Domů » Články » Facebook vsází na mobily: Na konferenci F8 představil vylepšený Messenger a ukázal svoji vizi budoucnosti

Facebook vsází na mobily: Na konferenci F8 představil vylepšený Messenger a ukázal svoji vizi budoucnosti

Mark Zuckerberg minulý týden na konferenci F8 odhalil budoucí plány a vize Facebooku. Vše se točilo především okolo mobilních služeb a došlo také na nový Messenger. Na jaké novinky se v budoucnu na největší sociální síti na světě můžeme těšit?

Minulý týden proběhla v San Franciscu pravidelná konference největší sociální sítě Facebook – F8 určená pro marketéry a developery. Těch se na místě sešlo přes 2 500 a všichni čekali na to, čím se Mark Zuckerberg a jeho tým pochlubí. Mezi nimi byli i stratégové Adam Špina a Juraj Horný ze společnosti TRIAD Advertising.

Messenger jako centrum zábavy a firemní komunikace

Messenger je aktuálně nejrychleji rostoucí aplikací patřící do portfolia FB a Zuckerberg se netají tím, že tuto masu lidí chce využít. Otevření pro obsah třetích stran má význam hlavně jako nový zdroj zábavy pro uživatele. V jedné z přednášek FB uváděl výzkum používání mobilních aplikací uživateli, ze kterého vyšlo, že 3/4 všech interakcí se odehrávají mezi 4 nejoblíbenějšími aplikacemi uživatele, a 42% všeho času stráví v jedné nejoblíbenější aplikaci. Lidé tedy s Messengerem stráví víc času na úkor jiných aplikací.

    

Pro marketéry je však mnohem zásadnější propojení Messengeru s e-commerce. FB plánuje pod rouškou návratu “Face-2-Face” komunikace zákazníků s firmami otevřít možnost otevírat konverzace přímo v Messengeru. Po přihlášení do služby, pochopitelně přes FB login, bude moci zákazník veškerou další komunikaci vyřizovat v jednom vlákně zpráv, hned vedle konverzace s kamarády. Místo hromady textových zpráv a e-mailů se na jednom místě snadno dozví aktuální stav objednávky. Pouhou odpovědí navíc bude moci zboží reklamovat nebo objednat další kus pro kamaráda.

Zajímavostí je, že lidé v USA čtou zprávy hlavně na telefonu. Navíc pro celkem 80% mladých v US  je to hlavním zdrojem zpravodajského obsahu. Důkazem toho, že Facebooku na mobilech záleží jsou i nedávno uskutečněné akvizice Instagram a WhatsUp.

 

Facebook se na F8 také pochlubil platformou pro mobilní vývojáře FBStart. Pokud máte dobrý nápad, neváhejte se s ním přihlásit. Facebook těm nejlepším nabídne nejen mentoring, jak to známe ze startupových programů, ale i kredit na reklamu, aby si vývojáři mohli vyzkoušet, jak se jejich aplikace chytne.

  

Vize Facebooku? Bez mobilu ani ránu

Podle Facebooku převezme mobil většinu úloh, které děláme offline, nebo k nim potřebujme desktop. Některé z nich už používáme teď – objednávání jídla či rodinného nákupu. Budoucnost jde však ještě dál. Například si objednáte pomocí Messengeru úklidovou službu, a to hned vedle konverzace s kamarády nebo s přítelkyní. Zuckerberg také naznačil, že se chce mnohem více pustit do využívání komunikace ve Facebookových skupinách. Možná se dočkáme i další aplikace.

Přes Facebook zalijete i kytku

Pozornost se také věnovala fenoménu posledních dob – Internet of Things. Například gamifikace správy domácnosti. Představte si, že odjedete na víkend pryč a potřebujete zalít květinu. Díky Facebooku a aplikaci nebudete muset otravovat sousedy a všechno zařídíte i na míle daleko.


Afterparty konference F8 byla velmi povedená, hlavní hvězdou večera zde byl Deadmau5

Role Facebooku v tom celém je to, že poskytuje kompletní infrastrukturu (hosting + SDK pro zařízení), identifikaci uživatelů + možnost je kontaktovat + sociální kontext (co dělají kamarádi). Monetizace bude tedy pravděpodobně probíhat tak, že data, která Facebook získá, využije pro přesnější selekci obsahu, který člověk chce konzumovat na Facebooku a dá inzerentům možnost na takové lidi přesně zacílit. Například autoservis může zacílit na majitele auta, které potřebuje vyměnit olej v okamžiku, kdy člověk auto zaparkuje v nákupním centru za rohem.

Adam Špina

10 komentářů

 1. petr (neregistrovaný)

  zasadni problém FB je cela aplikace o tom druhem paskvilu který nazivaji mesenger ani na androsrajde nebo na mobilních oknech to nefunguje poradne .. vecne nechodici notifikace nebo neskutecny spomalovani systemu (především u androidu s ram do 1gb) u wp me neskutecne rozciluje nutnost zavírat bezici na pozadi tlačítkem zpet proste nevypnete ani FB ani mesenger jen schodite na pozadi další neskutecnej prus… je mit na koukani na FB a na psani dve aplikace (proboha proc?) drive to bylo v aplikaci FB a byl klid vse slapalo krasne nevim proc to neintegrujou z5 a pro ty co si chtej zasir.t telefon blbostma nedaj mesenger osobne mi FB zacina list krkem docela chápu lidi ze pouzivaj twiter ..

 2. Mancaft (neregistrovaný)

  Pěkný report, díky za něj :) jak těžké je se na takou akci dostat nebo akreditovat? :)

  • Adam Špina / Triad (neregistrovaný)

   Zdravím, pro registraci na konferenci bylo třeba se Facebooku pochlubit alespoň jednou aplikací, kterou zájemce o účast vytvořil, a napsat krátký motivační odstavec, proč se chce zúčastnit :)

 3. Max (neregistrovaný)

  Pro business dobrý, pro uživatele další krůček k naprosté ztrátě kontroly nad daty. Opět blíž totalitě.

 4. Kdosi (neregistrovaný)

  FB začíná být hnusné FBI

 5. petr (neregistrovaný)

  FB messenger nejrychleji rostoucí aplikace z rodiny fb. To nemyslí vážně? Takhle lhát do očí! Nejrychleji rostoucí z důvodu,že jsme uživatele donutily si tuhle hrůzu nainstalovat jen aby mohli konverzovat s přáteli z fb. Mobilní fb je nehorázný paskvil a parodie na to jak má správná mobilní aplikace vypadat! Sežere vám to minimálně 100 a více mb ve vnitřní paměti takž mi s malou vnitřní pamětí jsme jaksi v háji. A i ti co jí maj podstatně více nadávájí na,že se tahle zdrápanina nedá přesunout na SD kartu. A to co fb povolíme aby za nás dělal je snad pořád naše volba i když nás sleduje i když mu to zakážeme,ale ten zbytek mu snad povolovat nebudeme pokud nejsem teda ti nejhloupější BFU.

 6. Jaká totalita, tyhle nářky opravdu nechápu. Tak posílejte poštu sovou, zahoďte smartphony a choďte lesem, tam budete mít jistotu, že vás opravdu nikdo nepozoruje. Facebook vás nikdo nenutí používat, pokud vám toto vadí, tak si ho nezakládejte, nebo si ho smažte. To je, jak kdybych si koupil auto s vědomím, že jezdí na benzín, a pak bych brečel, jak zlí korporáti zvedají ceny benzínu a nás ho nutí kupovat dražší. Taky nenutí, můžu jezdit na kole.

  Moje výhrada k Messengeru je taková, že já bych ho rád používal, ale není k dispozici jeho kvalitní verze ve srovnání s ostatními platformami a očividně se to jen tak nezmění. Když jsem měl Lumii v opravě, používal jsem droida i iP4S a jestli vám tam přijde Messenger na pytel, tak si ho zkuste na Windows Phone.

 7. PDD (neregistrovaný)

  Tu sr*cku ala messenger at si strci do prd..Prestal jsem to pouzivat a mam klid..Misto toho mam Whats up a jsem spokojenej..Teda zatim, nez ho novy vlastnik FB zk*rvi stejne jak messenger.

 8. Sorry, dovedu si představit, že fb vsází mobily do nějaké….do rámu, ale jako sázka? To mě fakt tahá za oči….:)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).