- Facebook využívá uživatelská data pro trénování vlastního AI modelu
- Pokud si nedáte pozor, může mít umělá inteligence přístup i k vašim soukromým fotkám
- Největší sociální síť světa zároveň poměrně vágně definuje, jak bude s vašimi daty nakládat
Umělá inteligence v současné chvíli hýbe světem a každá větší či menší firma se snaží na tomto poli prosadit. Výjimkou není ani Meta, která má ve svém portfoliu největší sociální sítě světa – Facebook, Instagram či Threads. Na rozdíl od některých konkurentů má Meta poměrně solidní zásobu uživatelských dat, na kterých může trénovat své modely, přičemž uživatelé měli před časem možnost toto odmítnout. Meta ovšem netrénuje své modely umělé inteligence jen na datech, která s jejími sítěmi sdílíte, ale také na těch, která máte uložená ve svém telefonu.
Facebook může mít přístup i k fotkám, které jste nesdíleli
Facebook žádá uživatele o přístup do jejich galerie, aby jim mohl automaticky navrhovat fotografie upravené umělou inteligencí, a to včetně těch, které ještě nebyly nahrány na Facebook. Tato funkce je uživatelům navrhována při vytváření nového Příběhu přímo v aplikaci. Zde se objeví dialog s dotazem, zda uživatel souhlasí s „cloudovým zpracováním“, které umožní generovat kreativní návrhy pod taktovkou AI. Umělá inteligence následně dokáže vytvářet koláže, rekapitulace, restyling nebo upravovat motivy fotografií.
Ve sdělení je také uvedeno, že návrhy můžete vidět pouze vy a že média nejsou používána pro cílení reklamy. Povolením této funkce však souhlasíte s podmínkami Mety, což jí umožňuje, aby vaše média a rysy obličeje byly analyzovány umělou inteligencí. Funkce navíc využije datum a a konkrétní osoby či objekty na vašich fotografiích i při jiných příležitostech. Jinými slovy jakmile dáte Facebooku přístup k vaší knihovně fotografií, může data z osobních fotek používat i mimo vaši kontrolu.
Podmínky Mety pro využívání umělé inteligence dávají firmě právo „uchovávat a používat“ veškeré osobní údaje, které jste sdíleli, za účelem personalizace výstupů umělé inteligence. Společnost uvádí, že může přezkoumávat vaše interakce se svou AI, včetně konverzací, přičemž tyto přezkumy mohou provádět lidé. Podmínky ovšem nedefinují, co společnost Meta považuje za osobní údaje. Čeští uživatelé alespoň prozatím nemusí mít obavy – Facebook testuje novou funkci na území Spojených států a Kanady, nicméně do budoucna je potřeba být ostražitý v tom, jaká povolení po vás (nejen) Facebook bude vyžadovat.