Domů » Bleskovky » Facebooku unikla data půl miliardy uživatelů. Mezi nimi i Zuckerbergovo telefonní číslo

Facebooku unikla data půl miliardy uživatelů. Mezi nimi i Zuckerbergovo telefonní číslo

Ilustrační obrázek

Na uplynulý velikonoční víkend nebude vedení Facebooku vzpomínat v dobrém, na internetu se totiž objevila databáze osobních údajů více než 500 milionů uživatelů této sociální sítě. Únik se týká téměř 1,4 milionu českých uživatelů, součástí databáze jsou i osobní údaje zakladatelů Facebooku – Marka Zuckerberga, Chrise Hughese a Dustina Moskovitze.

Data jsou dva roky stará

Databáze uniklých dat obsahuje citlivé údaje, mezi které patří jméno, datum narození, telefonní číslo, emailová adresa, poloha nebo údaje o manželství, hesla k účtům součástí tohoto úniku naštěstí nejsou.

Podle Facebooku došlo k tomuto úniku dat už v roce 2019 a zranitelnost k jejich získání byla již opravena, i tak lze ale považovat situaci za alarmující – data jsou sice dva roky stará a nemusí obsahovat aktuální informace, ovšem jak často měníte emailovou adresu či telefonní číslo? Tato data tak mohou být teoreticky zneužitelná např. k zasílání spamu, sociálnímu inženýrství apod.

Týká se únik i mojí osoby?

Chcete-li si ověřit, zda byla součástí úniku i vaše data, můžete provést kontrolu na webové stránce HaveIbeenPwned.com. Zde můžete zjistit, zda je vaše emailová adresa spojená s některým zdokumentovaným únikem v minulosti, únik telefonního čísla či jiných dat touto cestou zkontrolovat nelze.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Data jsou z let 2018 2019 a jedná se o dump nikoliv leak ! Data byla veřejná a stažená přes funkci vyhledání přátel.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).