Zdroj: Facebook

Facebooku unikla data půl miliardy uživatelů. Mezi nimi i Zuckerbergovo telefonní číslo

Na uplynulý velikonoční víkend nebude vedení Facebooku vzpomínat v dobrém, na internetu se totiž objevila databáze osobních údajů více než 500 milionů uživatelů této sociální sítě. Únik se týká téměř 1,4 milionu českých uživatelů, součástí databáze jsou i osobní údaje zakladatelů Facebooku – Marka Zuckerberga, Chrise Hughese a Dustina Moskovitze.

Data jsou dva roky stará

Databáze uniklých dat obsahuje citlivé údaje, mezi které patří jméno, datum narození, telefonní číslo, emailová adresa, poloha nebo údaje o manželství, hesla k účtům součástí tohoto úniku naštěstí nejsou.

https://twitter.com/UnderTheBreach/status/1378315550103863298

Podle Facebooku došlo k tomuto úniku dat už v roce 2019 a zranitelnost k jejich získání byla již opravena, i tak lze ale považovat situaci za alarmující – data jsou sice dva roky stará a nemusí obsahovat aktuální informace, ovšem jak často měníte emailovou adresu či telefonní číslo? Tato data tak mohou být teoreticky zneužitelná např. k zasílání spamu, sociálnímu inženýrství apod.

Týká se únik i mojí osoby?

Chcete-li si ověřit, zda byla součástí úniku i vaše data, můžete provést kontrolu na webové stránce HaveIbeenPwned.com. Zde můžete zjistit, zda je vaše emailová adresa spojená s některým zdokumentovaným únikem v minulosti, únik telefonního čísla či jiných dat touto cestou zkontrolovat nelze.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku