Domů » Články » FotoDuel: Nokia Lumia 930 vs. LG G3

FotoDuel: Nokia Lumia 930 vs. LG G3

Rozhodli jsme se proti sobě postavit dva smartphony – LG G3 a Nokii Lumia 930, u kterých jsme detailně porovnali kvalitu fotoaparátu. Jak oba modely dopadly prozradí náš test.

Nokia Lumia 930 (recenze) patří mezi nejlepší Windows Phone telefony na současném trhu. Slova chvály se velmi často snáší i na její fotoaparát, to samé se ale dá říct i o LG G3 (recenze) mezi přístroji s operačním systémem Android. Který z nich lépe fotí? Kdo je pohotovější? Vítejte v prvním díle našeho nového seriálu FotoDuel, kde proti sobě postavíme Lumii 930 a LG G3.

Jistota úchopu a ergonomie přístroje

V této oblasti zcela jednoznačně vede Nokia Lumia 930. Hrany přístroji nejenom sluší, mobil se díky nim také velmi dobře drží v ruce. Jednoduše si můžete Lumii s jistotou opřít o prsty, takže je její uchopení na šířku jistější. Může se zdát, že velkou výhodou Nokie je taktéž hardwarová spoušť, která nejednomu fandovi focení může udělat radost. Sám jsem to cítil stejně, ale po čase jsem se přistihl, jak místo vyhrazené spouště stejně používám tu softwarovou na displeji. Důvodem byla přílišná tuhost stisku spouště na boku, kvůli čemuž hrozilo rozmazání záběru.

  
Nokia Lumia 930

LG G3 má naproti tomu boky velmi úzké, tudíž na ně výrobce neumístil žádnou klávesu, všechny jsou na zádech těsně u fotoaparátu. Hardwarová spoušť se tedy nekoná a musíte se spokojit pouze s tou na displeji přístroje. Zde ale pro změnu získává navrch LG G3 díky spoušti pro fotoaparát i video vedle sebe, typ záznamu tak můžete zvolit během velmi krátké doby. U Lumie 930 se musí typ záznamu přepnout, což může zbytečně zdržovat. 

- - -
LG G3

Aplikace pro fotografování

LG G3: Aplikace ovládání fotoaparátu je svižná a velmi jednoduchá. Je to dané především zcela minimálními možnostmi nastavení, uživatel tak nad snímkem nemá téměř žádnou kontrolu. Kromě možnosti zapnout HDR snímání, časovač spouště v hodnotách 3 a 10 vteřin či možnosti zapnout a vypnout diodu na přisvícení toho na nastavení příliš nenajdete. Samozřejmostí je volba rozlišení fotografie či videosekvence. Ty lze nastavit až do režimu ultra HD – 4k (3840 × 2160px).

LG G3 má několik módů. Kromě plně automatického režimu máte k dispozici režim Kouzelné zaměření, který vám dovolí vybrat místo zaostření až po expozici snímku. Dále aplikace nabízí Panoramatický mód a režim snímku ve snímku, kdy mobil aktivuje obě kamery a vaši fotografii vloží do hlavního snímku.

Bohužel se v LG rozhodli vybavit fotoaparát v G3 pouze plně automatickými režimy. Pokud jste tedy zvyklí si namáčknout spoušť dopředu a zvolit vyvážení bílé barvy či si upravit kompenzaci expozice, budete možnostmi fotoaparátu v tomto směru zklamaní. Nic podobného zde nehledejte, LG G3 je ryzí automat bez jakýchkoli dalších voleb. Nutno dodat, že z tohoto pohledu je ovládání velmi jednoduché. 

Nokia Lumia 930: Aplikace pro vytváření fotografií máte v mobilu rovnou dvě. Klasická a zcela typická pro Windows Phone se jmenuje Fotoaparát, nicméně daleko zajímavější je aplikace Nokia Camera. Ta se logicky objevuje pouze v smartphonech Nokia a je rozhodně lepší volbou. Na rozdíl od LG G3 se aplikace nesnaží pouze přinést přehledné prostředí v plné automatice, ale dává uživateli možnost aktivovat pokročilé volby.

Velmi jsem ocenil systém přepínání mezi automatickým a profesionálním režimem, jak jej v Nokii pojmenovali. Stačí jednoduše posunout ikonu spouště směrem do středu displeje. Tento pohyb funguje jako přepínač a ikona se opět vrátí na své místo, zpřístupní se vám ale pokročilé volby. Zpět přepnete mód tak, že ikonu naopak posunete směrem ven z displeje. Velmi rychlé a elegantní řešení.

V automatickém režimu máte možnost ovlivňovat pouze práci s diodami, respektive zakázat je či nechat jejich aktivaci na automatice. Profesionální mód je již o poznání bohatší. Při focení tak máte možnost nejenom měnit vyvážení bílé barvy či kompenzovat expozici, ale také můžete ručně ostřit, nastavit rychlost závěrky a hodnotu citlivosti ISO. 

Displej

Pro fotografa je displej důležitější, než by se mohlo zdát. Pokud s mobilem fotíte stylem „kulometná palba“ a pak něco vyberete na počítači, je kvalita zobrazení pravděpodobně druhořadá. Ale v momentě, kdy se pokoušíte zachytit správnou atmosféru místa, které snímáte, kdy chcete mít kontrolu nad kresbou ve stínech či přesně odhadnout správné zaostření, je kvalitní displej nezbytností.

V této disciplíně zcela jasně vede LG G3. Displej je v první řadě větší a rozdíl mezi 5″ a 5,5″ je jednoduše poznat. LG G3 má navíc displej jemnější a otevřeně přiznám, že míra detailů, která se na něm objevila při ostření v na detaily velmi komplikované scéně, typicky u lesu či pole, mě neustále překvapovala. Rozlišení 2560 × 1440 pixelů s jemností 534 ppi bylo při fotografování obrovským přínosem. Lumia 930 je se svým rozlišením 1920 × 1080 také velmi detailní, nicméně oproti LG G3 neměla v tomto směru šanci. Nokii také deklasovalo velmi tmavé zobrazení na displeji ve špatných podmínkách, LG G3 scénu jednoduše zobrazovalo realističtěji. Bylo to vidět hlavně při fotografování ve tmě či těsně před stmíváním. Oba telefony vedle sebe působily, jako kdyby každý z nich snímal zcela jinak tmavou scénu. 

Hardware fotoaparátu

LG G3
Velikost čipu 1/3,06″
Rozlišení 13 Mpx
Velikost pixelu 1,2 µm
Světelnost objektivu f/2,4
Ohnisková vzdálenost 29 mm
Optická stabilizace obrazu ano
Přisvícení dvě LED diody
Nokia Lumia 930
Velikost čipu 1/2,5″
Rozlišení 20 Mpx
Velikost pixelu 1,12 µm
Světelnost objektivu f/2,4
Ohnisková vzdálenost 26 mm
Optická stabilizace obrazu ano
Přisvícení dvě LED diody


Nokia Lumia 930
sice používá technologii PureView, nicméně sama Nokia se v tomto označení začíná ztrácet. Téměř u každého mobilu s touto technologií dostanete rozdílné parametry. Mění se velikost snímače, mění se rozlišení a někdy i zpracování snímků. Nám nyní stačí vědět, že Nokia 930 používá identický snímač i technologii jako Lumia 1520, nicméně oproti Lumii 1020 či Nokii 808 nabízí podstatně menší snímač s podstatně nižším rozlišením. Na druhou stranu odpovídá velikost snímače i rozlišení běžným kompaktním fotoaparátům nižší třídy. Co se bohužel u Lumie 930 příliš nepovedlo, je rychlost ostření. Oproti LG G3 je někdy i více než dvojnásobně pomalá a to je při potřebě bleskového zaostření a expozice velký nedostatek.

LG G3 má velikost snímače odpovídající typickému smartphonu. Rozlišení je sice nižší než u Nokie, díky tomu je ale velikost jednotlivých pixelů velice podobná. Je nicméně škoda, že v LG při výkonech, které G3 podává, nesáhli k jiné technice fotoaparátu, než je ta použitá v G2. LG víceméně recyklovalo fotoaparát ze staršího modelu a přidalo laserové ostření. Přes strach z marketingových řečí o laseru při ostření se ukázalo, že tato technologie je velmi nápomocná. LG G3 je tak jedním z nejrychleji ostřícím mobilů a nezadá si ani s kompakty střední třídy. Z mého pohledu je proto obrovská škoda, že G3 neumožňuje fotografovat technikou namáčknutí spouště. Laser je sice krásná věc, ale při velmi akčních záběrech nemusí stačit. 

Jdeme fotit

Nyní tedy víme, který z mobilů se lépe drží (Lumia), který dovoluje snáze přepínat mezi natáčením videa a fotografií (G3), který je rychlejší (G3) či který disponuje větší paletou možností (Lumia). Pokud nebude v testu řečeno jinak, jsou snímky pořízeny v automatickém režimu, G3 koneckonců ani jiný režim nemá. Před započetím testů jsem oběma mobilům zkontroloval aktualizace systému i aplikací. Čočky fotoaparátů jsem průběžně čistil. Oba telefony měly při fotografování zcela rovnocenné podmínky, jelikož snímky jsou vždy pořízeny ve stejném okamžiku. Pokud je ve snímku viditelný menší rozdíl, může za něj pomalejší ostření Lumie 930 vůči G3, a tím pádem možná mírná změna scény. Ve všech případech jsem přes displej ostřil na stejný objekt. 

Protisvětlo

Začnu rovnou disciplínou, která je obecně považovaná za velmi těžkou. Fotoaparát, potažmo mobilní telefon, se zde musí vyrovnat s velkým rozdílem světlých a tmavých ploch.


LG G3: Expozice 1/2380 s, ISO 50, clona 2,4; Nokia Lumia 930: Expozice 1/7299 s, ISO 100, clona 2,4

Jak vidíte na srovnávacím obrázků výše, oba testované smartphony se se scénou popraly zcela jinak. G3 měřilo scénu s důrazem na střed, kdežto Nokia průměrem z celé scény. To je důvod, proč je obrázek z Lumie méně výrazný. Mobil se snažil vzít v potaz nejenom silné slunce, ale též stíny ve stromech a v trávě. G3 naproti tomu tyto věci příliš neřešilo a výsledkem je tak velmi kontrastní snímek. Zprvu jsem si myslel, že bych v editoru mohl ze snímku Nokie vytáhnout více než z toho od LG, nicméně opak se ukázal pravdou. I když jsem si pohrál s křivkami a úrovněmi snímků, G3 stále vycházelo lépe. Navíc se v tmavších částech u Nokie objevují zvláštní horizontální čáry oddělující přechod.

Tip: Jednotlivé fotografie z našeho testu si můžete v plném rozlišení zobrazit/stáhnout z těchto galerií:
LG G3 / Nokia Lumia 930

Fotografování v silném protisvětle jsem si neodpustil ještě jednou, a to na snímku pod mostem, kde proti objektivu svítily silné lampy. U Nokie se mohutně objevily tzv. difrakční paprsky, které má na svědomí clona. Tento jev se hlavně projevuje při použití vysokého clonového čísla, nicméně Nokia jej vykouzlila při své cloně 2,4.


LG G3: Expozice 1/? s, ISO ?, clona 2,4; Nokia Lumia 930: Expozice 1/5 s, ISO 1250, clona 2,4

Je zajímavé, že LG G3 u fotografií s delší závěrkou nezapisuje do EXIF informací své hodnoty. Ze snímku je nicméně zcela patrné, že Nokia dokáže lépe vykreslit okolí ostrých světelných bodů. Tmavé plochy se naopak topí v obrovském šumu. Směrem k Nokii patří ale pochvala za držení linek objektů, které se jí ani v takto náročné scéně nerozpadají. LG G3 působí na první pohled o řád lépe, detailnější pohled ale ukáže silné patlání fotografie a ztrátu detailů v tmavších místech, obrázek místy připomíná až olejomalbu. Jinak řečeno dělá LG vše, aby se zbavilo šumu, a raději potlačí kresbu, než aby se šum stal nesnesitelným.

LG G3 se daleko lépe popere s prudkým světelným zdrojem. Snímky působí uvěřitelněji. Jenže pokud je přiblížíte, chytá Nokia druhý dech. Tak směle do další kapitoly. 

Drobnokresba

Toto je kapitola, kde jsem přisuzoval Nokii největší šance. PureView je mezi fandy mobilního fotografování pojem a větší čip sliboval kvalitnější výsledky právě v drobnokresbě. Jenže u Lumie 930 nefunguje PureView technologie tak přesvědčivě jako u modelu 1020 či Nokie 808. Čip je na 20 MPx rozlišení prostě již malý, a tak se výhoda velkých pixelů ztrácí. LG si tak mohlo dovolit použít menší snímač, protože jej osadilo rozumným rozlišením.


LG G3: Expozice 1/30 s, ISO 50, clona 2,4; Nokia Lumia 930: Expozice 1/50 s, ISO 160, clona 2,4

Výsledek je pro LG fantastický. Bavíme se stále o mobilním telefonu, ale ostrost jeho snímků je v dobrých světelných podmínkách více než dobrá – na výše uvedeném výřezu z fotografie je to jasně patrné. Kresba rzí obalené branky a pavučiny táhnoucí se do levé strany je u LG podstatně detailnější, až jsem si pohrával s myšlenkou, jak moc LG své snímky doostřuje. V nastavení fotoaparátu ale žádná taková volba není. Každopádně není doostření příliš silné a přináší své ovoce.

Karta u drobnokresby se ale obrací při fotografování na delší vzdálenost. Už v předchozí kapitole na snímku v protisvětle bylo jasně patrné, že LG obraz ve špatných světelných podmínkách dost patlá. Nokia pustí na snímek raději více šumu, než aby ztratila drobnokresbu, což je rozhodně chvályhodné.


LG G3: Expozice 1/? s, ISO ?, clona 2,4; Nokia Lumia 930: Expozice 1/10 s, ISO 800, clona 2,4

Na výřezu z fotografie jsou zcela jasně patrné chyby, a to na straně LG G3. Kresba, kterou LG předvádí, vypadá opravdu jako dětské omalovánky – ztráta detailů je obrovská. Naproti tomu Lumia 930 zachovává daleko vyšší detaily v kresbě, byť za cenu viditelného šumu. Co je z fotografie také patrné, je barevné vyvážení snímku. Zde LG G3 hodně ustřelilo a obecně jsem byl po celou dobu testování více spokojen s automatickým vyvážením barvy u Lumie.

Jak dobře dokážou oba přístroje kreslit, není tak jednoznačné, jak jsem si zpočátku myslel. Pokud je objekt dostatečně blízko, poradí si ve většině případech lépe LG G3. Kresba je ostrá a oproti Lumii je rozdíl viditelný již na první pohled, patrné je ale softwarové doostřování. V komplikovaných scénách Lumie 930 proti G3 ztrácí někdy i dost výrazně.

Na druhou stranu, abych byl upřímný, celkové ladění snímku se mi více líbí na Lumii 930. Její vyvážení bílé barvy pracuje o řád lépe než u G3 a na snímku je to znát. Lumie 930 taktéž jednoznačně vede v kresbě při fotografování ve špatných světelných podmínkách. Snímek sice obsahuje poměrně dost šumu, oproti LG G3 je to ale podstatně příjemnější než koukat na rozpatlané pixely.

Noční scéna + blesk

Fotografování pražského hradu je vděčné fotografické téma, a tak jsem si to nemohl odpustit ani při testu Lumie 930 a G3. A také při tomto experimentu pro mě nastal menší šok:


LG G3: Expozice 1/? s, ISO ?, clona 2,4; Nokia Lumia 930: Expozice 1/4 s, ISO 1600, clona 2,4

Už tak poměrně náročná scéna, kdy jsem fotil hodně k půlnoci nejenom Pražský hrad přes řeku (a fotografie tedy byla plná odrazů a světel), se navíc ještě ztížila kvůli projíždějící výletní lodi. Zde se přesně ukazují limity současných smartphonů, ať stojí kolik stojí, oproti kvalitnímu fotoaparátu. V obou případech je scéna plná přepalů, šumu a obrazové neostrosti. Pokud bych přimhouřil obě oči a dělal, že jsem nic neviděl, dal by se snímek LG G3 označit za víceméně použitelný. Minimálně proti Lumii 930.

Tip: Jednotlivé fotografie z našeho testu si můžete v plném rozlišení zobrazit/stáhnout z těchto galerií:
LG G3 / Nokia Lumia 930

Automatika u Lumie 930 totiž provedla s fotografií opravdu ošklivé věci. Šum je absolutně všude, přepaly taktéž, a na snímku není ostrého zhola nic. Ani poměrně vysoké ISO 1600 to nezachránilo, protože snímač má s touto hodnotou obrovské problémy. Snímek je na vyhození. Ať jsem se snažil, jak jsem se snažil, nebyl jsem s Nokií Lumií 930 schopný v automatickém režimu v těchto podmínkách udělat použitelný snímek. Nicméně Lumia vyniká možností manuálního ovládání. Postavil jsem tedy mobil na stativ samostatně a šel si hrát.


Nokia Lumia 930:
Expozice 0,5 s, ISO 200, clona 2,4

Snímek byl pořízen pomocí odložené spouště, abych předešel pohybu mobilu. Bohužel Nokia Lumia 930 neumí vypnout pro tento typ snímků stabilizátor, a tak se snaha stabilizátoru projevuje na stativu negativně. Jednoduše řečeno stabilizuje v daný moment obraz, který to nepotřebuje, což při delších expozicích dělá neplechu a čemuž jsem se bohužel nevyhnul ani s Nokií.

Co se týká blesku, který je u obou přístrojů představován dvojicí LED diod, je daleko citlivější Nokia Lumia 930. V různých situacích si poradila s nastavením blesku vždy bez problémů, což se nedá říct o LG G3.


LG G3: Expozice 1/10 s, ISO 2050, clona 2,4; Nokia Lumia 930: Expozice 1/11 s, ISO 2000, clona 2,4

Oba smartphony použily téměř identické nastavení času a citlivosti, LG G3 přesto odpálilo „blesk“ v nesmyslné intenzitě. I když ani snímek z Nokie nelze považovat za dobrý, oproti LG je stále použitelný.

Jak si G3 a Lumia 930 poradily se stejnou scénou po vypnutí přisvícení?


LG G3: Expozice ? s, ISO ?, clona 2,4; Nokia Lumia 930: Expozice 1/3 s, ISO 3200, clona 2,4

LG opět neuvádí EXIF informace, nicméně snímek se povedl. Atmosféra je z fotografie cítit a vystihuje aktuálně snímanou scénu. Barvy jsou v pořádku, stejně jako stíny. Škoda horší kresby, se kterou si LG v tmavých podmínkách příliš netyká. Lumie zato předvedla ukázkový příklad, jak to nedělat. Barvy zcela mimo realitu, mírně máznutá postava, rozpadlá kresba, totálně ustřelené pixely. ISO 3200 je pro Lumii 930 příliš velké sousto, přesto jej mobil použil a neváhal sáhnout po podobně vysokých hodnotách i opakovaně.

Při fotografování bez přisvícení odvádí lepší výsledky LG G3, při použití LED přisvícení je příjemnější práce s Nokií Lumií 930. Telefonu také do jisté míry pomáhá možnost manuálního nastavení. Ne vždy ale budete mít čas měnit manuálně hodnoty a zkoušet různá nastavení. 

Umělé osvětlení

Ne vždy se fotí v extrémních podmínkách, jako je tmavá část města, či naopak přímo do slunce. Například takové obchodní centrum představuje ideální místo pro fotografování pod umělým osvětlením. Světla je všude dostatek, a přesto je velmi vzdálené tomu přirozenému.


LG G3: Expozice 1/24 s, ISO 150, clona 2,4; Nokia Lumia 930: Expozice 1/20 s, ISO 160, clona 2,4

Snímek z obchodu s potravinami jsem pořídil opět ze stejného místa a úhlu. Opět plně automatický režim. A opět velký rozdíl. Lumia zde předvedla, co mohla a G3 mírně řečeno zklamalo.

Barevné vyvážení snímku z LG G3 je zcela mimo realitu. K tomu se mobilu podařilo přepálit spousty bílých ploch a navíc má snímek opravdu špatnou drobnokresbu. Lumia 930 naopak perfektně odhadla vyvážení bílé barvy a fotografie tak zcela odpovídá realitě. Drobnokresba je též na podstatně vyšší úrovni, a fotografie sice poměrně dost trpí na šum, ten ale kvalitu snímku nijak dramaticky nesnižuje. 

Závěrečné shrnutí

Vybrat vítěze mezi LG G3 a Nokií Lumií 930 příliš jednoznačně nelze. Pokud jste přečetli celý článek, jistě již víte, že každý z těchto přístrojů má jak své silné, tak své slabé stránky.

Obecně se traduje, že je LG G3 jeden z nejlépe fotografujících mobilů současnosti. Osobně bych byl s tímto tvrzením opatrnější. Pokud to řeknu naplno, LG G3 mě z celkového pohledu svými výstupy zklamalo. Má své silné stránky, které mu nelze nijak upřít, nicméně slabin má více, než by se u jednoho z nejlepších přístrojů na trhu čekalo.

Tip: Jednotlivé fotografie z našeho testu si můžete v plném rozlišení zobrazit/stáhnout z těchto galerií:
LG G3 / Nokia Lumia 930

Dokáže opravdu nadchnout extrémně rychlým ostřením, chováním v protisvětle, špičkově ostrou kresbou předmětů v bezprostřední blízkosti či velmi přehledným ovládáním. Bohužel záhy zklame patláním fotografie ve zhoršených světelných podmínkách a při snímání vzdálených objektů, stejně jako tím, že má tendence k přepalům. Ani práce s LED diodou není příliš přesvědčivá a přemíra snahy o potlačení šumu působí spíše rozpačitě než pozitivně. Navíc mě LG G3 příliš nepřesvědčilo svojí snahou produkovat nejostřejší fotografie v přilehlém vesmíru. Občas je softwarové doostření jednoduše nad únosnou mez a efekt je spíše negativní.


Nokia Lumia 930 na oficiálním snímku

Nokii Lumii 930 jsem si do testu přebíral jako mobil, který pravděpodobně vůči LG G3 nebude mít příliš šancí, ale stejně jako LG G3, i Lumia 930 má jak pozitivní, tak negativní vlastnosti.


Padla vám Lumia 930 do noty? Podívejte se, kde ji pořídíte za nejlepší cenu

Jako velkou výhodu spatřuji u Lumie 930 schopnost vyvážit ve většině případů velmi dobře bílou barvu. Kresba není tak ostrá jako u G3, občas je to Nokii ale ku prospěchu. Dalo by se říct, že je kresba vyvážená nezávisle na tom, jak daleko je předmět, který fotografujete. Velmi spokojený jsem byl i s tím, jak si telefon poradil s místy svádějícími k přepalům. Jako pozitivní lze určitě označit též možnost přepnout do manuálního módu, byť Nokia vyžaduje při takovémto použití jistou trpělivost. Lumia 930 umí fotografovat i do RAWu, na což se podíváme, pokud budete mít zájem, v některém z dalších dílů.


LG G3 s quad HD displejem

Čím mě Nokia naopak zklamala, je pomalost ostření. Tam, kde LG G3 zaostří bleskově a bez větších problémů, si Nokia ostří a ostří, až sice zaostří, nicméně rychlá akční scéna již může být pryč. Také práce automatického režimu ve špatných světelných podmínkách je občas spíše podivná než kvalitní. Nepříliš dobře si vede Lumia 930 při fotografování jasných bodů v protisvětle.


Cena 16GB verze LG G3 je skutečně lákavá. Podívejte se, kde jej seženete nejvýhodněji

Komu tedy doporučit Nokii Lumii 930 a komu LG G3, z pohledu fotografování? LG G3 vám udělá skvělou službu při akčním focení, například při sportu. Také v noci s ním budete pravděpodobně spokojeni. Naproti tomu Lumia 930 se hodí spíše na klidnější fotografování a díky velmi dobře pracujícímu vyvážení bílé barvy a rozsáhlým možnostem fotografování je vhodná spíše pro lidi, kteří dokáží tyto výhody využít.

Budeme rádi, když nám do diskuze napíšete své názory a nápady, jak vylepšit další díly našeho seriálu FotoDuel. Můžete nám také dát tipy na zařízení, u kterých bychom se měli pustit do srovnání fotoaparátů.

David Šantora

Redaktor SMARTmania.cz. Otec dvou malých dětí, geek a fanoušek Star Wars. Hráč, co nemá na hry věčně čas, ale neustále je kupuje a pouze občas hraje, nadšený fotograf, který nedá dopustit na své OM-D, milovník gotického rocku a symphonic metalu.

89 komentářů

 1. Martin (neregistrovaný)

  Lumia má hezčí bokeh.

  • Moc pěkný test, ale konkrétně u snímku drobnokresba taktéž vidím lepší „bokeh“, tedy zaostření je tam kde má být a zbytek je rozostřen. Navíc mi přijde snímek od LG nepřiměřeně a to hodně nepřiměřeně vyostřený softwarově což dle mě snímek naprosto zruinovalo.

  • Presne tak, u LG je zaostrena cela scena a ne jen dany předmět.

  • Na momentky bohatě stačí každý high-end. Na focení je foťák a ne telefon.

  • Neříkal bych tomu bokeh, bavme se raději o tom, že Lumia má díky nízké cloně menší hloubku ostrosti. Pod pojmem bokeh si představuju něco jiného než jen objekty mimo zaostření.

  • famakate (neregistrovaný)

   ved najnizsie clonove cislo maju rovnake?! ta nizsia hlbka ostrosti je sposobena vacsim senzorom

  • Ok, pravdu díš. Ale stejně to není bokeh :)

 2. Pěkný článek, určitě bych v tomto seriálu pokračoval. Jen autorovi doporučuji neužívat tolik „ultimativních“ výrazů typu „totálně mimo“ apod. Když se podobné obraty používají příliš často (a zdá se mi, že někdy důraz neodpovídá skutečnosti – někdy to není tak hrozné), ztrácejí svou naléhavost, váhu..

 3. David Šantora

  Dobrý den,

  máte pravdu. Nokia Lumia 930 má rozhodně hezčí bokeh, což jsem měl určitě zmínit. Nicméně bokeh je patrný i u G3, není zaostřená celá scéna. Bokeh je ale u G3 podstatně slabší, což je mimo jiné dané i opravdu malým snímačem. A máte pravdu, LG občas přeostřuje až přespříliš. Bohužel.

  • Jinak pekny clanek Davide, jen tak dal :-)

  • Souhlasím, více takových testů. Tohle na českých serverech rozhodně chybí. Test výborný :-)

  • Dobrá srovnávačka. Rád bych se přimluvil i za test smartphonů střední třídy.

  • Díky za komentáře, jsem rád, že se vám Davidův nápad na seriál líbí – určitě v tom budeme pokračovat a na mušku si vezmeme i smartphony střední třídy. Pokud máte nějaké konkrétní tipy, dejte nám vědět :)

  • Jiří Hrma: skvěle :)

   Určitě nové Lumie 730 a 830. A až přijdou na trh, tak Huawei Ascend G7 nebo Moto X 2014.

  • Fore (neregistrovaný)

   Moc rád bych viděl N4 vs iP6+ nebo Z3.

 4. BackPa (neregistrovaný)

  LG G3 už mám od vydání a souhlasím s tou ztrátou detailů v noci, ale zatím se mi nestalo, že by mi G3 přepálila nějaký obličej nebo objekt, který neměl vlastní zdroj světla a i s protisvětlem si skoro vždy hezky poradila. Co se týče toho doostření, tak se mi líbí víc, než když je zaostřen např. střed a zbytek mázlý.

  • Osobne automatiku nepouzivam u zadneho telefonu, fotky na manualni rezim jsou o tridu jinde.

   Ano, občas clovek potřebuje vyfotit něco narychlo, deti, tam se s manuálem zdržovat nemuze.Tesim se na nove režimy s Denim aktualizaci u Lumie, kde se vyfoti nekolikanasobna fotka s vice ruznymi režimy iso, delkou zaverky, blesk off/on a clovek si pak u hotove fotky posuvníkem vybere to nejlepší zobrazeni.

  • BackPa (neregistrovaný)

   Ano, ta absence manuálu již z výroby zamrzí, ale není to nic, co by se už nevyřešilo XDA a jelikož se root dá i odstranit a systém zcela přehrát, aby se to nezjistilo, tak si ho neudělat že :).

  • Tady je krasne videt zasadni rozdil automatika versus manualni nastaveni..

   [odkaz]

 5. OT: existuje aplikace, která by ovládala spoušť hlasovým povelem? U Nokia Camery ji částečně supluje 2s časovač.

 6. paradny clanok a tesim sa na dalsie porovnania, hlavne by ma zaujimalo porovnanie medzi Xperia Z3 a LG G3 :)

 7. Výborné srovnání, děkuji. Smartmania opět potěšila, v tomto týdnu již podruhé.

 8. „…časem jsem se přistihl, jak místo vyhrazené spouště stejně používám tu softwarovou na displeji.“ Také fotím (byť ne 930) pouze lehkým ťapnutím na displej – zasotří se mi to, kam chci a především si s mobilem nepohnu jako při hardwarové spoušti. Tohle je právě zajímavé – spušť se dává u dražších modelů (takéto zvedá cenu) a prezentuje se to jako přidaná hodnota, zatímco u levnějších modelů se řekne, že se muselo šetřit, proto se holt musíme spokojit bez spouště. Já si ale říkám proč? Není spíše logické, že lidé spoušť používat nebudou, nezačne se naopak v mobilech vytrácet jako zbytečný přežitek (stojí to pouze peníze navíc, narušuje to celistvý design…)? A nejen, když člověk fotí na automatiku, ale ještě víc snad, když fotí na manuál, ne? Nejprve si na displeji vyhrává s parametry, všechno nachystané a pak, aby „přeručkoval“ zpátky na spoušť, když stačí jedno kliknutí na displeji vedle, bez pohnutí telefonu, a je fotka. :)

  • …ježiš, to je zas pravopisných chyb :)

  • David Šantora

   Dobrý den Martine,

   já osobně dedikovanou hardwarovou spoušť vítám. Problém u Lumie 930 je v její tuhosti. Každý stisk tak vedl k pohybu mobilu. Podobný problém jsem měl u Xperie Z3, ale nyní, když testuji Xperii Z3 compact, tak naopak HW spoušť používám. Má totiž velmi příjemný odpor. Je tedy pouze na výrobci, jak dalece bude reálně použitelná.

  • Tiez som zistil, ze HW spust pouzivam iba na spustanie fotaku. Zo zaciatku som pomocou HW spuste aj fotil, ale fotky boli rozmazanejsie, kedze som pri stlaceni vzdy akosi pohol mobilom. Kazdopadne HW spust prave na spustanie fotaku (aj zo zamknuteho mobile) mi vyhovuje.

  • Ono u te 930 je to ještě jak s radosti rikam „co kus to original.“Mam tu dva kousky 930 a jedna ma spoust tuzsi a druha krasne mekkou.Proste klasika u Nokie.Jinak, ale preferuji HW spoust i během samotného foceni a pokud to jde manualni rezim.Je to velky rozdil oproti automatu, který to nevyhodnocuje nejlepe.

  • Dalo by se tedy říct, že softwarová spoušť je nutností, hardwarovou navíc se nic nezkazí (pokud to zbytečně nevyšponuje cenu, ale předpokládám, že nějak hodně snad ne, ale opravdu nevím). … Ačkoli mám pocit, že u vodotěsných mobilů se ta spoušť musí zablokovat při focení pod vodou, s vodou, aby do něj nenateklo – to mi přijde zase jako zbytečná komplikace navíc.

  • U vodeodolnych telefonu, třeba Z1 se musel naopak blokovat dotyk, aby displej pod vodou nevvadel.HW spoust se pod vodou nedeaktivuje, ba naopak, je tam vyuzivana.

  • aha, tak opačně – pro fotografování pod vodou je třeba uzamknout právě displej a naopak fotit se spouští. Tak to pak má HW spoušť i pro jinak tímto nefotící význam. Možná to bude ale otázka času, kdy dokážou upravit povrch displeje tak, aby ho šlo ovládat i pod vodou, když teď dokážou třeba, aby odlišil prst od tužky atd., nebo aby regoval i při použití rukavice apod.

 9. Na to jak sa nokia prezentuje ze sa venuje hlavne camere a vsade to tak aj propaguju je to slabota…

  • Presne tak.Jedina kvalitni kamera je u 1020,ale zase pomala.

   S 930 je to takovy prumer, bohuzel.Zlepsit reputaci muze jen 1030, pokud vůbec nekdy bude.

  • wtf (neregistrovaný)

   To teda, snad 1030 bude coskoro, a nepouziju cip z 1020 ale nejaky lepsi. ale zas pri zhorsenych podmienkach stale nevidim konkurenciu ani pri L925 ( teda pokial clovek pouziva manual, a nie automatiku)

 10. wtf (neregistrovaný)

  Lg ma ovela viac detailov da displeji kvoli ppi? Ved vy ste vraveli pri recenzi na iphone, ze nad 326ppi nepoznat rozdiel a ze je to super.

  Inak pekny test, viac takychto by to chcelo

 11. Zdravím. Som rád, že ste spravili takýto foto duel a dúfam, že v ňom budete aj naďalej pokračovať, ale mám k nemu pár výhrad. Osobne mi tam chýba nejaké porovnanie pri bežných svetelných podmienkach s úplnou automatikou, lebo myslím že 98% všetkých ľudí, bude fotiť práve v týchto podmienkach a nebudú si nastavovať manuálne všetky parametre. Česť výnimkám. Práve preto som si aj ja kúpil LG G3. Rozhodoval som sa medzi viacerými mobilmi a jeden z nich bola aj Lumia 930. Dôvod prečo som sa rozhodol pre G3 je ten, že má laserové zaostrovanie a dovolím si tvrdiť, že v 9 z 10 prípadov bude mať pri normálnych svetelných lepší výsledok ako Lumia 930, čo sa týka ostrosti. Nemám to osobne vyskúšané, ale s G3 mám už nafotených 100-ky fotiek a som maximálne spokojný. Zatiaľ čo ostatní ľudia iba zaostrujú svoje fotky a snažia sa odfotiť scénu, tak ja mám už dávno odfotené a dávam mobil do vrecka. :D Bol by som rád, keby ste spravili porovnanie LG G3 vs. iPhone 6. ;)

 12. Jirka (neregistrovaný)

  Měl jsem možnost srovnat oba přístroje, a fotky dělá výrazně kvalitnější Lumia 930, lepší kresba, lepší bokeh, méně šumu, větší dynamický rozsah. A to především díky většímu snímači. Na druhou rychlostí zrovna neoplývá.

  Nicméně srovnání to není nejlépe načasované, v neprospěch lumie, jen několik dnů před updatem denim, který přinese výrazně vyšší rychlost a kvalitu v horších světelných podmínek (rich capture).

 13. animexx (neregistrovaný)

  Btw., Microsoft už ohlasil velku aktualizáciu aplikácie Lumia Camera. HDR režim, možnosť dodatocnej úpravy intenzity blesku,4k video, fotenie počas nahravania videa, ale hlavne vraj odstrania tu povestnu pomalost aplikacie. [odkaz]

 14. Já osobně preferuji SW spoušť. HW tlačítko nepoužívám. Zkusil jsem ho jenom jestli funguje, když jsem telefon zakoupil. Po L920 jsem si nechtěl s fotoaparátem pohoršit a po zakoupení L930 jsem spokojený. Některé fotky, umí vykouzlit naprosto parádně a prý je to lepší i s určitým nastavením, ale já na to laborování s nastavením nejsem. Takže default nastavení = dobrá fotka. :-)

 15. Hanz (neregistrovaný)

  Tak tuhle větu může napsat jen idiot a někdo, kdo si myslí, že vidí víc než je lidské okno schopné: „Rozlišení 2560 × 1440 pixelů s jemností 534 ppi bylo při fotografování obrovským přínosem. Lumia 930 je se svým rozlišením 1920 × 1080 také velmi detailní, nicméně oproti LG G3 neměla v tomto směru šanci.“ Klasický placebo efekt (myslím si, že něco vidím), nebo naprostá degradace mysli. Já se úplně děsím, co za bláboly jsou někteří rádoby odborníci schopni napsat a blbnout tím laickou veřejnost. Za 2 roky nám budou podobný šašci tvrdit, jak obrovsky přínos v 5.5″ displeji má 16K rozlišení. Tady je viděl, že na tento server může publikovat každý bludy, jaké ho zrovna přes noc napadnou, hrozné…

  • David Šantora

   Dobrý den,

   rozhodně se za idiota nepovažuji a to co jsem napsal, za tím si stojím. Při scéně velmi bohaté na detaily ten rozdíl viditelný je. Sám přitom nejsem zastánce navyšování rozlišení u displejů až bůh ví kam.

  • Hanz (neregistrovaný)

   Já si zase stojím za tím, že jste napsal blábol. Jestliže tam nějaký rozdíl v detailech nastal, byl pravděpodobně zapříčiněn samotnou fotografií, ale určitě ne displejem! Osobně jsem měl přímé srovnání displejů G2, G3 a L930 a pomineme-li rozměry, tak „nejslabší“ z těchto byl právě displej G3. A jeho vychvalování jen kvůli rozlišení, co není vidět, je vrchol hlouposti. Pochopil bych to u laické veřejnosti, kterou bohužel ovlivňují čísla na papíře, ale u „profesionálů“, co publikují své články veřejně, je to nepochopitelné a jen se tím přiživuje hloupost, jakým se odebírá vývoj telefonních displejů.

  • Johny (neregistrovaný)

   Mě to taky přijde jako nesmysl.

  • David Šantora

   Dobrý den,

   to co jsem napsal, nebylo bráno z fotografie, ale z živého náhledu při fotografování. Rozdíl tam viditelný byl a to zcela jasně, jinak bych jej nezmiňoval. Je mi líto, dále nemá smysl toto rozebírat. Každý máme svojí pravdu a dohadování nikam nepovede.

   Příjemný den přeji.

  • lukass71 (neregistrovaný)

   Pokud jsi mel dva telefony vedle sebe, tak si ten rozdil videt musel, to je to same, jako ze lidske oko je schopne videt jen 24fps…

  • Johny (neregistrovaný)

   Myslíš tím jako srovnání 24 a více FPS?

   David: Tak vy jste na to koukal, my ne, to je jasný, tady se o to těžko přít.

  • A nebude to tím, že má 930 pentile, takže reálně tak 250PPI?

  • Zdeněk (neregistrovaný)

   Ted jste na to kapl a myslím si ze mate naprostou pravdu. Mel jsem 920ku a s obrazovkou jsem byl Max spokojen at na tu černou a teď kdyz mam 925 byl jsem hrozně zklamaný kdyz jsem viděl tu hrubost oproti 920 i když na pohled je lepší 925.Mam oba mobily lezet vedle sebe a i když je rozlišení stejně jemnost je velmi rozdilna ve prospěch 920ky.

  • „A nebude to tím, že má 930 pentile, takže reálně tak 250PPI?“

   To je nesmysl, takto se pentile prepocitat neda.To byla pekna hrubota u 930, to uz by lidske oko zaplakalo :-)

  • Durus (neregistrovaný)

   Hanz prave si urobil zo seba idiota ty, a to nekonecne velkeho. Za prve, Pokial musis prepocitat obraz z 13mpx Na QHD tak prides o menej detailov, ako ked hi prepocitavas na Full HD, tu nieje co riesit. Za druhe, ty vedatori, co navrhovali 534ppi displej skumali, ci je mozne aby bol takyto obraz realistickejsi…. A neuveris, ale prisli na to, ze ano… Aj ked rie pixle nedokazes okom spocitat, tak su tam a zakonite musi byt obraz kvalitnejsi. A to hlavne v jemnych detailoch, ako su valsy, textilie a podobne…. Takze nasdar idiote… a uz tu nikomu nenadavaj a neurazaj slusnych ludi… PS uz ani ja nebudem… :-)

  • Tomas (neregistrovaný)

   Pánové, když už chcete nadávat, naučte se mluvit česky a ne jako vidláci. Jste na českém webu.

  • adam (neregistrovaný)

   Souhlas, jste na českým webu, kdo to má po vás číst, čoboláci:)

  • Na detailní scéně při pohledu z blízka na displej určitě rozdíl oproti L930 musel být vidět. Přeci jen Pentile má o několik milionů méně pixelů.

  • Hanz (neregistrovaný)

   Já nechápu proč do toho někdo motá Pentile matici, tu samozřejmě L930 NEmá! Její 5″ FHD displej dává jemnost 441ppi a to už je pro oko neviditelné! Mimochodem displej L930 je na všech zahraničních webech, ale i těch českých označován jako jeden z nejlepších vůbec, což mohu osobně potvrdit (podle mě i kolegů určitě lepší než displej G3, neni to jen o ppi totiž). A hanit ho jen proto, že nemá absurdní rozlišení, co není vidět jen buď hloupost a nebo nesmyslná propaganda, která teda jinde nemá obdoby (naštěstí)

  • Zklamu te, 930 pentile ma (pentile nemela napr. jen Lumia 900).Při tomto rozliseni je to však druhotne, jemnost je je tak vysoka, ze lidske oko nejakou pentile pri teto velikosti a rozliseni nevnima/nevidi.

  • Hanz (neregistrovaný)

   Dobře, možná jsem to přehlédl, jestli má nebo nemá, podstatný je, že jemnost je tak špičková, že prostě není možné běžně okem vidět jednotlivé pixely a jestli mě něco na L930 nadchlo, byl to právě displej a rozhodně jsem nebyl sám. At už dokonala černá, krásné a vyvážené barvy, skvělá čitelnost na slunci, výborný jas i pozorovací úhly. Stejně tak jak mě L930 displejem nadchla, tak mě G3 nemile překvapila. Z displeje G2 jsem byl nadšen, u G3 už bohužel ne. A to nemluvím o nevýhodách takto nesmyslného rozlišení, ale to už by byla jiná diskuze.

  • HANZ: Jenže Pentile matice má podstatně méně pixelů než klasické RGB, zkus mrknout na tenhle článek [odkaz] . Tady nejde o rozlišení QHD u G3, ale o to, že LCD s klasickým RGB pixelem, tedy pixelem o třech subpixelech red, green, blue, fungují jinak než Pentile matice, kde je jeden pixel tvořený dvěma subpixely a to buď red green nebo blue green.

  • HTCJIRKA: Len ťa doplním, ani Lumia 820 nemá pentile a je to aj vidieť, dokonca bez porovnania s iným displejom, že je kajší ako tie s pentile.

   Ináč ak má L930 naozaj pentile, tiež by som tomu veril, že bude viditeľný rozdiel oproti tomu LG, ale bude to spôsobené práve tou matricou. Mal som presne skúsenosť ako ZDENĚK (NEREGISTROVANÝ), kedy som ostal prekvapený o koľko bol displej L920 jemnejší od L925 a to iba kôly rozdielu s tou pentile matricou.

 16. Majko (neregistrovaný)

  Z článku je jasně vidět jak Nokii ujel ve focení vlak. G3 vyhrála, dle očekávaní, duel na plné čáre. V příštím fotoduelu je potřeba doplnit do testů focení pohyblivého objektu, zdali smartfon pohybujíci se objekt rozmaže nebo ne a dále zahrnout také schopnosti kamery jako HDR video, zpomalený a zrychlený video a pod. Námět k fotoduelu.

  iPhone 6+ vs. Lumia 1020

  Samsung S5 vs. Sony Z3

  • Johny (neregistrovaný)

   V čem G3 vyhrála? Obecně, ve fotografiích které člověk dělá naopak vyhrává Lumia. Fotky z G3 jsou vždycky nakažený šumem, kterej je softwarově odfiltrovanej, sož způsobuje ten nehezkej rozpatlanej efekt. Dobře je to vidět na fotce přes vodu. A to jsou fotky, které s tim bude 90% lidí fotit.

  • Ja by som bol radsej keby sa nerobili duely a takymto sposobom sa porovnalo aspon 6 mobilov. A pridal by som este aspon dve sceny, povedzme sport za dna a izba v byte vecer s lampou.

   Porovnat napriklad Z3, S5, iP6, HTC One, Note 4, Vibe Z2 Pro.

  • Durus (neregistrovaný)

   Tomas: OK, omluvam sa.

   Adam: Ty racej mlc, ved ani nevies co pises a navyse to zvyraznis CapsLockom. Ten zbytok tvojich mudrosti ani racej nekomentujem.

 17. adam (neregistrovaný)

  Rozlišení 2560 × 1440 pixelů s jemností 534 ppi bylo při fotografování obrovským přínosem. Lumia 930 je se svým rozlišením 1920 × 1080 také velmi detailní, nicméně oproti LG G3 neměla v tomto směru šanci

  TATO VĚTA JE MXSLENA VÁŽNĚ?!ANI NEUMÍM POPSAT, JAK JE NESMYSLNÁ A JAK MOC ŘÍKÁ O NEKOMPETENTNOSTI AUTORA, UFFFF..

  • Dwarf (neregistrovaný)

   A co na tom Adame nechápeš? Jasně že na jemnějším displeji bude kresba lepší a jemnější. ASi si nikdy G3ku neviděl. já sám ji vlastním a ta kvalita displeje a jemnost je prostě bezkonkurenční.

  • Hanz (neregistrovaný)

   Bohužel ta jemnost je jen výplod tvé fantazie. Nechci říci, že G3 má špatný displej, je rozhodně kvalitní. Jenže to rozlišení je jen marketing. Displej starší G2 má pro oko stejnou jemnost a co hůř, je celkově dokonce lepší než G3. Displej prostě není jen o rozlišení, jak si mnozí myslí.

  • ADAM (NEREGISTROVANÝ): Preberalo sa to o pár riadkov vyššie a osobne som si skoro istý, že keby boli oba displeje s matricou RGB, tak by rozdiel nebol viditeľný. Ale keďže jemnosť L930 zráža ešte použitie pentile matrice, rozdiel displejov už môže byť naozaj viditeľný. Škoda že toto už nespomenul autor priamo v článku, nemusela tu byť tak vášnivá diskusia :)

  • Pri teto velikosti displeje a rozliseni pentile urcite displej nesrazi, neni videt.

  • Väčšinou sa s tvojími názormi stotožňujem, ale teraz nie. Ako som písal vyššie, na 4,5″ displeji pri HD rozlíšení bol pri priamom porovnaní rozdiel medzi RGB a PENTILE jasne viditeľný! A preto v tomto prípade verím autorovi, že pri priamom porovnaní mohol vidieť aj rozdiel medzi displejmi G3 a L930. L930 má samozrejme špičkový displej, ale to pentile bude vždy robiť šarapatu…

  • Nedela, 930 jsem mel, zastav se u me v praci, nic tam neuvidis.Pentile na tom znat neni a to pritom primo nesnasim Amoled s pentile matici.

 18. adam (neregistrovaný)

  Budiž blahoslaveni i ti, jenž jsou chudi duchem. Amen.

 19. Fore (neregistrovaný)

  Moc rád bych v testu viděl nový Note4, velmi mě zajímá jak se kvalita fotek posunula od S5 dále díky nové opt. stabilizaci a lepšímu HW zařízení. Jako skvělý protivník by mu mohl sloužit iPhone 6+ nebo Sony Xperia Z3.

 20. David (neregistrovaný)

  Dobré srovnání, chválím. A chtěl bych se rovnou přimluvit o další srovnání a to iPhone 6 vs některý ze současných dobře fotících smartphonů. Díky.

 21. davexx (neregistrovaný)

  Redakcia: Klobuk dole až ste videli rozdiel v displeji, keď u iphone 4 už nebolo vidiet pixel ale vy dokážete vidiet veci čo bežni ludia nie. Ja by som bol zvedavý či by ste to tvrdili keby neviete ake rozlišenie konkretne zariadenia maju. Keby nemám tie dva modely pred sebou tak by som vám aj uveril..Marketing funguje..

  • David Šantora

   Dobrý den Davexx,

   jak je již psáno výše, rozdíl je viditelný nejenom díky rozlišení, ale také díky rozdílné konstrukci displejů. Oba mobily jsem ukazoval různým lidem při snímání a ptal se jich na jejich názor. Byl vždy stejný a korespondoval s tím mým. A znovu zopakuji. Nenapsal bych to, kdybych to neviděl. Hezký zbytek neděle přeji.

 22. celkem mě fotky z L930 zklamali, viděl jsem už spoustu pěkných fotek, asi to měli v těchto podmínkách hodně těžké. Ale můj první dojem, to fotí hůř než L920 ?

 23. Tyhle testy jsou na hlavu. Kdo bude noční scénerie města fotit na automatiku? Udělejte test, který doopravdy ukáže schopnosti fotoaparátů… automatika je dobrá leda tak na momentky dětí, které někde rychle pobíhají, ale na focení luk a stromů a dalších statických věcí přece nebudu spoléhat na automatiku.

  • Souhlas, proto jsem zde i daval odkaz jak vyrazny rozdil je fotka na automatiku a na manual.Nejen v noci si s tim proste chce pohrat a rozumne nastavit iso a cas a tam pak Lumia opravdu vynika.

  • Idea (neregistrovaný)

   Jestli chceš fotit na vlastní expozii tak foť na foťák, ne na telefon. Měř si tady péro jak dobře telefon fotí, fyzicky ale rozhodně nemá parametry, které by se mohli rovnat klasické zrcadlovce.

  • To tady ani nikdo nepise ani neceka, ze bude telefon fotit jako zrcadlovka ci nahrazovat zrcadlovku :-D

   Jde o to, ze telefon ma clovek porad u sebe a daji se tak i s telefonem vykouzlit zajimave fotky, lepsi nez z kdejakých levných kompaktu.

 24. xXx (neregistrovaný)

  Na XDA-Dev lze stáhnot lepší (vyladěnější) fotoaplikaci pro LG G2 a G3.

  Tamtéž lze také pořídit aplikaci pro focení do RAWu, resp. DNG. Pak vás nějaké „patlání“ při vyšším ISO přestane zajímat.

  Testovali jste také chromaflash?

 25. pelenz (neregistrovaný)

  Konečně jsem si našel čas podívat se na fotografie v článku a můj subjektivní názor je, že v podstatě ve všech fotografiích zachytila Lumia mnohem více detailů a fotografie jsou použitelnější a to i když některé kazí světelné odlesky na „objektivu“. Fotografie rezavého zámku/kliky je docela nešťastná, protože u té z LG není jasné, jestli je fotka přeostřená, nebo zašumělá.

 26. Krásné srovnání. Kdyby se fotoaparáty LG G3 a Lumia 930 spojily do jednoho tak by fotka byla za všech okolností více než dobrá.

  Každý fotoaparát má své plusy a mínusy a to platí i u mobilů.

  Jinak snad takto srovnáte i nový Note 4 třeba s Note 3 nebo LG G3 či něčím podobným :)

 27. famakate (neregistrovaný)

  spojit vlastnosti dvoch senzorov je dost tazke ak nie nemozne. kazde riesenie, ma svoje limity.

 28. gugy (neregistrovaný)

  Fakt by ma zaujímalo že čo sa dá vykúzliť z DNG, zatiaľ som sa stým nikde nestretol, dokonca ani z diskutujúcich to nik nespomína.

 29. Hezký článek, docela zajímavé výsledky. Ale furt se mi vkrádá do mysli, že Lumie fotila na půl plynu. Mě nezajímá srovnání na nějakou automatiku, která je pro některý mobil maximum, ale to, co lze z mobilu vymáčknout. Jestliže teda Lumie umí fotit do DNG v manuálu, pak bych minimálně přidal ještě pár referenčních snímků z DNG. To přece nemá logiku. L930 si kupuju za jednu cenu s DNG, není to za příplatek. Proč se všichni bojí to otestovat? Neviděl jsem jediný článek, kde se porovnávají fotky z Lumie z DNG formátu.

  Udělejte test, kde aparáty vyfotí scénu s nastavením jak nejlépe umí. Pak to prožeňte editorem, který umí i RAW a uložte do 100% JPG se stejným rozlišením z obou aparátů. Chtěl bych vidět upravenou fotku z DNG formátu, jako když ji upravuji z fotoaparátu. Do té doby nemá cenu dělat jakýkoliv závěr.

  Pro ty, kteří používají mobil na selfie, těm stačí cokoliv. Já bych ale chtěl mobil, kde budu mít na fotkou totální kontrolu. A to teda G3 není.

 30. GedeonCZ (neregistrovaný)

  Lobuji a moc se těším, jestli v budoucnosti provedete podobný duel s Note 4 versus jakýkoliv jiný telefon.

 31. Test ma v celku sklamal stale odkladam kupu noveho telefonu a dufam ze prijde do konca roka daka varianta do 5,2palca co sa mi bude pacit tak ze budem pevne rozhodnuty ju kupit zatial najviac ma laka Lumia 930 myslel som si ze to je fotakom zdalo sa mi ze medzi vlajkovimi lodami tento fotak vynika ale zjavne som sa mylil :/…

  • Kdepak, 930 není vlajkova lod a uz vůbec nevynika ve fotaku, ba naopak.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).