Domů » Bleskovky » Pozor na podvodné inzeráty na Facebooku. Nikdy nikomu nepřeposílejte SMS kódy

Pozor na podvodné inzeráty na Facebooku. Nikdy nikomu nepřeposílejte SMS kódy

Na Facebooku se v poslední době objevilo velké množství podvodných inzerátů, které lákají důvěřivé lidi na nabídku snadného přivýdělku prostřednictvím přeposílání kódů z SMS. Ve skutečnosti se jedná o podvodné lákání jednorázových hesel, díky kterým útočník provede platbu na účet podvedeného důvěřivého člověka. Škody tak klidně mohou jít až do desítek tisíc korun.

Podvod probíhá vždy podle obdobného scénáře.  Zájemci o přivýdělek je sděleno, že se jedná o testování bezpečnostního rozhraní operátorů a že mu bude zasláno několik kódů, které má obratem zaslat zpět. Je současně upozorněn, že mu přijde SMS obsahující text, aby kód nikomu nedávali. Testování má zahrnovat cca 5 SMS s heslem denně po dobu jednoho týdne. Na konci týdne má zájemce získat slibovanou finanční odměnu.

fb_podvod
Pozor na podvodné zprávy na Facebooku

Odměna však nikdy nepřijde a podvedený navíc musí uhradit svému operátorovi platby provedené podvodníkem, díky získaným autorizačním kódům.

Upozornění od Asociace provozovatelů mobilních sítí

Důrazně varujeme před jakoukoliv reakcí na nabídku obdobných přivýdělků. V žádném případě nikdy a nikomu (i kdyby se vydával za zaměstnance mobilního operátora, nebo jím i ve skutečnosti byl) nepřeposílejte SMS s vaším jednorázovým heslem, ani jiným způsobem nesdělujte dále její obsah. Tato SMS je určena výhradně pro příjemce – tedy pro vás. Bez vaší spolupráce – přeposlání hesla podvodníkovi, nemůže dojít k provedení platby z vašeho účtu u operátora.

V případě, že neplánujete hradit nákupy aplikací do telefonu prostřednictvím vašeho operátora, můžete si službu mobilních plateb u svého operátora vypnout. Administraci služby lze snadno provést na internetu po přihlášení do sekce pro zákazníky vašeho operátora.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

8 komentářů

 1. by mě zajímalo, kdo z redakce se nechal zas ojebat…:D jinak nechápu tyhle články..to je každý měsíc něco a celkem zbytečné…gramotný svéprávný člověk na to nikdy nenaletí…

  • Mobil má dnes každý, to znamená i negramotný a nesvéprávný.

  • krux: No já vím o jednom pacientovi, který tady často neúspěšně diskutuje a o kterém si myslím, že by mohl klidně naletět – přeci jen všichni tady víme, jak je na tom s inteligencí. ;) Třeba dal podnět redakci, aby sepsala takový článek. Ale jinak jak píšeš, inteligentní člověk na tohle nemůže naletět.

   • Osobně jsem nedávno dala podnět (že by reakce na mne :) ), páč narazila na jinou obdobu podvodu kamarádka (podvodná stránka jí oznámila, že má napadnutý smartphone s Windows).

    Takové články vítám. Takže za mne palec nahoru redakci :)

   • Mahtiel: Ne, neboj, na tebe ta reakce není. ;) On dotyčný dobře ví, že píšu o něm. Jinak souhlasím, že je dobré informovat o podvodných webech, aplikacích, zprávách, ale tento druh podvodu mi zrovna přijde tak amatérský, že asi článku nebylo potřeba, ale dejme tomu.

  • Krux: Nikdo se nenechal oje***, nicméně divil by ses, kolik nám do redakční pošty chodí e-mailů, kdy čtenáři píší, že se nachytali nebo mají problém s nějakou podvodnou aplikací. A právě na ty je tento článek cílený a ty by měl varovat :)

   • Přesně tak, takových článků není nikdy dost. Lidem se musí stále připomínat, že internet je plný nástrah a podvodníků.

 2. LOL letmí pohled na profily dotyčných ženských a je jasný, že od nich nebrat nic… klasické trollo, fake profily

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).