Domů » Bleskovky » FCC chce zavést poplatky za vysokorychlostní připojení k internetu

FCC chce zavést poplatky za vysokorychlostní připojení k internetu

Ti z nás, kteří si ještě pamatují dial-up modemy a přísné limity i ceny za připojení k internetu, jsou dnes jistě rádi, že máme alespoň v našich krajích solidní pokrytí, vysoké rychlosti, WiFi na každém rohu a lidové ceny za internet. Kdo rád není, měl by si víc vážit současného stavu, jelikož Federální Komunikační Komise (FCC) v USA včera odhlasovala návrh, aby se zavedly příplatky za vysokorychlostní připojení k internetu. Tento návrh se přímo netýká koncových uživatelů, představa je spíš taková, že by američtí poskytovatelé internetu jako Verizon účtovali velkým serverům jako Netflix dodatečné poplatky k zajištění plynulého přehrávání online obsahu.

Problém je ale v tom, že jednak takové poplatky výrazně diskriminují menší poskytovatele online služeb a snižují tím konkurenci ve prospěch velkých hráčů, a konec konců ani giganti jako Netflix, Hulu nebo Spotify si nenechají určitě ukrojit kus marže a celkem logicky se dá očekávat navyšování poplatků za využívání těchto služeb, což ve finále postihne i běžné uživatele doma u osobních počítačů. Návrh ještě naštěstí není definitivně schválen, během následujících čtyř měsíců se o něm bude dále jednat a má proběhnout i další veřejné hlasování, nicméně je to nemilá zpráva zvláště v době, kdy už tak operátoři a poskytovatelé internetu mají obrovskou moc a sedí na pomyslné hromádce zlata. Doufejme tedy, že se podaří takové manýry utnout dříve než vejdou v platnost.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

3 komentářů

  1. A je to tady.. konec síťové neutrality.. bojim bojim. snad EU tohle nedovolí.

    • thegrid (neregistrovaný)

      já jsem klidný co se týče mobilního internetu, tam už totiž není co omezovat

  2. Hromádce zlata? … bych to spíš tipnul na Šmakovu dračí poušť.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).