Domů » Články » Find My iPhone: Lokalizační služba Applu doznala vylepšení, zloději to nebudou mít jednoduché

Find My iPhone: Lokalizační služba Applu doznala vylepšení, zloději to nebudou mít jednoduché

Apple v nové verzi iOS 7 vylepšil lokalizační službu Find my iPhone. Novinek není málo, na prvním místě je opět bezpečnost a podstatně složitější to budou mít i zloději při zcizení telefonu.

Jednou z novinek systému iOS 7 je vylepšení stávající funkce Find My iPhone (dále FMi), která, zjednodušeně řečeno, umí najít zařízení, ve kterém je tato funkce povolena. Nedávno byla podobná služba představena i pro Android v podobě Android Device Manager.

Jak to funguje?

Poprvé se tato služba objevila v roce 2010, veřejně byla dostupná v iOS 4.2 pro mobilní zařízení (tablety iPad, telefony iPhone a iPody Touch). Pro počítače Mac se objevila až o rok později, konkrétně v OS X 10.7.2 Lion. FMi je spojena s účtem Apple ID, na který jsou navázána konkrétní zařízení, aktivace FMi pak probíhá v každém zařízení zvlášť.

Služba Find My iPhone umožňuje v zásadě několik jednoduchých funkcí:

 • zobrazení polohy zařízení na mapě a ukazatel stavu baterie (od iOS 6).
 • vzdálené zamknutí na číselný kód, pokud heslo pro odemčení zařízení nepoužíváte. Na displeji zařízení lze také zobrazit nějakou zprávu.
 • zapnutí přehrávání výstražného zvuku, což se hodí v případě, že nemůžete najít telefon zapadlý v gauči. Zařízení bude přehrávat zvuk tak dlouho, dokud jej nenajdete a neodemknete (nebo dokud se nevybije baterie).
 • smazání všech dat ze zařízení (wipe). Po nalezení zařízení můžete obnovit původní stav zařízení ze zálohy v iCloudu nebo iTunes.

Pro správnou funkčnost FMi musí být zařízení zapnuté a musí být připojené k internetu. FMi funguje i při vypnutých geolokačních službách, jen se vám zařízení neukáže na mapě. Toto však neplatí pro zařízení bez GPS (Mac), u kterých se pozice dopočítává a stačí tak jejich připojení k internetu. Nerozumím tomu, proč není toto dopočítávání implementováno i u zařízení s GPS, třeba jen s upozorněním, že pozice nemusí být přesná.

Pro správu zařízení slouží buď webové rozhraní nebo mobilní aplikace; oba přístupy pak nabízí totožnou funkcionalitu a logicky vyžadují přístup k internetu. V ideálním světě se tedy při ztrátě nebo krádeži zařízení přihlásíte do webového portálu na adrese iCloud.com a ihned vidíte, kde se vaše zařízení nachází a můžete jít „na jistotu“. Můžete jej také uzamknout, nebo rovnou vymažete všechna citlivá data a zloději oznámíte zprávou na displej, že víte kde je a že si pro svoje zařízení jdete. Jsou známy případy, kdy FMi pomohlo v nálezu ztraceného nebo ukradeného zařízení (za všechny jeden příběh z našich luhů a hájů).

Dříve tato funkce však měla významný nedostatek – ukradenému nebo ztracenému zařízení šlo přeinstalovat OS pomocí tzv. DFU režimu, čímž se spárované zařízení stalo pro daný Apple ID účet neplatným. Tento problém byl však vyřešen v novém iOS7 velice elegantně a zloději či nepoctiví nálezci to teď nebudou mít vůbec jednoduché.

iOS 7 klade důraz na bezpečnost

iOS 7 přinesl kromě kontroverzní změny vzhledu i několik funkcí, o kterých se moc nemluví. Jednou z nich je i doplněná funkce Find My iPhone, která přinesla tzv. Lock Mode. Ten spočívá v tom, že při jeho aktivaci dojde k úplnému zamknutí zařízení a jeho odemčení je možné až autentizací pomocí Apple ID. Výhodou je, že toto zařízení je bez odemknutí nepoužitelné a nelze jej přeinstalovat ani přes DFU. Zcizený telefon v Lock Modu se tedy stává pro zloděje (a překupníky) naprosto bezcenným, protože bez znalosti původního Apple ID jej nelze použít. Lock Mode lze aktivovat i zrušit z webového rozhraní.

 
Správa a lokalizace zařízení přiřazených k vašemu Apple ID

Možná vás napadne, že bude stačit provést downgrade na iOS 6 a pak data obnovit, ale právě z tohoto důvodu Apple možnost nahrání iOS 6 v případě, že už používáte iOS 7, zablokoval. Zabezpečení je na velmi vysoké úrovni a dokonce by je neměli být schopni obejít ani servisní centra Apple, pokud se zcizené zařízení v servise objeví.


Možnosti vzdálené správy u iPadu

Při zcizení má tedy zloděj poměrně výrazně svázané ruce a nepomůže mu ani servis, a bez deaktivace z vaší strany mu zbude celkem bezcenné zařízení, které bude jen těžko prodávat.

weth

19 komentářů

 1. petrik88 (neregistrovaný)

  Jako velký nedostatek vidím, že se zároveň nezobrazuje aktuální IP adresa zařízení. Kolegovi v zahraničí ukradli Mac a místní policie mu řekla, že bez IP nemůžou prohledat všechny byty – bylo to v nějakém věžáku.

  • Tak pokud není IP adresa přiřazena k nějaké pevné stanici, tak je to asi jedno ne? K čemu jim bude, že tahle IP adresa z téhle BTS je přidělena v +/- 100 metrů tady okolo?

  • Petrik88: je otazkou, jestli by to v konkretnim pripade neslo poresit primo s podporou Applu. Ale je pravdou, ze by klidne mohli zobrazovat i IP adresu, protoze tu polohu zjistovanou na zaklade internet. pripojeni, predpokladam, stejne dohledavaji pres polohu verejne IP.

  • petrik88 (neregistrovaný)

   K čemu jim bude? Na základě IP adresy už můžeš s pomocí soudního příkazu spoustu věcí. Navíc to bylo v zemi, kde i předplacenou kartu koupíš jen na ID kartu případně pas.

  • Ale tak to já chápu. Mám od providera net, ten loguje, co kam kdy lezu. OK, já na XYZ adrese mám XYZ službu a dostávám tu a tu IP (např. UPC). Mám za sebou nějakou digitální stopu přiřazenou k danému místu. Ale pokud mám na kdejakém místě (určené z BTS) IP, tak jak mě v daném bytě vyhmátnou? (a to z BTS máš určenou jen polohu, nikoli výšku).

  • petrik88 (neregistrovaný)

   Když už jsi připojený přes BTS, tak s velkou pravděpodobností tam SIMka už má a bude mít nějakou historii, bude se třeba pohybovat atd. a s tím už se dá přece pracovat.

  • Zřejmě ne dostatečně, když byla potřeba IP.

  • petrik88 (neregistrovaný)

   Tak přece si nemyslíte, že vám policie udělá domovní prohlídku všech bytů v celém paneláku? :-) O tom, že znalost současné IP adresy zařízení podstatně zvyšuje šanci k jeho nalezení myslím nemá smysl pochybovat.

 2. Pěkná novinka. Ještě že my s Windows Phone to máme již v základu…

  Jen je nepříjemné, že je vyžádáno připojení k internetu. Pokud telefon ukradnu, tak buď ho hned uvedu do továrního nastavení nebo alespoň vypnu data. Pak mám dost času vymyslet, jak ho přemáznout…

  • Taky to samosebou neni vsespasitelne, pokud telefon ztratis a nezamykas si jej na heslo (nebo otisk prstu), nepomuze ti ani svecena, ale to uz je na ochote uzivatele, jestli chce radsi vetsi bezpecnost nebo pokazde vytukavat pin. V tomto je velka vyhoda TouchID, protoze opruz se zadavanim hesla/pinu odpada, predpokladam, ze vice uzivatelu bude tento zpusob zamykani pouzivat a tim zvednou zabezpeceni dat a zarizeni proti tomuto zpusobu kradeze.

   Ad mobilni data – jak holt chces na dalku uzamknout zarizeni, ktere neni pripojeno? Obavam se, ze nejaky zpusob komunikace serveru se zarizenim je nezbytny.

   BTW.: My s iOS to mame take v zakladu. Jiz od iOS 4.x.

  • Například některé aplikace na Androidu umí telefon zamknout pomocí SMS. Samozřejmě by to chtělo systémové řešení a ne pomocí aplikace, ale problém to evidentně není.

   Ač např. mód letadlo stejně úkon zmemožní, je o něco větší šance, že telefon přijme SMS než že přijde data.

  • mceza: nerekl bych. Pokud to zarizeni nekdo opravdu ukradne a zacne se hrabat v nastavenich, tipuju ze 90% zapne rezim letadlo, tel. vypne uplne nebo zahodi simku, nez aby hledali kde se vypinaji data.

  • U WP8 chybí Lock Mode. Ale zato umí vzdálené povely bez datového připojení přes skryté SMS.

  • borix (neregistrovaný)

   Steelspace:

   U WP8 je také Lock Mode.

  • Steelspace: Lock mode umí. Pošli link na ty povely přes skryté SMS, o nich nevím.

  • Lock Mode u WP znamena co?

  • Telefon se pomocí webováho rozhraní na stránkách MS zamkne. K odemčení je třeba PIN, který se do webového formuláře zadává. Je možné zanechat na obrazovce telefonu zprávu o délce 160 znaků. Při zamknutí je možné telefon prozvonit.

   Toto umí už WP7.

 3. Stejně si myslím, že se najde cestička. Jen otázka času.

 4. zoban (neregistrovaný)

  Tak jsem teprve nyní upgradoval můj iphon 4 na firmware 7.2 a jsem bez find my phone. když ho chci spustit, říká telefon, že je aplikaci třeba aktualizovat. To ale nejde, protože iphon 4 nepodporuje vyšší firmware. Co s tím??

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).