Domů » Bleskovky » Google chystá vlastní OS pro „internet věcí“: Brillo bude konkurovat Windows 10 IoT

Google chystá vlastní OS pro „internet věcí“: Brillo bude konkurovat Windows 10 IoT

S pojem „internet věcí“ (Internet of Things) se začneme v brzké budoucnosti setkávat velmi často. Toto označení znamená propojení různých zařízení s internetem. Zařízeními mohou být domácí spotřebiče, bankomaty, terminály, informační tabule, průmyslové přístroje a celá řada dalších. Moderní domácnosti se v budoucnu bez podobných zařízení neobejdou a tento fakt si uvědomuje spousta výrobců.

 

Microsoft před nedávnem představil speciální edici svého chystaného operačního systému Windows 10 určeného právě pro podobná zařízení. Windows 10 IoT to ale rozhodně nebudou mít snadné, protože do této oblasti míří nový operační systém Brillo, za jehož vývojem stojí Google.

Detaily chystaného systému zatím nejsou známé. K oficiálnímu představení totiž dojde až 28. května na konferenci Google I/O. Podle spekulací by se měly být hardwarové požadavky opravdu minimální. Údajně by mělo stačit pouze 32 MB operační paměti.

 

Google se o „internet věcí“ zajímá již delší dobu. Nasvědčuje tomu mimo jiné třeba loňská akvizice společnosti Nest Labs. Tato společnost se specializuje na vývoj chytrých zařízení do domácnosti. Vývoj systému Brillo bude mít na starosti velmi pravděpodobně právě tato společnost, pod kterou dnes spadá i například vývoj brýlí Google Glass.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

8 komentářů

 1. internet veci…kde jsem to uz cetl, v souvislosti s produkty od ms ze….horsi nazev a k tomu cesky preklad uz snad ani nemuze byt, radeji bych to oznacoval anglicky, tohle je na pobliti…amos se musi v hrobe otacet bozeee

  • Úplně stejně, jako kdyby četl příspěvek psaný čechem bez diakritiky.

  • Gramak (neregistrovaný)

   A co chceš vymyslet lepšího? Tohle označení k anglickému originálu internet of things používají všechna česká média. za mě je to OK.

  • esaras

   bla,bla…a co jsem línej vadí? tvoje starosti bych chtěl mít, k tématu nic nemáš jen meleš hubou, vypovídá to o tobě hodně.

  • ManT

   Ale že tvůj příspěvek je k věci a oháníš se J. A. Komenským, tak by jsi měl také psát správně česky. A za mě je překlad internet věcí také v pořádku a myslím, že je lepší použít český název.

  • dobře dobře, nebylo to vhodné uznávám, mě se zkrátka temto volný překlad nelíbí, zní to hnusně a navíc je uplně na hlavu…vždyt si to ředkni „internet věcí“ běhá z toho mráz po zádech.

  • Amos (neregistrovaný)

   Na bliti je me z te hromady anglickych vyrazu…internet veci je uplne v pohode cesky nazev, libi se me.

   Jestli neumis cesky, odstehuj se, at muzes mluvit anglicky.

   Nebo jsi z generace, ktera uz nezna pulku beznych ceskych vyrazu a mluvi ve zkratkach?

 2. Hnz (neregistrovaný)

  Dnes je opravdu divná doba, kdy i termostat musí mít 32MB RAM. V práci používám CC3200 od TI což je Cortex-M4 na 80MHz s 256kB RAM + WiFi rádio v jednom pouzdře. Na většinu většinu věcí takový MCU úplně stačí. 32MB RAM bych snad dokázal jedině využít pro video paměť pro nějaký barevný displej s velkým rozlišením.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).