Domů » Články » Finanční výsledky Googlu za třetí kvartál překonaly očekávání analytiků, hodnota akcií je rekordní

Finanční výsledky Googlu za třetí kvartál překonaly očekávání analytiků, hodnota akcií je rekordní

Google překonal ve třetím čtvrtletí očekávání analytiků rekordními příjmy a růstem zisku, přesto je zřejmé zpomalení klíčové byznysu a společnost se proto soustředí na hledání dalších zdrojů.

Google předchozí dvě čtvrtletí lehce zklamal očekávání analytiků, ale tentokrát se mu povedlo jejich odhady překonat. Ve třetím kvartálu dosáhl příjmů ve výši 14,95 miliardy dolarů (291,5 miliardy korun), což je dvanáctiprocentní meziroční růst. Zisk dosáhl 2,97 miliardy dolarů (57,9 miliardy korun) a zaznamenal tak úctyhodné 36% meziroční navýšení.

V reklamě poklesla cela za klik, zvýšil se ale jejich celkový objem

Podíl společnosti na trhu s vyhledávači zůstává prakticky bez změny, ale došlo k poklesu ceny za klik, což je považováno za klíčovou informaci o tom, kolik jsou zadavatelé reklamy ochotni Googlu platit. Cena za klik se meziročně propadla o osm procent a její pokles je připisován především zvýšenému užívání tabletů a chytrých telefonů, které sebou nesou klesající podíl užívání tradičních PC. Celkový objem „kliků“ však vzrostl meziročně o 26 procent a vyrovnal tak pokles ceny za jeden klik.

Příjmy Googlu ještě v roce 2011 rostly o 35 %, ale poslední kvartály toto tempo kleslo ke dvaceti procentům. Hlavní příčinou je zpomalení klíčového byznysu, a možná proto Google investuje do tolika nových kategorií a zkouší najít zdroje budoucího růstu.

Motorola zatím ve ztrátě

Příjmy Motoroly, která od akvizice Googlem vykazuje ztrátu, poklesly o 600 milionů dolarů (11,7 miliardy korun) oproti třetímu kvartálu v loňském roce. Narostla i ztráta, a to na 248 milionů dolarů (4,8 miliardy korun), což je meziroční zvýšení o 24 procent. Google situaci zatím komentuje s tím, že Motorola je teprve v začátcích a jsou velmi potěšeni přijetím modelu Moto X a pracují dále na zlepšení distribuce a marketingu pro další roky.

 

Během konferenčního hovoru s investory (ten byl v jednu chvíli dostupný na YouTube, ale v současnosti je soubor označen jako soukromý) zmínil CEO Larry Page, že například chytré hodinky jsou velmi zajímavou příležitostí. Dále řekl, že dříve cítil vinu za to, že Android není součástí jádra společnosti, naopak teď je podle Larryho Page jejím srdcem. Věnoval se i YouTube, u kterého stojí za zmínku rostoucí sledování na mobilních zařízeních; ta v loňském roce tvořily 25 procent provozu a letos jejich podíl vyskočil na 40 %.

 

Akciové trhy na finanční výsledky Googlu reagovaly růstem k rekordním 1000 dolarům za akcii. Analytiky potěšilo i oznámení společnosti, že na konci roku by ji mělo patřit 33 % trhu s internetovou reklamou, oproti loňským 31 procentům.

David Podzimek

3 komentářů

 1. pekne (neregistrovaný)

  3mld zisk to by bola zurka :)

  Kazdopadne ma zaujal titulok: „Motorola zatím ve ztrátě“

  Ani sa necudujem keby google svoj nexus zveril motorole nemal by problem a zisk by tam urcite bol navise kedze Motorola Moto X sa pradava len v USA to je tiez chyba v EU si myslim ze by bolo dost zakaznikou ktory by nevahali ani sekundu a kupili si to je to perfektny telefon po designovej stranke o rozmeroh uz ani nehovoriac … bezkonkurencny pomer display/velkost telefonu…

  Dufam teda ze ked sa google viac opre do motorly tak ze sa zacnu telefony predavat globalne a ze takych vydarenych telefonou ako je moto X sa bude vyrabat viacj … (hlavne kompaktne rozmery a 4,7″ display je uplna bomba !!! )

  • Motorola dela moc pekne a zajimave telefony.Skoda,ze se nesoustredi na Evropu.

  • lukass71 (neregistrovaný)

   Ja bych moto X u nas koupil i kdyby tu byla jrn 16gb verze bez motomakeru. Ten telefon samotny vypada fantasticky, skoda ze tim ze je to jen v USA je to promrhany talent :/

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).