Domů » Bleskovky » Google, Apple a Amazon chtějí spolupracovat při vývoji chytré domácnosti

Google, Apple a Amazon chtějí spolupracovat při vývoji chytré domácnosti

Ačkoli je chytrá domácnost v současné době na vzestupu, máme i my v redakci občas v jednotlivých produktech a standardech hokej. Prakticky každá větší firma v oboru by ráda jako obecně přijímaný standard viděla ten svůj, na čemž tratí především zákazníci. Tomu je podle všeho konec. Velcí technologičtí giganti se spojili, aby trh sjednotili a přinesli na něj standard, který bude kompatibilní se všemi.

Mezi spolupracujícími firmami nechybí Google, Amazon ani Apple, kteří dohromady dominují chytré domácnosti. Společně s menšími značkami se rozhodli vsadit na propojenou domácnost skrze IP. Nový standard je vyvíjen ve spolupráci se Zigbee Aliance, která sdružuje velký počet výrobců zařízení chytré domácnosti, jako například Samsung a jeho SmartThings či IKEA.

Nový standard ulehčí život nejen samotným zákazníkům, ale také vývojářům. Ti budou moci s menší námahou a za nižší náklady programovat chytrou domácnost zároveň pro Google Assistanta, Amazon Alexu, Apple Siri či kteroukoli jinou platformu, která se zapojí. Ovoce spolupráce snad uvidíme již brzy – první výsledky bychom měli spatřit někdy v druhé polovině roku 2020.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

4 komentářů

  1. rozhodně kvituji.. jeden protokol pro všechny výrobce usnadní výběr a následně samotné začlenění do Home smart ekosystému..

    • No pokud to zastřešuje Zigbee Aliance, tak bych moc v dobrý úspěch nevěřil. Spíš místo 14 různých nekompatibilních protokolů jich budeme mít 15.

  2. Tak sup sup…napresrok chceme stavet, tak at do te doby vime co a jak…=)

    • V dnešní době to už není (až na vyjímky) potřeba plánovat při stavbě. Není potřeba žádné vedení kabelů apod. Možná si jen připravit zásuvku pro HUB a switch, ale to je tak asi všechno.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).