TOPlist

Google chystá obří čistku účtů. Není mezi nimi i ten váš?

Prohlížeč Google Chrome na macBooku
  • Všechny účty, které jsou neaktivní alespoň 2 roky, Google nemilosrdně smaže
  • Celý proces započne už v prosinci letošního roku
  • Aktivní uživatelé se nemají čeho obávat

Ačkoli se to může v dnešní době zdát neuvěřitelné, úložiště digitálního obsahu není neomezené a zbytečných dat je na internetu poměrně velké množství. Udržovat je přístupné pro jejich vlastníky přitom není žádná legrace a v celkovém součtu to velké technologické společnosti stojí nemalé peníze. Google se rozhodl udělat radikální řez už v roce 2020, když zveřejnil své plány na mazání neaktivních účtů a všech dat s nimi spojených. Nyní své podmínky aktualizoval a nutno podotknout, že jsou poměrně přísné.

Pakliže konkrétní účet nebyl alespoň dva roky používaný či se do něj jeho uživatel za tuto dobu ani nepřihlásil, Google jej bez milosti odstraní. Konkrétně již nebude k dispozici příslušná e-mailová adresa, veškeré zprávy z Gmailu, události z kalendáře, všechna data na Disku, veškeré dokumenty a dokonce zmizí také zálohy fotek. Jedinou záchranou pro starší neaktivní účty jsou nahraná videa na YouTube, neboť takové účty Google alespoň prozatím nebude mazat, stejně jako adresy vytvořené vzdělávacími institucemi či firmami. V bezpečí jsou také účty, na kterých je aktivní jakékoli předplatné z Google Play.

Soudným dnem (či spíše měsícem) pro neaktivní účty bude prosinec letošního roku, kdy Google začne postupně odstraňovat účty, které někdo vytvořil, ale nikdy je nepoužil. Přesto gigant z Mountain View slibuje, že k mazání bude přistupovat zodpovědně a rozhodně nic neuspěchá. Dotyčné uživatele před samotným smazáním bude opakovaně upozorňovat a dokonce má v plánu zasílat upozornění také na e-mailové adresy určené k obnovení účtu.android malware 01Nepřehlédněte

Varování pro uživatele Androidu! Tyto aplikace z Google Play vás mohou ohrozit

Za aktivní bude Google považovat všechny účty, které jsou v daném období propojeny se zařízením s Androidem, byl na nich přečten či odeslán e-mail, využívá Disk Google, uživatel skrze něj shlédl video na YouTube, stáhl si aplikaci z Google Play, využil vyhledávání či se skrze tento účet přihlásil do aplikace či služby třetí strany.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku