Fotíme s telefony HTC One: 10 tipů jak vytvořit kvalitní snímky

Ve spolupráci se společností HTC jsme pro vás připravili článek s informacemi o tom, jak pořizovat kvalitní fotografie na telefonech modelové řady One.

1. Ostření

Tip experta: Rozmazané snímky jsou noční můrou každého fotografa, proto je ostrá fotografie první lekcí ve škole. I když jsou fotoaparáty v telefonech HTC One vybaveny funkcí automatického ostření, lze ostřit na konkrétní objekty na displeji. 

Přečtěte si naše recenze smartphonů HTC One X, HTC One S a HTC One V
 

Jak na to: Při focení se nebojte dotknout displeje tam, kam má fotoaparát ostřit. Pokud fotíte portrét, například partnera nebo děti s pláží v pozadí, ostřete na obličej, resp. na oči. Je-li kompozice složená z několika objektů v popředí i v pozadí, udělejte ji zajímavější tím, že zaostříte na pozadí. Popředí zůstane lehce rozmazané a fotografie dostane profesionální nádech.

 

2. Panorama

Tip experta: V některých případech se do klasického rozměru fotografie nevejde tolik informací, kolik je potřeba. Někdy se prostě jen chceme pochlubit nádherným výhledem z vyvýšených prostranství. Pro tyto účely obsahují telefony HTC One funkci Panorama, která umožňuje sloučení pětice samostatných fotografií do jedné panoramatické. 

Jak na to: V přednastavených režimech vyberte funkci Panorama. Vyfoťte první snímek. Je potřeba mít na paměti, že první snímek je vždy krajní. Po prvním snímku stačí s telefonem HTC One posouvat vybraným vodorovným směrem. Fotoaparát automaticky vyfotí zbývající čtyři snímky. Jako pomůcku má uživatel na displeji vodováhu, která zaručuje, že výsledné panorama bude bez nepříjemného sklonu.

   

3. Automatické zachycení úsměvu

Tip experta: Telefony HTC One jsou vybaveny funkcí automatického zachycení úsměvu. Trik je snadný, jakmile fotoaparát rozpozná lidský obličej a především úsměv, okamžitě pořídí fotografii. S touto funkcí tedy můžete směle vyhlásit konec všem ničitelům rodinných fotografií a věčným ufňukánkům. 

Jak na to: V nabídce Možnosti fotoaparátu zapněte funkci Automatické zachycení úsměvu. Fotoaparát okamžitě začne analyzovat lidské obličeje a trpělivě vyčkávat na správný moment, kdy na fotce není jediný smutný výraz.

 

4. Obrazové filtry

Tip experta: V současné době stoupá obliba digitálních obrazových filtrů, které dodávají fotografiím zcela nový nádech. Je libo některý z dobových filtrů imitujících filmové kolorovací procesy ze 70. nebo 80. let? Zaujměte přátele netradičními, ale jinak zcela obyčejnými fotkami z dovolené. Vyzkoušejte je, experimentování je přeci klíčem k dobré fotografii.

Jak na to: Telefony řady HTC One nabízejí několik obrazových filtrů. V nabídce s ikonou polarizačního filtru najdete filtry Mono (tónování do určité barvy), Venkov, Starobylý, Černobílý, Sépie, a další, které propůjčí vašim fotkám zcela nový rozměr. Schválně se zkuste pochlubit přátelům dvěmi stejnými fotografiemi v automatickém režimu a s obrazovým filtrem. Uvidíte, že obrazový filtr zaujme mnohem více.

  

5. Fotografické efekty

Tip experta: Telefony řady HTC One obsahují také přednastavené efekty. Vyzkoušejte populární hrátky s hloubkou ostrosti, která zaostří vybraný objekt a zbytek fotografie naopak rozostří. Nikdo vám neuvěří, že fotka pochází z mobilního telefonu, nikoli z profesionální zrcadlovky. Nebo je libo medailonek na rodinné tablo?

Jak na to: V nabídce s ikonou polarizačního filtru najdete funkce Hloubka pole, která simuluje hloubku ostrosti, Medailonek nebo Tečky. Ta zvětší jednotlivé pixely fotografie a vytvoří zajímavý efekt tečkované fotografie.

  

6. HDR aneb hrajeme si se světlem

Tip experta: Definice říká, že HDR je technologie umožňující větší dynamický rozsah expozice. Zjednodušeně řečeno, tato funkce skládá několik fotografií do jedné a porovnává nejsvětlejší a nejtmavší bod. Stíny na fotce jsou světlejší a detailnější a lidské tváře se sluníčkem v pozadí jasnější.

Jak na to: V přednastavených režimech fotografie tentokrát vyberte funkci HDR a jednoduše vyfoťte snímek. To je celé. Zkuste si stejnou fotografii v automatickém režimu a porovnejte rozdíl.

  
HDR fotografie a snímek pořízený v automatickém režimu 

7. Funkce pro pokročilé

Tip experta: Pokročilí uživatelé, kterým chybí manuální režim ze své zrcadlovky, ocení další možnosti nastavení fotoaparátu v telefonech řady HTC One. 

Jak na to: V nastavení hledejte nabídky Úpravy obrázku, ISO, Vyvážení bílé nebo Rozhraní fotoaparátu. Otevřou se vám další možnosti expozice, hodnoty citlivosti ISO, teplota chromatičnosti bílé barvy nebo zapnutí mřížky pro dodržení zlatého řezu.

  

8.  Videa ve vysokém rozlišení

Tip experta: V HTC jsme si vědomi, že rodinná alba z letních dovolených netvoří zdaleka pouze fotografie. Někdy je potřeba sáhnout po videokameře, a to nejlépe opět ve stejném zařízení. Proto telefony řady HTC One umožňují natáčet video ve fullHD rozlišení.

Jak na to: V nabídce Kvalita videa vyberte požadovanou velikost videa, které se chystáte natáčet. Telefony HTC One umožňují natáčet až v nejvyšším rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), což je dokonalá kvalita pro domácí televizi. Chcete-li se pochlubit přátelům krátkým pozdravem v MMS, vyberte kvalitu přesně pro MMS, ať vám operátor účtuje co nejméně za datový přenos. Mějte také na paměti, že čím kvalitnější rozlišení, tím větší bude náročnost na úložný prostor.

 

9. Fotografické sociální sítě

Tip experta: Fotografie z dovolené, prázdnin a léta nejsou zkrátka určené k tomu, aby zůstaly zaheslovány v počítači. Pochlubte se svým blízkým nebo rodině s tím nejzajímavějším, co jste na svých cestách zachytili a využijte k tomu některou z populárních sociálních sítí.

  

Jak na to?

Instagram: Aktuálně nejpopulárnější fotografickou sociální sítí je služba Instagram. Její obsah tvoří výhradně fotografie z fotoaparátů mobilních telefonů s operačním systémem Android (tedy i telefonů HTC One) a iOS. O jejím potenciálu svědčí fakt, že ji Facebook v dubnu 2012 koupil za 1 miliardu dolarů. Její síla kromě sdílení vlastních fotografií a prohlížení uměleckých fotografií přátel spočívá především v nabídce daleko více obrazových filtrů a efektů, než čítá základní nabídka vestavěného fotoaparátu HTC One. K dispozici bezplatně ke stažení z obchodu Google Play v telefonech HTC One.

Facebook: Facebook netřeba detailně představovat. Pořízené fotografie lze okamžitě sdílet do vybraného alba na Facebooku tlačítkem Sdílet v Galerii. Nejzajímavější na Facebooku jsou ovšem jeho čísla. Věděli jste, že na svých serverech má více než 140 miliard fotografií, která tam od roku 2006 nahráli samotní uživatelé? Nebo že toto číslo je více než 4 % všech fotografií, které lidstvo ve své historii pořídilo?

 

10. Webové úložiště Dropbox

Tip experta: Digitální věk má tu nevýhodu, že jakmile člověk přijde o svůj telefon, ve většině případů jsou všechny fotografie ztraceny. Kdo nezálohuje, zadělává si na průšvih. Majitelé HTC One však mají tu výhodu, že své fotografie z cest mohou okamžitě archivovat ve webovém úložišti služby Dropbox. Že nemáte v zahraničí datový tarif? Dropbox automaticky sám odloží zálohování na hotelovou wi-fi síť. Jako poděkování za registraci navíc získáte 25 gigabajtů prostoru zdarma po dobu dvou let. To je pomalu dovolená v každém týdnu. Standardně jsou k dispozici pouze 2 GB. Fotografie lze následně prohlížet jak ve svém počítači, tak v internetovém prohlížeči v kavárně. Aplikace je standardně předinstalovaná ve všech telefonech HTC One.

Jak na to: Ve výpisu nainstalovaných aplikací spusťte předinstalovanou aplikaci Dropbox. Zaregistrujte se do služby (bezplatně) a začněte využívat všech výhod, které webové úložiště nabízí.

Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku