Domů » Bleskovky » GE Money Bank se zbaví papírů, banka zavádí biometrické podpisy

GE Money Bank se zbaví papírů, banka zavádí biometrické podpisy

Cesta z banky bude brzy mnohem příjemnější, jelikož sebou nebudete muset nosit stohy papírů. Alespoň tak si to představuje společnost GE Money Bank, která na dnešní tiskové konferenci seznámila novináře s vlastním řešením problému, takzvanými Signpady. Zjednodušeně řečeno se jedná o tablet se stylusem, kterým se budete na smlouvu podepisovat.

Podle průzkumu společnosti má až 60 % zákazníků problém s napodobením vlastního podpisu, který slouží jako podpisový vzor, a každý sedmý klient banku žádal o tisk kopie smlouvy. Tyto problémy řeší právě Signpady. Ty totiž kromě samotné grafické podoby podpisu snímají směr a úhel tahu, tlak na podložku a akceleraci či rychlost při psaní. Tato data jsou následně uložena a jsou pro každého jedinečná, takže tento biometrický podpis je výrazně bezpečnější než podpis klasický.

Smlouvy podepsané touto metodou jsou uloženy do PDF a kdykoliv přístupné klientem z internetového bankovnictví. Biometrický podpis je zašifrován a jakýkoliv podpis je společně s dokumentem opatřen časovým razítkem od nezávislé autority, což znemožňuje později neoprávněně pozměnit obsah podepsaného dokumentu.


Takto vypadá Signpad

Signpady obsahují v dotykové ploše displej, na kterém si před podpisem můžete dokument přečíst. Displej je však velmi malý a obáváme, že čtení několikastránkových smluv na něm nebude pohodlné ani příjemné. Uživatelé s horším zrakem zřejmě ocení možnost si dokument zvětšit, ale ani to asi nebude dostatečné.

Služba se od prosince loňského roku testuje v pobočce na pražském Černém Mostě (v Kučerově ulici) a během prvního čtvrtletí tohoto roku se rozšíří do poboček v Praze na Floře, Mělníce, Mladé Boleslavi, Teplicích a Ústí nad Labem. Do konce roku 2014 by Signpady měly být na všech pobočkách a budou sloužit k ověření všech podpisů, tedy nejen na nových smlouvách; signpady tak budou v pobočkách i u pokladen. Stejnou technologii, kterou si vybrala GE Money Bank, používá na Slovensku například Tatra Banka.

Tomáš Kápl

Fanoušek moderních technologií, který svůj volný čas i prostředky utápí v budování chytré domácnosti a věří, že jí jednou opravdu dokončí. Kromě toho hledá způsoby, jak efektivně pracovat s vlastním časem a automatizovat maximum rutinní práce.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments