Domů » Bleskovky » Google a Samsung se bojí výše licenčních poplatků po akvizici Nokie, situaci řeší čínský regulační úřad

Google a Samsung se bojí výše licenčních poplatků po akvizici Nokie, situaci řeší čínský regulační úřad

Společnosti Google a Samsung, které spolu před nedávnem uzavřely dohodu o vzájemném licencování patentů po dobu 10 let, vyjádřily znepokojení nad akvizicí Nokie Microsoftem v hodnotě 5,44 miliardy EUR (139,6 miliard Kč). Tento obchod již schválili akcionáři Nokie a všechny významné regulační úřady s výjimkou čínského. A právě u toho by po posledních stížnostech mohli Microsoft a Nokia narazit.

 

Stížnost totiž nepodaly jen Samsung s Googlem, ale také čínští výrobci telefonů ZTE nebo Huawei. Všichni jmenovaní vyjádřili obavu, že Microsoft po akvizici získá převahu na trhu s mobilními telefony a bude moci zvýšit požadavky na licencování svých patentů. Čínský regulační úřad obdržel podnět k ujištění, že tomu tak není a v horizontu několika týdnů má stanovit přesné podmínky dohody. Podobné obavy, zda tento obchod nenaruší hospodářskou soutěž, měla i komise Evropské Unie, nakonec však 4. prosince loňského roku schválila dohodu s tím, že bude licenční praktiky Microsoftu a Nokie sledovat.

 

Předpokládáme, že podobně se výjádří i čínský regulátor a obchod bude moci být v nejbližší době uskutečněn. Paradoxem celé situace je, že společnosti Samsung, Huawei i ZTE se staly novými partnery Microsoftu pro výrobu mobilních zařízení s Windows Phone, zatímco Nokia začala vyrábět mobilní telefony s Androidem. Podle zdroje Bloomberg by úředníci čínského regulačního úřadu prodej schválit měli, uvidíme, kdy se tak nakonec stane.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments