Domů » Články » Fairphone 2: Drahý modulární smartphone s průměrnou výbavou, který vám dá pocit, že měníte svět k lepšímu

Fairphone 2: Drahý modulární smartphone s průměrnou výbavou, který vám dá pocit, že měníte svět k lepšímu

Firem, pro které zisk nehraje hlavní roli, na trhu najdeme pomálu. O to více pak vyčnívají ty, které se snaží zlepšit téměř vše v dosavadním výrobním procesu, především s ohledem na pracovníky. Vzhledem k tomu necílí na miliony zákazníků, ale spíše na desítky tisíc.

Stovky milionů telefonů, které se prodávají po světě každý rok, vyžadují mnoho nerostných surovin, spoustu lidské práce a ne vždy jsou tyto dva zdroje využívány zrovna eticky. Nerostné suroviny jsou často těženy ve válečných zónách a výdělek z nich dále financuje konflikt. Nezřídka je navíc zajišťují dětští pracovníci, stejně jako pracovníci v továrnách, kde se zařízení kompletují, nejsou často adekvátně odměněni a jsou mnohdy nuceni pracovat pod obrovským tlakem.

 
Nerostné suroviny pro výrobu součástek telefonu často obstarávají děti

Nákupem telefonů tyto armády pracovníků nepřímo podporujeme, ani si to však neuvědomujeme, neboť neznáme původ součástek obsažených v zařízení. V reakci na kauzu před pěti roky, kdy se v čínské továrně firmy Foxconn na protest zabilo 14 lidí, aby upozornili na podmínky, ve kterých jsou nuceni pracovat, vznikl projekt Fairphone.

Jedná se o společnost sídlící v Amsterdamu, jejímž cílem je vymýtit výše popsané negativní aspekty výroby chytrých telefonů. První generace jejího produktu spatřila světlo světa v roce 2013 a nabídla relativně dobrou výbavu, avšak vzhledem k tomu, že původ veškerých použitých surovin byl zpětně dohledatelný, provoz firmy byl velice transparentní a pracovníci dostali za výrobu telefonu řádně zaplaceno, nebyla cena nejnižší.

Za hodně peněz málo muziky. A nebo naopak?

Za cenu 325 eur (v té době zhruba 9 000 Kč) bylo možné dostat vnitřnosti čítající čtyřjádrový procesor od Mediateku 6589M taktovaný na 1,2 GHz, spolu s 1 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti, která šla rozšířit o paměťové karty. Displej byl z dnešního pohledu téměř komicky malý – 4,3 palce s rozlišením 540 x 960 pixelů. Telefon měl dva sloty na SIM kartu a zadní fotoaparát disponoval rozlišením 5 Mpx. Pro srovnání – telefony s podobnou výbavou v té době nepřekročily cenu 6 500 Kč. A k tomu k nim byla dodávána minimálně nabíječka a sluchátka – u Fairphonu nikoliv, v balení se dodával pouze telefon. Opět z ekonomických důvodů a z důvodu šetření světových zásob nerostných surovin, tvůrci navíc předpokládali, že doma uživatelům již nějaká nabíječka s konektorem microUSB leží po starém telefonu.

 
První generace férového telefonu

Při představení prvního Fairphonu v roce 2013 padla ze strany společnosti podmínka, že pokud si lidé nepředobjednají alespoň 5 000 kusů, telefon se do výroby nedostane. Tohoto čísla rezervace poměrně snadno dosáhly a celkem se v onom roce vyrobilo 25 000 kusů telefonu, které se beze zbytku prodaly. Vzhledem k zájmu o zařízení, které by mohlo ve světě výroby elektronických zařízení nastavit etičtější směr, se minulý rok vyrobilo dalších 35 000 kusů.

 

První generace slavila úspěch, jak dopadne ta druhá?

Tyto prodejní úspěchy motivovaly nizozemské tvůrce k tomu, aby pracovali na dalším zařízení, a tento rok představili Fairphone s pořadovým číslem 2, který je lépe vybaven a navíc se jedná o první modulární telefon – tedy takový, u kterého si můžete vyměnit většinu součástek, aniž by bylo nutné kupovat si úplně nové zařízení.

Fairphone 2 je tedy stále telefonem, za který všichni pracovníci zapojení v pracovním procesu dostanou řádně zaplaceno, ale svou výbavu posouvá mnohem výše. Navíc jde proti dnes často zmiňovanému systému plánovaného zastarávání, kdy se do zařízení úmyslně umisťují slabá místa, která by ideálně po uplynutí záruky měly elektroniku poslat do křemíkového nebe. Tvůrci Fairphone slibují, že telefon by měl majiteli vydržet minimálně 5 let, a to i díky možnosti výměny součástek, která by neměla být příliš složitá, stačí odšroubovat pár šroubků a díl zkrátka vyměnit.

Drahá hračka, ale pro dobrou věc?

Stejně jako u předchůdce je cena vzhledem k výbavě poměrně vysoká, telefon bude stát 525 euro, což je v přepočtu téměř 15 000 Kč, za což nabídne výbavu střední třídy, která se dnes pohybuje i na polovině této ceny. Konkrétně se jedná o 5“ Full HD displej, spolu s 2 GB RAM a 32 GB úložištěm. Pohánět jej bude Qualcomm Snapdragon 801 a rozlišení fotoaparátu poskočilo na 8 megapixelů. Slot na dvě SIM karty zůstal zachován a zařízení bude v prodeji s Androidem 5.1. Nejedná se tedy o špatnou výbavu, nicméně například LG G3, které Fairphone v lecčems překoná, lze sehnat z neoficiální distribuce i za 8 000 Kč.

  
O dva roky vyspělejší druhá generace férového telefonu

Cena však odráží právě „férovost“ výrobního procesu, samotný výrobce nabízí i podrobný rozpis nacenění telefonu, kde 118 eur (zhruba 3 200 Kč) jde na daně a marži pro prodejce, 340 eur (cca 10 000 Kč) stojí výroba telefonu, 33 eur (900 Kč) putuje do investic a 25 eur (700 Kč) jde na pokrytí operací, aby společnost mohla zůstat nezávislou – jedná se především o náklady na prodej, IT a administraci. Zbylých 9 eur (250 Kč) zůstává na nepředvídatelné náklady, se kterými firma původně nepočítala, ale které se mohou objevit.

 

Další devizou telefonu je také modularita, díky které je možné telefon rozebrat na části a doma si jej tak opravit. Uživatel sám snadno zvládne výměnu displeje, stejně jako modulu přijímače, zadní kamery, nebo baterie. Co se týče operačního systému, základem bude Android, probíhají však jednání o nasazení dalších možností jako je Firefox OS, Sailfish OS, nebo Ubuntu, a tak je možné, že u další generace si uživatel bude moci vybrat systémové prostředí, které má nejradši.

Fairphone 2: Modular design for you to open and repair

Kráčí společnost správným směrem?

Jedná se o telefon, který se svou cenou zařazuje po bok dnešních vlajkových lodí, nicméně výbavou zůstává ve střední třídě, což jeho postavení na trhu značně ztěžuje. I přes to si druhou generaci telefonu předobjednalo již více než 20 000 zájemců, zdá se tedy, že společnost míří správným směrem. Představa, že lidé vlastní telefon, který je poctivý pro všechny zúčastněné, se zdá být zajímavá pro stále větší množství lidí a je možné, že se nákupní chování začne měnit ve směru tohoto trendu. Fairphone 2 tedy spíše než kus elektroniky reprezentuje jakési hnutí, snahu o zlepšení fungování naší společnosti, což je poměrně neobvyklá přidaná hodnota.

Na druhou stranu, nejedná se o výrobce s ambicemi prodávat miliony telefonů ročně, alespoň prozatím, a cílí na poměrně malý segment uživatelů. Velkým výrobcům, především těm z Číny, se ani nemůže rovnat vzhledem k tomu, že mezi nimi samotnými panuje silná konkurence a cena je stlačována neustále níže a níže. Tvůrci však věří, že jen v Evropě by mohli v budoucnu prodávat více, než 150 000 kusů telefonu ročně.

Co na projekt Fairphone říkáte vy? Měli byste o telefon zájem? Ospravedlnil by vám dobrý pocit onu vysokou cenu?

David Preiss

9 komentářů

 1. Jste si jisti těmi společnostmi typu Firefox, Ubuntu, atd.?:)

 2. . (neregistrovaný)

  „firem, pro které zisk nehraje hlavní roli, na trhu najdeme pomálu………“. Moc rád bych viděl firmu, pro kterou nehraje zisk roli. Ať hlavní nebo vedlejší. Z čeho by pak žila? Ze vzduchu? Zisk je to hlavní co firma potřebuje generovat. Ze zisku má zaměstnanec plat. Firma co něco bude dotovat a nebude chtít rozvíjet dál není firma, ale utopie.

  • Dobrý den, máte pravdu, každá společnost potřebuje vykazovat zisk, nicméně některé, mám pocit, na to tlačí až příliš a neberou si žádné servítky, jde jim zkrátka o co nejvyšší výdělky a jsou ochotné pro to udělat (téměř) cokoliv. Tento pocit u této společnosti nemám, ačkoliv je produkt vzhledem k výbavě poměrně drahý, nicméně si dovolím tvrdit, že zisk není jejich prioritou; prioritou je změnit fungování výrobního procesu elektroniky a chovat se ke všem zúčastněným férově, proto jsem si dovolil formulovat větu tímto způsobem.

  • Ales (neregistrovaný)

   Zrejme jsi nepochopil co je zisk. Zisk je to co firma obdrzi pri „zaplaceni“ vsech nakladu to znamena ze pokud firma bude mit rocni zisk treba jen 1kc tak porad zaplatila vsem zamestnancum plat a porad zaplatila vyrobu…

  • . (neregistrovaný)

   Ales: zisk je marže – náklady. To ty jsi zřejmě nepochopil psaný text. Možná nešťastný obrat „ze zisku má zaměstnanec plat“ – myšleno tak, že pokud není zisk, firma není v plusu. Platy tedy třeba jsou, ale je to vyloženě tištění peněz. Zisk 1kč, ačkoliv to je pouze příklad, sice někdy bývá, ale většinou jsou to odklony.

  • Ales (neregistrovaný)

   Mozna chapes co je to zisk, ale zamotal jsi se do toho pekne :-D

  • jiříK. (neregistrovaný)

   Nikoliv ze zisku, ale z tržby se srovnávají výrobní náklady. Zisk je pak flexibilní položkou, kterou si výrobce dává jako bonus, pakliže pokryje výrobní a marketingové náklady. Volí ho tak, aby byl produkt ještě konkurence schopný. Příkladem zneužívání pozice na trhu a přemrštěného zisku jsou například naši mobilní operátoři.

 3. Rezza (neregistrovaný)

  At tam daji Sailfish OS 2 a okamzite beru :). Ubuntu Phone uz jeden mam. S Androidem nezajem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).