu jeho historie, jen málokterá pokuta ho zabolela stejně jako ta, kterou mu udělila Evropská komise už v roce 2017.

google eu evropska unie androidpolice
Evropská unie chce po Googlu zaplacení pokut v souhrnné výši 9 miliard dolarů (cca 200 miliard korun)

Google toho roku s Evropskou komisí prohrál v antimonopolním soudu a dostal pokutu 2,8 miliardy dolarů (cca 61 miliard korun), nejvyšší, jakou EU do té doby uložila. Google se pochopitelně chtěl placení této částky vyhnout, nicméně nyní prohrál své první odvolání u druhého nejvyššího evropského soudu.

V rozsudku Evropské komise tehdy stálo, že Google zneužil své dominantní postavení na trhu vyhledávačů k nekalé propagaci svých vlastních služeb. Při rozhodování o odvolání soud uvedl, že Google použil svůj vyhledávač k upřednostnění výsledků z Nákupů Google před jinými nákupními službami, i když byly výsledky jeho konkurentů relevantnější.

Google logo mitchell luo unsplash
V některých případech se Google pokouší o mimosoudní vyrovnání

Za posledních deset let si Google udržel 90% podíl na trhu s vyhledávači a jeho roční výnosy se každoročně zvyšovaly o miliardy dolarů. S rostoucím úspěchem přichází také větší dohled: Google je současné době ve sporu s EU ve třech velkých případech. Kromě sporu ohledně Nákupů čelí také pokutě související s AdSense ve výši 1,7 miliardy dolarů (cca 37 miliard korun) a pokutě související se systémem Android ve výši 5 miliard dolarů (cca 110 miliard korun). Pokud všechny spory Google prohraje, znamenalo by to pro něj pokutu v souhrnné výši více než 9 miliard dolarů (cca 200 miliard korun).

Google má aktuálně s Evropskou unií tři velké spory

Proti rozhodnutí v případu Nákupů se může Google odvolat k Soudnímu dvoru Evropské unie. Agentura Reuters uvádí, že se Google pokouší ve svém sporu, který se týká Androidu, o mimosoudní vyrovnání. Vzhledem k tomu, že 9 miliard dolarů je pouze 5 % z jeho 181 miliard dolarů (téměř 4 biliony korun) ročních příjmů, ani případný neúspěch ve všech soudních sporech by Google příliš nepoškodil.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

  1. Hezké, že někdo dohlíží na korporace, jen škoda, že ty peníze stejně skončí v černé evropské díře.

    • No ani ne… spíš skončí vyplejtvánim států na věci, na které nejsou určené. Česká Republika je toho krásným příkladem, kdy z rozvoje dopravy se dotuje rekonstrukce nádraží nebo kdy z místního rozvoje se dotuje boj s covidem. Tohle fakt není problém EU.

      Stejně tak se v tomhle případě dost pleteš v tom, o čem se vlastně rozhodlo. Paradoxně totiž tohle zákazníkovi jen ublíží, protože větší postavení získají servery jako Heureka, které už předtím devastovaly trh a chovaly se vyděračsky. To bylo zjevné obzvláště při remarketingu a vůbec akcích kolem eventů jako jsou Vánoce, kdy Heuréka naprosto nesmyslně vždycky vyžene ceny PPC a klíčových slov a ty tak musíš platit výpalný, abys měl vůbec šanci na jakýkoliv marketing v tomto období :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).