Global Mobile Awards 2014: Nejlepším telefonem loňského roku je HTC One

Kromě nově představených telefonů se na veletrhu Mobile World Congress bilancovalo a tradičně byly vyhlášeny výsledky již 19. ročníku cen Global Mobile Awards, mezi kterými byly mimojiné oceněny tři mobilní telefony v různých cenových kategoriích, nejlepší tablet a také nejinovativnější výrobce mobilních zařízení.

 

Nejlepší chytrý telefon

Tuto kategorii v loňském roce vyhrál Samsung s modelem Galaxy S3, letos však svoji pozici s pokračovatelem Galaxy S4 neobhájil a předal pomyslné žezlo tchajwanskému výrobci mobilních telefonů HTC a jeho vlajkové lodi HTC One, která má jedničku přímo ve svém názvu. Podle vyjádření komise se tak stalo především díky jeho vyspělosti, skvělému designu, vynikajícímu uživatelskému rozhraní a uživatelské zkušenosti.

 

Výsledky kategorie nejlepší chytrý telefon:
1. HTC One
2. Apple iPhone 5S
3. LG G2
4. Nokia Lumia 1020
5. Samsung Galaxy Note 3

Nejlepší smartphone do 150 USD

Chytré telefony však nejsou jen o vlajkových lodích, ale také o dostupných modelech, které nabídnou uživatelům kompromis mezi celkovou výbavou a příznivou cenou. Ta byla v této nově vzniklé kategorii stanovena na 150 USD (3 000 Kč), za tyto peníze jste podle poroty mohli získat v loňském roce nejvíce koupí telefonu Nokia Lumia 520 a to díky minimu kompromisů vzhledem k jeho nízké ceně. Lumia 520 v současnosti tvoří více než třetinu prodaných telefonů s Windows Phone.

 

Výsledky kategorie nejlepší telefon do 150 USD:

1. Nokia Lumia 520
2. Lenovo A390T
3. Samsung Galaxy Young
4. Sony Xperia E
5. Xiaomi Hongmi

Nejlepší telefon pro začínající uživatele

V této kategorii získala v loňském roce ocenění Nokia se svým feature telefonem Asha 305. Finská společnost svoji pozici obhájila, letos však vítězka této kategorie – Nokia 105, nemá dotykový displej, ale klasickou konstrukci s klávesnicí. Porota tento model vybrala především díky její výdrži na baterii, která může být až 35 dní.

   

Nejlepší tablet

Vítěz v této kategorii není překvapivý, stal se jím Apple iPad Air, který dokázal oproti své předchozí generaci snížit hmotnost a tloušťku, aniž by ztratil na výkonu nebo na výdrži baterie. Na druhém místě se umístil rovněž model s jablkem na těle, Apple iPad Mini, podle vyjádření poroty je to zejména díky příkladné optimalizaci aplikací pro operační systém iOS na tabletech.

 

Výsledky kategorie nejlepší tablet:

1. Apple iPad Air
2. Apple iPad Mini
3. Amazon Kindle Fire HDX 8.9
4. Google Nexus 7
5. Sony Xperia Tablet Z

Nejinovativnější výrobce mobilních zařízení

Samsung neobhájil své loňské prvenství ani v kategorii nejlepšího chytrého telefonu, ani v kategorii nejinovativnějšího výrobce. Tím se pro letošní rok stala korejská společnost LG, která v loňském roce ukázala několik novinek, včetně zahnutého telefonu, ohebné baterie nebo povrchu, který se dokáže v čase opravit a odstranit drobné škrábance.

 

Souhlasíte s výsledky poroty nebo by váš žebříček nejlepších telefonů a tabletů za loňský rok vypadal jinak?

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Kapitoly článku