Finanční výsledky Nokie za čtvrtý kvartál 2013: Příprava na přechod pod Microsoft a nižší prodeje Lumií

Nokia zveřejnila očekávané finanční a prodejní výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku, prodeje Lumií zaznamenaly pokles. Poprvé v nové struktuře a bez jasných čísel.

Nokia ve čtvrtek zveřejnila finanční výsledky za poslední kvartál roku 2013 a jsou to posledních, ve kterých stále počítá s divizí vyrábějící mobilní telefony. Její odkup v září oznámil Microsoft, se kterým Nokia dlouhodobě úzce spolupracuje na produkci telefonů řady Lumia s operačním systémem Windows Phone. Finanční zpráva byla poprvé zveřejněna v nové struktuře a nejsou v ní uvedená data o prodejích mobilních zařízení.

Konkrétně nejsou uvedeny jejich počty a průměrná cena, zveřejněny byly pouze finanční údaje. Společnost se dostala do zisku 556 milionů dolarů (408 mil. euro) při tržbách 4,7 miliardy dolarů (3,5 mld. euro). Divize zabývající se prodeji mobilních telefonů skončila ve ztrátě 270 milionů dolarů. 

Nokia v loňském vánočním kvartálu prodala 4,4 milionu Lumií a ve třetím čtvrtletí 2013 to bylo 8,8 milionu. Pokud tedy vezeme aktuální rozdělní příjmů mezi chytrými a hloupými telefony a vydělíme to průměrnou prodejní cenou, která podle vyjádření společnosti klesla, dostaneme se někam na šest až osm milionů prodaných Lumií. Nokia sama některým mediím potvrdila, že počet prodaných telefonů se meziročně zdvojnásobil a zástupci finského výrobce upřesnily číslo na 8,2 milionu.

To by znamenalo propad průměrné prodejní ceny k 134 euro. Tento pokles odpovídá datům, která zveřejňuje reklamní společnost AdDuplex a ukazují převahu levných telefonů v čele s Lumii 520, která tvoří více než 30 % používaných telefonů s Windows Phone. 8,2 milionů prodaných Lumií by znamenalo pokles oproti třetímu kvartálu 2013, což není příliš pozitivní údaj, vzhledem k tomu, že vánoční čtvrtletí je pro výrobce telefonů tradičně nejlepším. 

 

Nokia za celý loňský rok prodala 30 milionů Lumií, to znamená více než zdvojnásobení oproti 13,3 milionu za rok 2012. Poslední čtvrtletí růstový trend narušilo a před Microsoftem stojí  jasná výzva, aby udržel růst i během roku 2014 – vzhledem k tomu, že Nokia kontroluje skoro 90 % trhu s Windows Phone a určuje tak osud této platformy.

Microsoft chce v letošním roce zapojit do ekosystému další výrobce a jedním ze spekulovaných je například Sony. Bude velmi zajímavé sledovat, jak přesun mobilní divize pod Microsoft bude probíhat, jak se bude vyvíjet strategie a jaký budou mít vliv tyto procesy na koncové produkty.

Autor článku
David Podzimek

Kapitoly článku