Domů » Bleskovky » Google a Samsung se bojí výše licenčních poplatků po akvizici Nokie, situaci řeší čínský regulační úřad

Google a Samsung se bojí výše licenčních poplatků po akvizici Nokie, situaci řeší čínský regulační úřad

Společnosti Google a Samsung, které spolu před nedávnem uzavřely dohodu o vzájemném licencování patentů po dobu 10 let, vyjádřily znepokojení nad akvizicí Nokie Microsoftem v hodnotě 5,44 miliardy EUR (139,6 miliard Kč). Tento obchod již schválili akcionáři Nokie a všechny významné regulační úřady s výjimkou čínského. A právě u toho by po posledních stížnostech mohli Microsoft a Nokia narazit.

 

Stížnost totiž nepodaly jen Samsung s Googlem, ale také čínští výrobci telefonů ZTE nebo Huawei. Všichni jmenovaní vyjádřili obavu, že Microsoft po akvizici získá převahu na trhu s mobilními telefony a bude moci zvýšit požadavky na licencování svých patentů. Čínský regulační úřad obdržel podnět k ujištění, že tomu tak není a v horizontu několika týdnů má stanovit přesné podmínky dohody. Podobné obavy, zda tento obchod nenaruší hospodářskou soutěž, měla i komise Evropské Unie, nakonec však 4. prosince loňského roku schválila dohodu s tím, že bude licenční praktiky Microsoftu a Nokie sledovat.

 

Předpokládáme, že podobně se výjádří i čínský regulátor a obchod bude moci být v nejbližší době uskutečněn. Paradoxem celé situace je, že společnosti Samsung, Huawei i ZTE se staly novými partnery Microsoftu pro výrobu mobilních zařízení s Windows Phone, zatímco Nokia začala vyrábět mobilní telefony s Androidem. Podle zdroje Bloomberg by úředníci čínského regulačního úřadu prodej schválit měli, uvidíme, kdy se tak nakonec stane.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. WTF (neregistrovaný)

  lol android čo ma 80% na trhu a Samsung čo im vladne, a oni sa boja ? :D

  • Johny (neregistrovaný)

   Určitě nebojí, ale samozřejmě jim to nechtějí dát lacino :D

  • vlada (neregistrovaný)

   Byly by hloupi, kdyby nevyuzily vsechny pravni moznosti k omezeni poplatku a pozdrzeni obchodu, ale neni to od nich hezke.

 2. Jen ať se bojí :-D

 3. Koukám, že Google má opravdu velkej vítr z Microsoftu.

  • Google nemá vítr z Microsoftu – Google má vítr ze zvěrstva, kterým se patenty staly, to je všechno. Tento prašivý systém umožňuje firmě jako MS vpodstatě vydělávat na droidu snad více, než jsou schopni vydělat na svém vlastním systému. Kdo si někdy dohledal tyhlety „patenty“, tomu je jasné, o jakou prasárnu se jedná, slovo „inovace“, aby jeden pohledal. Bohužel v tomto jedou naprosto všichni a tak by bylo nejlepší, aby se odrovnali všichni navzájem a byl klid :-)

  • Spise Apple by mohl hovorit o zneuzivani patentu a co všechno objevil/neobjevil.Jen at si drahe licencni poplatky Google vyzere s plnou paradou.

  • Microsoft patenty od Nokie nekupil. Takze v tomto pripade o patenty nejde.

  • Cituji

   „Koupí klíčové divize finské Nokie získává Microsoft práva na užívání jejích patentů.“

  • Kendal (neregistrovaný)

   Nokia ich Microsoftu iba licencovala.

  • Ale Microsoft ich nekupuje a nemoze pouzit na boj proti Google. Len za to Nokii nemusi platit.

  • Johny (neregistrovaný)

   Patenty taky nejdou „koupit“ pokud nejste vlastníkem dané firmy. Patenty jdou v takovém případě pouze licencovat ;-)

  • MAREK1- Takovými větry, jako ty, určitě netrpí :-D

 4. Radek (neregistrovaný)

  Mě pořád dostává, že Microsoft koupil mobilní část Nokie za cca 7 miliard US a teď byl prodán whatsapp za 19 miliard US.. sakra?! CO to je? :D

  • riadeny kolaps uspesnej firmy, ktora produkuje niekolko kvartalov po sebe znacnu stratu (mimo Nokia Siemens)

  • vlada (neregistrovaný)

   Mobilni cast stala 5,2 miliardy dolaru. Zbytek jsou patenty na 10 let.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).