Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Recenze » Fixed Smile: přívěšek, se kterým neztratíte klíče ani peněženku [recenze]

Fixed Smile: přívěšek, se kterým neztratíte klíče ani peněženku [recenze]

Ztracené klíče, mobil není k nalezení nebo zapomenutý batoh v kavárně. Většina z nás alespoň jednou v životě ztratila nějakou cennou věc. Pokud nemáte po ruce kamaráda či přítelkyni, kteří vás na vámi ztracené a zapomenuté věci upozorní, pak je potřeba hledat alternativu, aby vám nezůstaly oči pro pláč. Jednou z takovýchto alternativ je také lokalizační štítek Fixed Smile. Opravdu pohlídá, na čem vám záleží? To se dozvíte v naší recenzi. V závěru textu najdete speciální promo kódy, díky kterým můžete při nákupu tohoto příslušenství ušetřit :-)

Obsah balení je tak akorát, designem potěší

Na testování ním do redakce dorazily hned dva produkty od Fixed, konkrétně štítek Smile Motion a peněženka Smile Wallet. K samotnému štítku byl přibalen ještě kovový kroužek na klíče, poutko a oboustranná lepící páska. Oba kousky „příslušenství“ se ukázaly jako velmi užitečné, a tak jejich přítomnost hodnotím kladně. V případě peněženky najdete v balení pochopitelně také jeden lokalizační štítek.

fixed smile motion 10
Kvalita produktů je rozhodně nadprůměrná

Smile Motion má čtvercový půdorys se zaoblenými hranami a rozměry přibližně 4 x 4 x 0,5 centimetrů. V kapse či batohu tak nebude překážet, nízkou váhu v řádech gramů díky plastovému tělu ani nepocítíte. K použitému plastu mám jen drobnou poznámku – je poměrně měkký. V praxi se na mém štítku objevily hodně rychle rýhy a škrábance. Poškození je nicméně pouze estetického rázu a z dlouhodobého hlediska by nemělo mít vliv na funkčnost.

Na jeho těle najdete kromě malého výřezu v jednom z rohů pro vyjmutí baterie také reproduktor a tlačítko, s jehož pomocí štítek párujete s telefonem, případně několika kliknutími vyhledáte ztracený telefon. Nechybí ani očko pro uchycení poutka. Z barevných variant je Smile Motion k dispozici v námi testované černé, šedé, růžové, modré, zelené či červené barvě.

fixed smile motion 12
Lokalizační štítek je velmi kompaktní

Smile Wallet je jedním z praktických příkladů, jak se dají lokalizační štítky využívat. Samotná peněženka je ručně vyrobena z pravé hovězí kůže přímo v Prostějově, což jistě ocení všichni patrioti. Po čase používání dostane peněženka pro kůži typickou patinu, která ji dá unikátní vzhled. Smile Wallet se drží moderního trendů tenkých a kompaktních peněženek. Ani tak se nemusíte bát o málo místa – do peněženky se vleze až osm karet.

fixed smile motion 9
Peněženka mě překvapila svým poctivým zpracováním

Samotné zpracování je velmi kvalitní a o výdrž peněženky v průběhu času bych rozhodně strach neměl. Sama od sebe se vám neotevře díky všitému magnetu, který rozhodně vítám. Uvnitř je poté peněženka Smile Wallet skutečným symbolem minimalismu – najdete v ní pouze dvě kapsičky, jednu na platební karty a druhou na hotovost či jiné drobnosti. Speciální malá kapsa slouží pro umístění lokalizačního štítku, takže na první pohled není poznat, že se jedná o chytrou peněženku. Jen škoda chybějící ochrany RFID.

Aplikace je přehledná a intuitivní

Nebyly by to chytré štítky, kdyby se neuměly propojit s mobilním telefonem. K propojení potřebujete aplikaci Fixed Smile, kterou najdete jak na iOS, tak na Androidu. Samotná aplikace je velmi přehledná a párování lokalizačního štítku je otázkou několika málo chvilek, s čímž vám pomůže přehledný průvodce.

‎FIXED SMILE
‎FIXED SMILE
Autor: Recall s.r.o.
Cena: zdarma
FIXED SMILE
FIXED SMILE
Autor: FIXED global
Cena: zdarma

V aplikaci můžete poměrně podrobně spravovat propojené štítky, sledovat jejich polohu na mapě, nastavit jejich chování či využít nejčastěji kladených dotazů v případě, že něco nefunguje tak, jak má. Užitečnou funkcí je například bezpečná zóna, kdy doma či na předem dané lokalitě nebudete dostávat žádná zbytečná upozornění. Během noci jistě oceníte možnost tichého režimu, kdy vás během spánku nepřekvapí alarm, nebo jiné upozornění. Selfie maniakům pak jistě přijde vhod možnost využít Smile Motion jako dálkový ovladač fotoaparátu.

V nastavení jednotlivých štítků můžete snadno daný štítek najít pomocí funkce spustit pípání, případně začít štítek sledovat s funkcí hlídání pohybu. Pohybový senzor zaznamená každý pokus o odcizení či jiný nežádoucí pohyb a dá vám to vědět nejen skrze notifikaci, ale také hlasitým zvukem přímo ze štítku. Vítám možnost přizpůsobit si citlivost pohybu, možnost rychlého sdílení štítku s někým jiným či pohybový žurnál, do kterého se zaznamenává historie pohybu. Majitelé iOS jistě ocení možnost využít pro lokalizování Smile Motion také skrze hlasovou asistentku Siri.

Dělá přesně to, co se od něj očekává

Toliko k teorii, pojďme se vrhnout na praxi. Pro začátek se rozhodně ujistěte, že aplikace Fixed Smile má povolená všechna možná oprávnění a výjimku z úspory baterií. Jinak se vám může tak jako nám stát, že se štítek odpojí a znovu se již nepřipojí. I my jsme s tím zpočátku bojovali na dvou redakčních telefonech, nicméně tyhle potíže naštěstí byly celkem snadno řešitelné.

Osobně jsem se během testování setkal s proměnlivou spolehlivostí Smile Motion. Upozornění samotného štítku na odpojení jsem musel vypnout poté, co mi mé klíče začaly zběsile z ničeho nic neustále vřeštět. Ležely přitom na stole a mobilní telefon byl odložený jen kousek vedle. Obdobný problém jsem měl s notifikacemi o odpojení, kdy se má peněženka neustále připojovala a odpojovala od telefonu, který byl jen ve vedlejší kapse. Vzhledem k tomu, že notifikace lze slyšet při vypnutých zvucích, nezbývalo mi nic jiného, než telefon vypnout.

S vyhledáním správné lokace nicméně štítky Motion Smile nemají žádné výraznější potíže. Ať už jsem byl v městské či přírodní džungli, vždy dokázaly v telefonu zobrazit velmi přesně místo, kde se nacházejí. Pro správné fungování je potřeba nechat si v notifikační liště neustále zobrazenou notifikaci. Pokud tedy zastáváte čistou lištu s upozorněními, tuto nepříjemnost musíte překousnout.

Screenshot 20191103 175626
Pro správné fungování je nutné, aby byla notifikace neustále aktivní, což ne každému může vyhovovat.

Lokalizaci přívěšek svou polohu získává z GPS spárovaného smartphonu. Pokud dojde k přerušení připojení mezi přívěškem a telefonem (na což jste upozorněni notifikací), uloží se do aplikace poslední známá poloha přívěšku před přerušením připojení. Co mě mírně zklamalo je chybějící voděodolnost. Sem tam se totiž stane, že s klíči zmoknete. Ale to je daň za snadnou vyměnitelnost baterie.

Na baterku vydrží až rok provozu

Každý štítek Smile Motion disponuje 3V knoflíkovou baterií typu CR2032 zaručující až rok provozu. V případě, že by vám energie došla, což poznáte přímo z aplikace, ení problém baterii vyměnit svépomocí. Do štítku se nicméně dostává poměrně obtížně, na pomoc nehtů rovnou zapomeňte. Nám se osvědčila čajová lžička.

fixed smile motion 13
Na rozdíl od jiných „lokátorů“, v případě Fixed Smile si baterii můžete vyměnit sami

Skvělý pomocník pro zapomnětlivé

Lokalizační štítky Fixed Smile Motion jsou bezesporu užitečným nástrojem pro sledování věcí, svých ratolestí nebo domácích mazlíčků. Potenciál využití štítků je opravdu velký, přičemž se nemusíte omezovat jen na hlídání klíčů či peněženky. Detekce pohybu je rovněž užitečnou funkcí, kterou lze bezesporu využít rozličnými způsoby.

Osobně mi k srdci také přirostla peněženka Fixed Smile Wallet, která je nejen kvalitně zpracovaná a skvěle vypadá, ale je vytvořena tak, aby se štítky Smile Motion dobře fungovala. Samotné štítky jsou elegantní a nenápadné, takže nebudou budit přílišnou pozornost, pokud nezvolíte odvážnější barvy. U některých smartphonů, zvláště těch, které mají agresivnější správu napájení a aplikací, se však mohou objevit problémy s občasným odpojováním přívěšků. Pomoci by mělo přidat aplikaci do výjimky.

fixed smile motion 1
Fixed Smile Motion: užitečný pomocník

Na závěr je potřeba doplnit také cenu. V případě jednoho lokalizačního štítku Fixed Smile Motion je cena 499 korun, což není zrovna málo. Dvojice štítků poté vyjde na 899 korun. Za podobnou cenu koupíte také peněženku Smile Wallet, jejíž cena se (společně se štítkem) zastavila na 999 korunách. V případě samostatných štítků bych zvážil, zda je zvládnu naplno využít, naopak v případě peněženky se mi cena zdá adekvátní. Pokud lokalizační štítky Smile Motion využijete, pak je nezbývá než doporučit.

Sleva pro nejrychlejší čtenáře!

Ve spolupráci se společností Mobil Pohotovost jsme pro vás připravili jedinečnou akci, v rámci které můžete Fixed lokátor i peněženku získat za speciální cenu. V případě lokátoru je to 390 Kč namísto 499 Kč, v případě peněženky zaplatíte 790 Kč namísto 999 Kč. S nákupem příliš neotálejte! Každý z kódu platí jen pro 10 nejrychlejších. Slevové kódy najdete na obrázcích výše.

Fixed Smile

9.1

Design a zpracování

9.0/10

Funkce a využití

9.3/10

Spolehlivost

8.4/10

Výdrž baterie

9.9/10

Doprovodná aplikace

9.1/10

Klady (+)

  • kvalitní design
  • dlouhá výdrž na baterii
  • skvělá doprovodná aplikace
  • podpora Siri

Zápory (–)

  • občas nespolehlivé notifikace
  • časté odpojování od telefonu
  • vyšší cena
  • chybějící voděodolnost

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments