Domů » Bleskovky » Google Doodle dnes odkazuje na Ottu Wichterleho, vynálezce kontaktních čoček

Google Doodle dnes odkazuje na Ottu Wichterleho, vynálezce kontaktních čoček

Společnost Google dnes svátečně upraveným logem na své domovské stránce připomíná výročí 108 let od narození Otty Wichterleho, světoznámého českého chemika a vynálezce silonu a měkkých kontaktních čoček. Doodle (speciálně upravené logo Googlu) zobrazuje vědce s jeho slavným čočkostrojem, který si před šedesáti lety sestavil doma z dětské stavebnice Merkur.

Prof Ing RTDr Otto Wichterle
Prof. Otto Wichterle

Přesně před 108 lety, dne 27. října 1913, se v Prostějově narodil Otto Wichterle, světově proslulý český vědec a vynálezce pracující zejména v oblasti makromolekulární organické chemie, mezi jejíž zakladatele patřil. Syn zámožného podnikatele svou akademickou dráhu odstartoval na fakultě Chemicko-technologického inženýrství ČVUT v Praze (dnešní Vysoká škola chemicko-technologická).

Během druhé světové války pracoval v Baťově výzkumném ústavu ve Zlíně, poté se vrátil na VŠCHT, kde vyučoval a věnoval se vědecké činnosti. Jak v práci, tak v životě ale musel často překonávat překážky, které mu do cesty kladly nedemokratické režimy.

1024px Merkur based apparatus fo
Aparatura ze stavebnice Merkur na odstředivé odlévání kontaktních čoček

Jsem rád, že si uživatelé Googlu v zemích po celém světě mohou připomenout pradědečka právě na výročí jeho narozenin. Během svého života to neměl lehké, ale po celou dobu kladl důraz na zdravý lidský rozum, lidskou slušnost a toleranci. V rámci vědy měl vždy nezadržitelnou touhu využít své teoretické i experimentální poznatky pro něco prakticky využitelného,“ připomíná si dědečka Martin Wichterle.

Wichterle se proslavil zejména objevem umělého polyamidového vlákna – silonu – a vědeckou prací v oblasti hydrofilních gelů, jejíž výsledky později vedly k výraznému zdokonalení a celosvětovému rozšíření měkkých kontaktních čoček, ke kterým se váže jeho nejznámější patent, jenž letos oslaví už šedesát let od svého vzniku.

Hi res Otto Wichterle

Na Štědrý den roku 1961 si Wichterle doma sestavil pomocí dětské kovové stavebnice Merkur první prototyp odstředivého odlévacího zařízení, které poháněl dynamem z jízdního kola. Na něm odlil první čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko. Právě tento vynález, který je dnes stále možné spatřit ve sbírce Národního technického muzea v Praze, se stal předlohou pro vytvoření Doodlu.

Význam jeho bádání i mnoha patentů daleko přesáhl naše hranice. Díky jeho objevu měkkých kontaktních čoček může dnes po celém světě korigovat vady svého zraku přes sto milionů lidí. Do Národního technického muzea se mohou zájemci přijít podívat na původní čočkostroj – pokusné zařízení na odlévání čoček sestrojené ze stavebnice Merkur i na něm vyrobené první měkké kontaktní čočky,“ připomíná odkaz českého vědce a vynálezce Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea.

Doodle zobrazující slavného českého vědce uvidí lidé po celém světě

Tuto zásadní osobnost české vědy a výzkumu si dnes připomenou uživatelé Googlu nejen v Česku a na Slovensku, ale také v Austrálii, Argentině, Indii, Japonsku nebo ve Francii.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

  1. Pomerne trapne je, ze po kliknuti na ten doodle se spusti google vyhledavani s chybou ve jmene…nastesti je profesor Wichterle natolik znamy a google natolik inteligentni, ze hned nabidne opravu…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).