TOPlist

Recenze Pocket PC FSC Pocket LOOX N520

Velká recenze nového PPC s GPS a Wi-Fi od společnosti Fujitsu-Siemens. Jak obstál v našem testu?

FSC Pocket LOOX N520Společnost Fujitsu Siemens Computers uvádí na trh novou řadu kapesních počítačů s označením N5xx. Ta je zastoupena dvěma modely, výkonnějším N520 pro náročnější uživatele a slabším N500 pro běžné použití. Oba modely mají integrovaný výkonný GPS přijímač a běží na novém operačním systému Windows Mobile 5.0 Premium edition. Pojďme se tedy podívat, co nám lepší model N520 nabízí. Za zapůjčení zařízení děkuji společnosti Fujitsu Siemens Computers.

 

Obsah balení
V papírové krabici naleznete kromě samotného Looxe také nabíječku se dvěmi vyměnitelnými redukcemi pro Evropu a USA. Koženkové ochranné pouzdro, které bohužel nemá žádnou klipsnu pro uchycení na opasku, ale pro obyčejné nošení a ochranu bohatě postačí. Dále redukci pro přímé dobíjení, synchronizační USB kabel a dva CD-Rom disky.

 Náhled

Loox v mé ruce

Loox s pouzdrem

1 2 3

Tip: Klikněte na obrázek pro zobrazení plné velikosti 

 

Na prvním CD naleznete bonusové aplikace a na druhém plnou českou lokalizaci v podobě aplikace Sunnysoft InterWrite 9.0 pro. Kromě manuálu a několika přiložených letáků je tedy výčet příslušenství kompletní. Je škoda, že chybí synchronizační kolébka a vy se tak budete muset spokojit pouze s obyčejným kabelem. I když Loox nabízí výstup na sluchátka v podobě 3,5mm konektoru, uvítal bych v příslušenství ještě přiložené Handsfree.

 Loox v pouzdře Kompletní příslušenství 
4 5

 

Provedení a design
Ihned po vybalení z krabice na mě Loox zapůsobil svým vzhledem, který si mě prostě získal. Decentní šedivé provedení se stříbrnými pruhy na bocích působí velmi líbivě. Žádné ostré hrany na zařízení také nenajdete, vše je pěkně zaobleno a Loox se tak velmi dobře drží v ruce. Rozměry zařízení nejsou nijak přehnané (116x71x14mm), naopak vypadá ve srovnání s MDA2 jako malý drobeček a v kapse vám se svými 160gramy rozhodně díru neudělá. Loox je vyroben z plastu, což samozřejmě přidává další kladné bodíky k hmotnosti. Plasty drží pevně, nikde nic nevrže. Pouze zadní kryt baterie se mi po necelém týdnu používání začal nepatrně viklat.

Boční náhled Náhled zepředu Zadní kdyt 
6 7 8

 

Na přední straně naleznete uprostřed nad dominantním displejem Power tlačítko. Na okrajích pak dvě signalizační diody. Displej je klasika, 320×240 s 65k barvami nikoho neurazí. Pod displejem naleznete čtyřsměrný joystik s tlačítkem uprostřed. Na obou stranách vedle joystiku pak najdete po dvou programovatelných tlačítkách (celkem tedy 4), kterým můžete přiřadit různé akce, a to jak na jednoduchý, tak i dvojitý stisk. Osobně mi ovládání přístroje a hlavně joystiku přišlo velmi pohodlné, u svého MDA jsem si již zvykl na možná až přehnanou citlivost joypadu a proto je občasné ukliknutí na denním pořádku. U Looxe se mi nic podobného nestalo a ovládání tedy hodnotím velmi kladně. Málem bych zapomněl na poslední tlačítko, které je ukryto na pravém boku zařízení a slouží k přístupu do poznámek či hlasového záznamníku a samozřejmě i u něho si můžete nastavit další akci na dvojstisk.

Do útrob Looxe Detail ovládácích prvků  Loox N520 s MDA2
9 10 11

 

 Na boku kousek pod tlačítkem pro záznam hlasu naleznete ještě infraport, který na mě také působí velmi nenápadným dojmem. Na vrchní straně je umístěn 3,5mm stereo konektor pro připojení externích sluchátek. Ten určitě potěší mnohem více, než zaběhnutý standard v podobě 2,5mm jacků, které se ještě liší v závislosti na výrobci. Hned vedle konektoru je slot pro paměťové SD/MMC karty a na pravé straně pak zdířka pro stylus. Na spodní straně pak klasicky naleznete tlačítko pro Soft reset zařízení a také zdířku pro datový / nabíjecí kabel. Na zadní straně pak kromě loga výrobce uvidíte konektor pro externí GPS anténu. U zadní strany ještě chvíli zůstanu, je zde umístěn kryt baterie a také černá gumová linka, která má zamezit klouzání zařízení po stole a svůj účel plní na výbornou.

 Tloušťka zařízení LOOX N520 s MDA 2  LOOX N520 s MDA 2 podruhé 
12 13 14

 

Hardware a technické specifikace
Jak jsem již nakousl v úvodu, Loox běží na operačním systému Windows Mobile 5.0 Premium edition a díky Sunnysoftu se můžete těšit z plné české lokalizace. V zařízení tepe procesor s taktem 312Mhz (Intel Xscale), který spolehlivě zvládá i náročnější operace. V nastavení systému si dokonce můžete nastavit řízení výkonu procesoru. Režim Turbo nabízí maximální výkon a samozřejmě i patřičnou spotřebu energie. Naproti tomu úsporný režim sníží takt procesoru a prodlouží tak výdrž baterie. Osobně však doporučuji ponechat volbu na ,,Automatický,, a nechat tak na systému, aby si procesor řídil sám.

      

Operační paměť má velikost 64MB, vnitřní paměti má Loox k dispozici také dostatek, 128MB dokáže uspokojit. Je pravda že si necelých 40MB ukrojí operační systém, ale i tak můžete zbylých 84MB využít plně pro své potřeby a nemusíte tak důležité systémové utility instalovat na paměťovou kartu.

Co se týče komunikace, nabízí Loox integrovaný Wi-Fi přijímač a Infraport. Zamrzí absence Bluetooth, ovšem integrovaná Wi-Fi tento neduh parádně vykompenzuje a vy si tak můžete užívat bezdrátového připojení na plné obrátky. Wi-Fi funguje na standardu  IEEE 802.11g. Bohužel jsem však neměl možnost v reálu prověřit schopnosti integrované Wi-Fi.     

Baterie je typu Li-Lon s kapacitou 1200mAh a bez problémů postačí pro běžné používání. Osobně jsem právě zde zaznamenal velké překvapení, protože u svého MDA2 s GSM modulem jsem zvyklý na celkem špatnou výdrž baterie a nabíjím téměř denně. Looxe jsem při běžném používání nabíjel po dvou dnech a ještě měl několik procent rezervy. Baterii jsem také zkoušel se zapnutou GPS navigací, ale o tom až níže.

      

V nastavení operačního systému si samozřejmě můžete nastavit podsvětlení displeje, které je společné pro běh z baterie i z elektrické sítě. Můžete jej také vypnout, což se může hodit zejména pokud budete chtít šetřit baterii. Pokud patříte mezi spáče, potěší možnost nastavit si tři nezávisle na sobě opakované budíky pro vybrané dny v týdnu, takže na přednášku již určitě nezaspíte :-) Pro GPS si můžete vybrat COM port, který budou využívat navigační aplikace ke komunikaci s GPS modulem.

Synchronizace probíhá klasicky přes program ActiveSync a můžete si tak snadno zálohovat kontakty, úkoly v kalendáři či vaše pracovní poznámky.

  

 

Software
Fujitsu do zařízení dodává několik užitečných aplikací, které vám usnadní práci. V první řadě je to GPS locator, který slouží ke snadnému vyhledání dostupných satelitů a zaměření vaší pozice. Další utilitou je SpeedMenu, díky které získáte rychlý přístup do požadovaných programů, funguje také jako TaskManager.

Windows Mobile 5.0 vám pak nabízejí kancelářský balík Office zastoupený aplikacemi MS Word, Excel a Powerpoint. Je pravda že oproti PC verzi je jejich použití značně omezené, ale pro běžnou práci opět postačí.

        

Pro uživatele GPS navigace je pak připraven navigační systém Dynavix s mapou České republiky, ale tomu se budu podrobněji věnovat v následujícím odstavci.     

 

GPS navigace a Dynavix
Jak bylo již několikrát zmíněno, nová řada Loox N5xx obsahuje integrovaný GPS přijímač, který vyniká velmi dobrou kvalitou příjmu. Jedná se o dvacetikanálový modul s chipsetem  Sirf Star 3. Anténa pro příjem je samozřejmě integrovaná v zařízení a nemusíte tedy nic vyklápět nebo externě připojovat.

Přiznám se, že setkání s GPS navigací pro mě bylo premiérou a moc zkušeností s ní tedy nemám. Přesto jsem se snažil u Looxe GPS proklepnout a zde jsou mé pocity.

Pokud chcete navigaci používat, je potřeba nechat se nejprve zaměřit pro zjištění aktuální polohy. To může trvat i několik minut a doporučuji to provádět na volném prostranství a ne přímo v budově či jiné kryté lokalitě. Může se vám poštěstit a signál chytnete i v těchto místech, ale vyhledávání pak trvá opravdu extrémně dlouho. Na volném prostranství je to záležitost několika desítek sekund. Zaměření probíhá v předinstalované aplikaci GPS Locator, pak si můžete spustit váš navigační systém a pohodlně s ním začít pracovat (samozřejmě můžete zaměření provést až ve vaší aplikaci).

        

Looxe si můžete zakoupit s navigačním systémem Dynavix Mobile 2005. Pokud tak učiníte, dostanete do ruky velmi dobrý nástroj pro navigaci na cestách. Verze obsažená v N520 obsahuje předinstalovanou mapu České republiky s evropskými dálnicemi. Práce s ním mě doslova unesla, hned při spuštění potěší česká lokalizace programu a přehledná práce při jeho obsluze. S jeho pomocí si můžete jednoduše naplánovat cestu z bodu A do bodu B a program vás pak bude navigovat (i hlasově) a upozorňovat vás, kde máte zatočit :-)

Nechci zde zabíhat do podrobností Dynavixu, to by bylo na samostatnou recenzi, ale za zmínku také stojí, že si v programu můžete vyhledat téměř libovolnou ulici či křižovatku, pohodlně přibližovat na danou lokalitu a bezpečně se tak orientovat v terénu. Nedalo mi a provedl jsem proto malý test GPS navigace a zároveň baterie, který najdete o několik řádků níže.

Integrovaný GPS modul je plně automatický, což se projevuje tak, že pokud jej nepoužíváte, automaticky dojde k jeho vypnutí a pokud se jej rozhodnete používat, jednoduše stačí spustit příslušnou aplikaci a GPS modul je opět aktivní. Praktické a také to výborně šetří baterii. Celkově mě tedy práce s GPS přijímačem potěšila a obohatila o několik nových zkušeností.

      

 

Malý test GPS a baterie
V sedm hodin ráno byl Loox nabitý na 100% a podsvětlení displeje bylo nastaveno na poloviční hodnotu a v Dynavixu byla vypnuta hlasová navigace. Na pozadí běžela pouze aplikace GPS Locator. Zajímalo mě, jak dlouho zařízení při neustále zapnutém displeji a GPS modulu vydrží. Během testu jsem se pohyboval ve městě, kde je samozřejmě horší kvalita signálu a od toho odvozená náročnost na spotřebovanou energii a tím také občasného zkreslování mé pozice. Ve volné přírodě bychom tedy dosáhli o něco lepších výsledků a hlavně zaměření by bylo mnohem přesnější.       

        

V 9:32 (po 2.5 hodinách nepřetržitého provozu) byl stav baterie na 55%, v 10:00 klesl na hodnotu 48%. Před 11. hodinou se již začala zobrazovat hláška o nízkém stavu baterie a přesně v 11:00 byl stav baterie na 28%. O hodinu později se baterie stále držela na 15%, ale ve 12:43 klesl stav baterie na hodnotu 1%. Baterie tedy vydržela necelých 6hodin nepřetržitého provozu s GPS navigací.  

      

Závěr
Většinu zkušeností jsem již popsal v recenzi, takže ve stručnosti – na Looxe jsem si během týdne testování perfektně zvykl a práce s ním byla jedna radost. Trochu mě zamrzela absence Bluetooth, ale potěšila integrovaná Wi-Fi a také navigace v podobě GPS modulu. Práce se zařízením byla rychlá a vyzdvihnout musím také vysokou stabilitu, během testování jsem nebyl nucen udělat jediný soft reset. Za cenu kolem 11000 Kč dostanete velmi dobře vybavené PocketPC s nadstandardními komunikačními schopnostmi a pokud stále ještě váháte, co si pořídit pod stromeček, Loox by nebyl vůbec špatnou volbou.

Pokud máte k tomuto zařízení jakékoliv dotazy, rád vám je zodpovím v komentářích. Další, nepublikované fotografie si můžete prohlédnout v naší Galerii.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku