TOPlist

Exynos 1380 přináší do střední třídy podporu 200Mpx fotoaparátů. Jako první se objeví v Galaxy A54

Čipset Samsung Exynos 1380
  • Samsung odhalil nový čipset pro připravovaný smartphone Galaxy A54
  • Podporuje 200Mpx fotoaparáty a 144Hz displeje

Samsung před nedávnem odhalil vlajkové smartphony řady Galaxy S23, nyní přichází řada na oživení prodejně nejúspěšnější řady Galaxy A. V blízké době bychom se měli dočkat odhalení telefonů střední třídy Galaxy A54 a A34, jejichž vzhled i klíčové parametry už nějakou chvíli známe, zbývá jen smazat posledních pár otazníků. Jeden z nich nyní odstraňuje Samsung sám.

exynos 1380 2

Podle úniků by měl levnější Galaxy A34 pohánět čipset MediaTek Helio 900, zatímco Galaxy A54 zbrusu nový Exynos 1380 od Samsungu. Korejský gigant nyní odhalil prakticky všechny parametry tohoto čipu, takže se na něj můžeme podívat podrobněji. Oproti loňskému Exynosu 1280 se bude jednat pouze o drobný krůček kupředu.

Exynos 1380 bude moderní čipset vyrobený 5nm EUV procesem. Procesorovou jednotku Samsung rozdělí do dvou clusterů – první budou tvořit čtyři jádra Cortex-A78 s taktem 2,4 GHz, zbytek budou úsporná jádra Cortex-A55 s taktem 2 GHz. Grafické operace bude mít na starosti čip Arm Mali-G68 MP5, který dokáže posílat obraz na Full HD+ obrazovky s maximální obnovovací frekvencí 144 Hz.

Chybět nebude ani neurální jednotka s výkonem 4,9 TOPS, která nabídne pokročilejší rozpoznávání hlasu a vylepšené zpracování fotografií. Pro záznam videa bude maximem 4K při 30 fps, popřípadě simultánní záznam ze tří kamer o rozlišení 16 megapixelů. Nový čipset si poradí s rychlými standardy paměti UFS 3.1 a LPDDR4x/5 a nabídne i podporu moderních bezdrátových sítí.

Smartphony Galaxy A54 a A34 budou pravděpodobně představené někdy v příštím měsíci, pokud nás tedy Samsung nepřekvapí už příští týden na veletrhu MWC.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku