GE Money Bank se zbaví papírů, banka zavádí biometrické podpisy

Cesta z banky bude brzy mnohem příjemnější, jelikož sebou nebudete muset nosit stohy papírů. Alespoň tak si to představuje společnost GE Money Bank, která na dnešní tiskové konferenci seznámila novináře s vlastním řešením problému, takzvanými Signpady. Zjednodušeně řečeno se jedná o tablet se stylusem, kterým se budete na smlouvu podepisovat.

Podle průzkumu společnosti má až 60 % zákazníků problém s napodobením vlastního podpisu, který slouží jako podpisový vzor, a každý sedmý klient banku žádal o tisk kopie smlouvy. Tyto problémy řeší právě Signpady. Ty totiž kromě samotné grafické podoby podpisu snímají směr a úhel tahu, tlak na podložku a akceleraci či rychlost při psaní. Tato data jsou následně uložena a jsou pro každého jedinečná, takže tento biometrický podpis je výrazně bezpečnější než podpis klasický.

Smlouvy podepsané touto metodou jsou uloženy do PDF a kdykoliv přístupné klientem z internetového bankovnictví. Biometrický podpis je zašifrován a jakýkoliv podpis je společně s dokumentem opatřen časovým razítkem od nezávislé autority, což znemožňuje později neoprávněně pozměnit obsah podepsaného dokumentu.


Takto vypadá Signpad

Signpady obsahují v dotykové ploše displej, na kterém si před podpisem můžete dokument přečíst. Displej je však velmi malý a obáváme, že čtení několikastránkových smluv na něm nebude pohodlné ani příjemné. Uživatelé s horším zrakem zřejmě ocení možnost si dokument zvětšit, ale ani to asi nebude dostatečné.

Služba se od prosince loňského roku testuje v pobočce na pražském Černém Mostě (v Kučerově ulici) a během prvního čtvrtletí tohoto roku se rozšíří do poboček v Praze na Floře, Mělníce, Mladé Boleslavi, Teplicích a Ústí nad Labem. Do konce roku 2014 by Signpady měly být na všech pobočkách a budou sloužit k ověření všech podpisů, tedy nejen na nových smlouvách; signpady tak budou v pobočkách i u pokladen. Stejnou technologii, kterou si vybrala GE Money Bank, používá na Slovensku například Tatra Banka.

Tomáš Kápl

3 komentáře

 1. Jochen (neregistrovaný)

  Vitejte v jednadvacatym stoleti, kmeti..Air Bank jiz dva a pul roku.

  • Tomáš Kápl (neregistrovaný)

   Dle mého názoru Air Bank používá zařízení na principu obyčejného touchpadu. Tedy jen sejme obrázek, který vloží do dokumentu. Řešení od GE Money Bank snímá více parametrů a vyhodnocuje je, což se u Air Bank neděje.

  • Jochen (neregistrovaný)

   Samozrejmě, že se podpis uloží do dokumentu. Signpad nezaznamenává jen podobu podpisu, ale i biometrické informace. Pouhá grafická podoba líplá na PDFko by asi skrz zákonný úpravy a FAÚ MF neprošly. Je to biometrický podpis, pochopitelně. Na všech pobočkách od roku 2011.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel