Domů » Bleskovky » Google chystá vlastní OS pro „internet věcí“: Brillo bude konkurovat Windows 10 IoT

Google chystá vlastní OS pro „internet věcí“: Brillo bude konkurovat Windows 10 IoT

S pojem „internet věcí“ (Internet of Things) se začneme v brzké budoucnosti setkávat velmi často. Toto označení znamená propojení různých zařízení s internetem. Zařízeními mohou být domácí spotřebiče, bankomaty, terminály, informační tabule, průmyslové přístroje a celá řada dalších. Moderní domácnosti se v budoucnu bez podobných zařízení neobejdou a tento fakt si uvědomuje spousta výrobců.

 

Microsoft před nedávnem představil speciální edici svého chystaného operačního systému Windows 10 určeného právě pro podobná zařízení. Windows 10 IoT to ale rozhodně nebudou mít snadné, protože do této oblasti míří nový operační systém Brillo, za jehož vývojem stojí Google.


Detaily chystaného systému zatím nejsou známé. K oficiálnímu představení totiž dojde až 28. května na konferenci Google I/O. Podle spekulací by se měly být hardwarové požadavky opravdu minimální. Údajně by mělo stačit pouze 32 MB operační paměti.

 

Google se o „internet věcí“ zajímá již delší dobu. Nasvědčuje tomu mimo jiné třeba loňská akvizice společnosti Nest Labs. Tato společnost se specializuje na vývoj chytrých zařízení do domácnosti. Vývoj systému Brillo bude mít na starosti velmi pravděpodobně právě tato společnost, pod kterou dnes spadá i například vývoj brýlí Google Glass.


Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
ManT
Uživatel
ManT

internet veci…kde jsem to uz cetl, v souvislosti s produkty od ms ze….horsi nazev a k tomu cesky preklad uz snad ani nemuze byt, radeji bych to oznacoval anglicky, tohle je na pobliti…amos se musi v hrobe otacet bozeee

esaras
Uživatel
esaras

Úplně stejně, jako kdyby četl příspěvek psaný čechem bez diakritiky.

Gramak (neregistrovaný)
Anonym
Gramak (neregistrovaný)

A co chceš vymyslet lepšího? Tohle označení k anglickému originálu internet of things používají všechna česká média. za mě je to OK.

ManT
Uživatel
ManT

esaras

bla,bla…a co jsem línej vadí? tvoje starosti bych chtěl mít, k tématu nic nemáš jen meleš hubou, vypovídá to o tobě hodně.

vojtausti
Uživatel
vojtausti

ManT

Ale že tvůj příspěvek je k věci a oháníš se J. A. Komenským, tak by jsi měl také psát správně česky. A za mě je překlad internet věcí také v pořádku a myslím, že je lepší použít český název.

ManT
Uživatel
ManT

dobře dobře, nebylo to vhodné uznávám, mě se zkrátka temto volný překlad nelíbí, zní to hnusně a navíc je uplně na hlavu…vždyt si to ředkni „internet věcí“ běhá z toho mráz po zádech.

Amos (neregistrovaný)
Anonym
Amos (neregistrovaný)

Na bliti je me z te hromady anglickych vyrazu…internet veci je uplne v pohode cesky nazev, libi se me.

Jestli neumis cesky, odstehuj se, at muzes mluvit anglicky.

Nebo jsi z generace, ktera uz nezna pulku beznych ceskych vyrazu a mluvi ve zkratkach?

Hnz (neregistrovaný)
Anonym
Hnz (neregistrovaný)

Dnes je opravdu divná doba, kdy i termostat musí mít 32MB RAM. V práci používám CC3200 od TI což je Cortex-M4 na 80MHz s 256kB RAM + WiFi rádio v jednom pouzdře. Na většinu většinu věcí takový MCU úplně stačí. 32MB RAM bych snad dokázal jedině využít pro video paměť pro nějaký barevný displej s velkým rozlišením.