Cena:

Donald Trump definitivně přišel o svůj Twitter (oživeno)

trump twitch

Středeční útok na americký Kapitol, který podnítil končící prezident Donald Trump, má poměrně zásadní dohru v jeho působení na sociálních sítích. Donald Trump využíval sociální sítě ke zveřejňování „svých pravd“ o vítězství v prezidentských volbách, a proto museli jejich provozovatelé sahat k označování většiny jeho příspěvků. Po středeční noci byla většina Trumpových účtů zablokována.

trump twitch
Dosluhující americký prezident Donald Trump v minulosti pro své online aktivity využíval i streamovací služby Twitch

Facebook a Twitter proto před několika hodinami zablokovaly oficiální účet Donalda Trumpa v souvislostmi s nepokoji ve Washingtonu. Jako první restrikce oznámil Twitter, Facebook (a Instagram) se přidaly o několik hodin později a k celé situaci se dokonce vyjádřil i šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Ten své rozhodnutí obhajuje tím, že nechce, aby Donald Trump využíval zbývající čas ve funkci k podkopávání mírumilovného přechodu moci. Středeční dění v Kapitolu Zuckerberg ve svém příspěvku popsal jako podněcování násilného povstání proti demokraticky zvolené vládě, a proto bude jeho účty blokovat, dokud nedojde k pokojnému předání moci Joe Bidenovi.

Twitter jeho účet zablokoval na 12 hodin kvůli třem jeho tweetům, Facebook dokonce na celý den, a zároveň jeho profil začal blokovat na nezbytně nutnou dobu, minimálně však na 2 týdny, než dojde k předání Bílého domu nadcházejícímu prezidentovi Joe Bidenovi. Důvodem je, že jeho příspěvky podněcují k násilí a porušují pravidla obou platforem.

facebook trump zuckerberg
Vyjádření šéfa Facebooku Marka Zuckerberga

Donald Trump má na Twitteru téměř 89 milionů sledujících, na Facebooku pak skoro 33 milionů. Twitter zároveň Trumpa požádal o odstranění třech jeho příspěvků, která porušují pravidla sítě. Pokud ke smazání tweetů dojde, Twitter mu účet opět zpřístupní. V opačném případě tento účet zůstane uzamčený, případně dojde k jeho kompletnímu smazání.

Trump se svými příspěvky na sociálních sítích stále snaží upozorňovat na údajné zmanipulování amerických prezidentských voleb, i když pro svá tvrzení nemá vůbec žádné důkazy. Reakce Facebooku a Twitteru je tedy celkem pochopitelná a zcela oprávněná.

Donald Trump definitivně přišel o svůj Twitter

[aktualizováno 9. ledna]

Vypadá to, že provozovatelům sítě Twitter došla s dosluhujícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem trpělivost. Po krátkém obnovení po dočasném 12hodinovém banu byl jeho účet definitivně zrušen. Podle oficiálního vyjádření je důvodem fakt, že skrze účet Donalda Trumpa může docházet k mobilizacím různých cílových skupin podněcujících násilí. Poslední tweety amerického prezidenta mohou inspirovat lidi k replikaci činů, ke kterém došlo 6. ledna v americkém Kapitolu.

Donald Trump využíval Twitter velmi aktivně, od roku 2009 poslal více než 56 tisíc tweetů a měl více než 88 milionů sledujících. I po dobu svého pobytu v úřadu prezidenta USA využíval raději svůj osobní účet @realdonaldtrump namísto prezidentského účtu @POTUS. K němu mimochodem Donald Trump rovněž ztratil přístup, poslední Tweety Donalda Trumpa z něj byly smazány a účet je momentálně neaktivní. Twitter patrně zahájil jeho přípravu na restart pro nového amerického prezidenta Joe Bidena.

Donald Trump to nyní na sociálních sítích nebude mít lehké, jeho účty byly uspány i na Facebooku, Instagramu, Twitchi, Snapchatu a dalších sítích.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.