Cena:

Firefox OS: Mobilní operační systém od Mozilly

Organizace Mozilla Foundation stojící za populárním prohlížečem Firefox dostupným pro celou řádku platforem již loni oznámila, že se chystá vstoupit na trh mobilních operačních systémů. Od představení původního projektu Boot to Gecko (B2G) se spojila s několika významnými partnery a včera zveřejnila zprávu, podle které se bude její nová platforma jmenovat Firefox OS. Ta podle slov Mozilly nabídne nový, zcela otevřený, mobilní ekosystém založený na technologii HTML5.

První zařízení s Firefox OS běžící na chipsetu Snapdragon od Qualcommu by se měla objevit začátkem roku 2013 v Brazílii, kde je bude prodávat operátor Vivo provozovaný společností Telefónica. O jejich výrobu se postarají francouzský Alcatel a čínské ZTE.

O hladký běh celého systému a aplikací, rovněž postavených na HTML5, se bude starat vykreslovací jádro Gecko, které kromě zmíněného B2G známe i z prohlížečů Firefox. Díky relativně jednoduché architektuře by měl systém plynule fungovat i na méně výkonných zařízeních. Mozilla tak chce očividně zaútočit na téměř výhradní postavení Androidu na poli levných smartphonů.

Bude zajímavé sledovat, jak se Firefox OS popere s tuhou konkurencí. Díky partnerským vztahům s evropskými i americkými operátory (Telefónica, Deutsche Telekom, Sprint,…) by se mu to ale mohlo podařit.

Zdroj: Mozilla

Autor článku
Miroslav Havlíček