Domů » Bleskovky » Google a Samsung se bojí výše licenčních poplatků po akvizici Nokie, situaci řeší čínský regulační úřad

Google a Samsung se bojí výše licenčních poplatků po akvizici Nokie, situaci řeší čínský regulační úřad

Společnosti Google a Samsung, které spolu před nedávnem uzavřely dohodu o vzájemném licencování patentů po dobu 10 let, vyjádřily znepokojení nad akvizicí Nokie Microsoftem v hodnotě 5,44 miliardy EUR (139,6 miliard Kč). Tento obchod již schválili akcionáři Nokie a všechny významné regulační úřady s výjimkou čínského. A právě u toho by po posledních stížnostech mohli Microsoft a Nokia narazit.

 

Stížnost totiž nepodaly jen Samsung s Googlem, ale také čínští výrobci telefonů ZTE nebo Huawei. Všichni jmenovaní vyjádřili obavu, že Microsoft po akvizici získá převahu na trhu s mobilními telefony a bude moci zvýšit požadavky na licencování svých patentů. Čínský regulační úřad obdržel podnět k ujištění, že tomu tak není a v horizontu několika týdnů má stanovit přesné podmínky dohody. Podobné obavy, zda tento obchod nenaruší hospodářskou soutěž, měla i komise Evropské Unie, nakonec však 4. prosince loňského roku schválila dohodu s tím, že bude licenční praktiky Microsoftu a Nokie sledovat.


 

Předpokládáme, že podobně se výjádří i čínský regulátor a obchod bude moci být v nejbližší době uskutečněn. Paradoxem celé situace je, že společnosti Samsung, Huawei i ZTE se staly novými partnery Microsoftu pro výrobu mobilních zařízení s Windows Phone, zatímco Nokia začala vyrábět mobilní telefony s Androidem. Podle zdroje Bloomberg by úředníci čínského regulačního úřadu prodej schválit měli, uvidíme, kdy se tak nakonec stane.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
WTF (neregistrovaný)
Anonym
WTF (neregistrovaný)

lol android čo ma 80% na trhu a Samsung čo im vladne, a oni sa boja ? :D

Johny (neregistrovaný)
Anonym
Johny (neregistrovaný)

Určitě nebojí, ale samozřejmě jim to nechtějí dát lacino :D

vlada (neregistrovaný)
Anonym
vlada (neregistrovaný)

Byly by hloupi, kdyby nevyuzily vsechny pravni moznosti k omezeni poplatku a pozdrzeni obchodu, ale neni to od nich hezke.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Jen ať se bojí :-D

marek1
Anonym
marek1

Koukám, že Google má opravdu velkej vítr z Microsoftu.

-pekr-
Anonym
-pekr-

Google nemá vítr z Microsoftu – Google má vítr ze zvěrstva, kterým se patenty staly, to je všechno. Tento prašivý systém umožňuje firmě jako MS vpodstatě vydělávat na droidu snad více, než jsou schopni vydělat na svém vlastním systému. Kdo si někdy dohledal tyhlety „patenty“, tomu je jasné, o jakou prasárnu se jedná, slovo „inovace“, aby jeden pohledal. Bohužel v tomto jedou naprosto všichni a tak by bylo nejlepší, aby se odrovnali všichni navzájem a byl klid :-)

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Spise Apple by mohl hovorit o zneuzivani patentu a co všechno objevil/neobjevil.Jen at si drahe licencni poplatky Google vyzere s plnou paradou.

janac_marek
Anonym
janac_marek

Microsoft patenty od Nokie nekupil. Takze v tomto pripade o patenty nejde.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Cituji

„Koupí klíčové divize finské Nokie získává Microsoft práva na užívání jejích patentů.“

Kendal
Anonym
Kendal

Nokia ich Microsoftu iba licencovala.

janac_marek
Anonym
janac_marek

Ale Microsoft ich nekupuje a nemoze pouzit na boj proti Google. Len za to Nokii nemusi platit.

Johny (neregistrovaný)
Anonym
Johny (neregistrovaný)

Patenty taky nejdou „koupit“ pokud nejste vlastníkem dané firmy. Patenty jdou v takovém případě pouze licencovat ;-)

Geary
Anonym
Geary

MAREK1- Takovými větry, jako ty, určitě netrpí :-D