Galaxy S5 podporuje nový Android Runtime (ART): Rychlejší běh aplikací a úspora energie

Většina chytrých telefonů s Androidem využívá běhového prostředí Dalvik. Ten zpracovává samotný kód aplikace až po jejím spuštění. Funguje tedy jako JIT kompilátor, což v praxi znamená, že nejprve vezme „přenositelný kód,“ tzv. byte code, který poté zkompiluje do kódu strojového a spustí. Na slabších telefonech tento proces není zrovna nejrychlejší a nový Android Runtime (ART), na kterém Google pracoval přes dva roky, je v tomto ohledu mnohem propracovanější.


Samsung Galaxy S5

  

Poprvé se objevil s příchodem Androidu 4.4 „KitKat“ a aktivovat jej bylo možné například na Nexusu 5. S podporou běhového prostředí ART přijde také Samsungu Galaxy S5. Android Runtime zpracovává byte code aplikace na strojový už při instalaci, což se v praxi projeví na rychlejším běhu aplikace samotné a nižší energetické zátěži na baterii při jejím používání. Drobnou nevýhodou je o něco delší čas potřebný pro nainstalování aplikace, což způsobuje právě kompilování, a o něco větší paměťová náročnost. V budoucnu by ale Android Runtime měl nahradit dnes používaný Dalvik.


U Galaxy S5 si můžete vybrat mezi Dalvikem a ART

Android Runtime lze na Samsungu Galaxy S5 (a dalších podporovaných zařízeních s KitKatem) aktivovat ve vývojářském menu pod položkou „Výběr běhového prostředí“. Pro Galaxy S4 či Galaxy Note 3 s Androidem 4.4.2 ale zatím možnost aktivace prostředí ART dostupná není.

Připomínáme, že Galaxy S5 se na českém trhu začne prodávat 11. dubna za doporučenou koncovou cenu 18 490 Kč, některé e-shopy jej k předobjednávce nabízejí ještě o pár stokorun levněji.

Přemýšlíte o Galaxy S5? Mrkněte se, kde jej koupíte nejlevněji…

Podrobný videopohled na Galaxy S5

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

10 komentářů

 1. imperator (neregistrovaný)

  „což v praxi znamená, že nejprve vezme „přenositelný kód,“ tzv. byte code, který poté zkompiluje do kódu strojového a spustí“

  Java a Android…nah

 2. Refael (neregistrovaný)

  Tak jsem zvedavy, jestli po dnesni aktualizaci(prave probiha) LG G Pro na KitKat take da moznost prepnout na ART, kdyz starsi verze S4 s SGN3 s 4.4.2 nemaji podle clanku.

  • VNavrátil (neregistrovaný)

   Myslel jsem, že ART je pod vývojářským nastavením, tzn nezávisí na nástavbě a vůli výrobce, ale dá se zapnout na čemkoliv, pokud obsahuje 4.4 kitkat. Jestli ne tak budu rád za opravu :)

  • Jiří Hrma (neregistrovaný)

   Právě že ne, na redakční Galaxy S4 s Androidem 4.4.2 tahle možnost ve vývojářském nastavení chybí, takže to závisí i na vůli výrobce :)

 3. Refael (neregistrovaný)

  Po zminene aktualizaci na 4.4.2 totalne zmizelo Menu „Vyvojarske moznosti“. To nechapu.

 4. Refael (neregistrovaný)

  Diky za tip. Ale stejne jsem tam nenasel polozku o zmene behoveho prostredi Androidu. Skoda.

  Presto jeste jednou diky.

 5. baytik (neregistrovaný)

  Jsem zvedav, jak se vyhody projevi na optimalizovanem stroji, na jinem tlf jsem zatim zaznamenal akorat tu zvysenou pametovou narocnost :-) Rozdil rychlosti mezi behem aplikaci pres Dalvik a ART nepozorovatelny :-(

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *