TOPlist

Galaxy S23 FE klepe na dveře. Kdy dorazí a jaká budou jeho lákadla?

Samsung Galaxy S21 FE si na One UI 6 musí ještě chvíli počkat
  • Samsung chystá další fanouškovský smartphone
  • Nižší cena bude vykoupena nasazením staršího čipsetu
  • K premiéře má dojít už v příštím čtvrtletí

Po roční pauze se zdá, že Samsung opět zkusí štěstí s fanouškovskou edicí svého aktuálního vlajkového smartphonu. Po veleúspěšném modelu Galaxy S20 FE z roku 2020 přišel opožděný a omezeně dostupný Galaxy S21 FE, který za fanouškovskými edicemi napsal dočasnou tečku. Letos ale korejská firma zřejmě tuto rodinu zařízení opět vrátí do hry.

Galaxy S23 FE by mohl dorazit už příští měsíc

V poslední době se o Galaxy S23 FE objevuje čím dál víc informací. Zatímco před dvěma lety se o modelu Galaxy S21 FE neustále spekulovalo, jestli jej Samsung představí či nikoliv, letos situace vypadá o poznání lépe. Prakticky všechny zdroje se shodnou na tom, že Galaxy S23 FE skutečně dorazí, ovšem kdy se tak stane a jakou přinese výbavu?

Podle obvykle dobře informovaného serveru SamMobile by se premiéra Galaxy S23 FE mohla odehrát již v třetím kvartále letošního roku, tedy někdy mezi začátkem července a koncem září. Blížící se odhalení naznačuje i nedávná certifikace akumulátoru (typ EB-BS711ABY) od společnosti Amperex, který má být napevno v Galaxy S23 FE (kódové označení SM-S711) integrován. Jedná se o 4500mAh baterii s podporou 25wattového nabíjení.

baterie

Srdcem Galaxy S23 FE se má stát „výprodejový“ čipset Samsung Exynos 2200, který najdeme v útrobách evropských variant modelů Galaxy S22, S22+ a S22 Ultra. Tento čip šel loni do přímého souboje se Snapdragonem 8 Gen 1 a tváří v tvář svému rivalovi příliš mnoho kladných bodů nenasbíral – disponoval slabším výkonem, horší efektivitou a nadměrným přehříváním. Co naplat, že se jednalo o první mobilní procesor s grafikou od AMD a hardwarovou podporou ray-tracingu?

Neúspěch Exynosu 2200 způsobil v Samsungu pozastavení vývoje nových čipsetů, byť v poslední době se čím dál více šušká o budoucích modelech. Tak jako tak korejskému výrobci patrně zůstaly velké skladové zásoby Exynosu 2200, a tak padlo rozhodnutí nasadit tento čip právě do levnějšího Galaxy S23 FE. Kromě staronového čipsetu by měl Galaxy S23 FE dále dostat vylepšenou sestavu fotoaparátů v čele s hlavní 50Mpx kamerou, kterou letos na jaře dostali i dva jeho sourozenci.

A jak to bude s dostupností Galaxy S23 FE? Podle SamMobile bude telefonu zpočátku v prodeji pouze na omezeném počtu trhů, jeho dostupnost se má postupně rozšiřovat.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku