Fotoaplikace Nokia Camera bude dostupná pro všechny Lumie s Windows Phone 8

Nokia v uplynulém týdnu kromě nových zařízení v čele s vlajkovou lodí Lumia 1520 představila také novou podobu své fotoaplikace. Nokia Camera slučuje funkce dvou současných nástrojů Smart Cam a Pro Cam a umožní tak rychlejší přístup k manuálnímu nastavování fotoaparátu nebo různým kreativním funkcím.

  

Zájemci z řad majitelů modelů Lumia 1020 a řady 92x si mohou novou fotoaplikaci již nyní stáhnout z Windows Phone Storu (odkaz na konci článku). Ti ostatní ale nemusejí věšet hlavu. Finský výrobce totiž slíbil, že Nokia Camera bude dostupná pro jeho ostatní telefony s operačním systémem Windows Phone 8 spolu s nadcházející aktualizací Lumia Black.

-

Nokia Camera pro zařízení s PureView dostane během příštího týdne menší aktualizaci, která by měla opravit problém s ukládáním některých nastavení. V případě potíží můžete zatím  vyzkoušet aplikaci znovu přeinstalovat.

Miroslav Havlíček

14 komentářů

 1. ReopsatorC47 (neregistrovaný)

  Mňa by zaujímalo skôr či sa na 92x sériu objavia aplikácie ako beamer,refocus a poprípade aj podpora raw formátu.

  • mato289 (neregistrovaný)

   Mali by, keďže sú to PureView telefóny..

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Myslim, ze ne, zvlast podpora ukladani v rawu. A dle meho to bude kvuli RAM, i kdyz si to nekteri jedinci nepřipustí, tak hw je dulezity i u wp.

  • mtavali (neregistrovaný)

   1GB RAM je málo?

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Pro mnohomegapixelove fotografie asi ano. V minulosti jsem cetl, ze prave kvuli tem fotkam dali do Lumie 1020 2GB RAM. A i tak uklada foto dlouho (4s) a to je pouze *jpg. Nedokazu si predstavit jak dlouho by se foto ukladalo na L920 do *rawu.

  • M.BoBo (neregistrovaný)

   Viz.: Velikosti raw a jpeg

   Předpokládejme barevnou hloubku 8 bitů na každý kanál, což představuje rozsah barev od 0 do 255 na každý kanál (bitová hloubka viz minulý díl). 8 bitů je v počítačové terminologii jeden byte [bajt], což je základní jednotka, v které se například udává kapacita paměťových karet. Je-li tedy pro každý kanál potřebný jeden byte, tak pro jeden pixel obrazu mající tři RGB složky je zapotřebí tří bytů (jeden na R, jeden na G a třetí na B). 9 MPix obraz tedy potřebuje 3×9 milionů bytů ke svému uložení, tedy 27 MB. Závěr – jedna 9 MPix fotografie s barevnou hloubkou 8 bitů/kanál musí mít na kartě nekomprimovanou velikost 27 MB. To by byla i skutečná velikost běžného TIFF souboru, který data obvykle nijak nekomprimuje.

   Pokud fotografujete do JPEG formátu, tak 9 MPix soubor bude mít velikost cca 3 MB. Je to proto, že JPEG používá ztrátovou kompresi (podobně jako MP3) a tím velikost souboru značně zmenší (cca 1:9).

   Takže jak dlouho asi bude zapisovat 27MB??

  • mceza (neregistrovaný)

   Já bych se toho nebál. Nově představené Lumie mají také 1GB RAM, ne?

 2. tslany (neregistrovaný)

  Škoda, že ji na své 620 mám již pár dní a bez problémů :-)

 3. cardi (neregistrovaný)

  Az na to ze mas Nokia Smart Cam ne čistě Nokia camera

 4. Lukáš (neregistrovaný)

  Lumia 820 – Nokia Camera funguje krasne, vážně parada :)

 5. mmmm. (neregistrovaný)

  Lze se při prohlížení fotek z Nokia Camera zbavit toho protivného nápisu Foceno aplikací…., která vyskočí dole u fotografie?

  To mi zatím brání přejít od defaultní fotoaplikace k Nokia Cam..

 6. cardi (neregistrovaný)

  A to já aktualizoval na gdr3 a mam prd :D

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel