Domů » Bleskovky » Galaxy S5 podporuje nový Android Runtime (ART): Rychlejší běh aplikací a úspora energie

Galaxy S5 podporuje nový Android Runtime (ART): Rychlejší běh aplikací a úspora energie

Většina chytrých telefonů s Androidem využívá běhového prostředí Dalvik. Ten zpracovává samotný kód aplikace až po jejím spuštění. Funguje tedy jako JIT kompilátor, což v praxi znamená, že nejprve vezme „přenositelný kód,“ tzv. byte code, který poté zkompiluje do kódu strojového a spustí. Na slabších telefonech tento proces není zrovna nejrychlejší a nový Android Runtime (ART), na kterém Google pracoval přes dva roky, je v tomto ohledu mnohem propracovanější.


Samsung Galaxy S5

  

Poprvé se objevil s příchodem Androidu 4.4 „KitKat“ a aktivovat jej bylo možné například na Nexusu 5. S podporou běhového prostředí ART přijde také Samsungu Galaxy S5. Android Runtime zpracovává byte code aplikace na strojový už při instalaci, což se v praxi projeví na rychlejším běhu aplikace samotné a nižší energetické zátěži na baterii při jejím používání. Drobnou nevýhodou je o něco delší čas potřebný pro nainstalování aplikace, což způsobuje právě kompilování, a o něco větší paměťová náročnost. V budoucnu by ale Android Runtime měl nahradit dnes používaný Dalvik.


U Galaxy S5 si můžete vybrat mezi Dalvikem a ART

Android Runtime lze na Samsungu Galaxy S5 (a dalších podporovaných zařízeních s KitKatem) aktivovat ve vývojářském menu pod položkou „Výběr běhového prostředí“. Pro Galaxy S4 či Galaxy Note 3 s Androidem 4.4.2 ale zatím možnost aktivace prostředí ART dostupná není.

Připomínáme, že Galaxy S5 se na českém trhu začne prodávat 11. dubna za doporučenou koncovou cenu 18 490 Kč, některé e-shopy jej k předobjednávce nabízejí ještě o pár stokorun levněji.

Přemýšlíte o Galaxy S5? Mrkněte se, kde jej koupíte nejlevněji…

Podrobný videopohled na Galaxy S5

Samsung Galaxy S5: Podrobný videopohled

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

10 komentářů

 1. „což v praxi znamená, že nejprve vezme „přenositelný kód,“ tzv. byte code, který poté zkompiluje do kódu strojového a spustí“

  Java a Android…nah

 2. Refael (neregistrovaný)

  Tak jsem zvedavy, jestli po dnesni aktualizaci(prave probiha) LG G Pro na KitKat take da moznost prepnout na ART, kdyz starsi verze S4 s SGN3 s 4.4.2 nemaji podle clanku.

  • Myslel jsem, že ART je pod vývojářským nastavením, tzn nezávisí na nástavbě a vůli výrobce, ale dá se zapnout na čemkoliv, pokud obsahuje 4.4 kitkat. Jestli ne tak budu rád za opravu :)

  • Právě že ne, na redakční Galaxy S4 s Androidem 4.4.2 tahle možnost ve vývojářském nastavení chybí, takže to závisí i na vůli výrobce :)

 3. Refael (neregistrovaný)

  Po zminene aktualizaci na 4.4.2 totalne zmizelo Menu „Vyvojarske moznosti“. To nechapu.

  • To je normální, stačí jít do nabídky „O zařízení“, tam 7x kliknout prstem na položku Číslo sestavení a je hotovo :)

 4. Refael (neregistrovaný)

  Diky za tip. Ale stejne jsem tam nenasel polozku o zmene behoveho prostredi Androidu. Skoda.

  Presto jeste jednou diky.

 5. Jsem zvedav, jak se vyhody projevi na optimalizovanem stroji, na jinem tlf jsem zatim zaznamenal akorat tu zvysenou pametovou narocnost :-) Rozdil rychlosti mezi behem aplikaci pres Dalvik a ART nepozorovatelny :-(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).