Cena:

ExpenseScout: Windows Phone aplikace kritickým pohledem Marka Hajna

Je tu středa a s ní další díl seriálu s kritickým pohledem na aplikace českých vývojářů. Dnes se podíváme na jednoduchou správu vašich osobních výdajů.

Neznám moc lidí, kteří by byli natolik důslední, že si zapisují veškeré svoje výdaje. A nemusí to nutně být každá koruna, která jde o majitele pryč, ale aspoň položky nad určitou hodnotu. Finanční gramotnost našeho národa je obecně velmi nízká. Nedělám si tedy iluze, že by dnes testovaná aplikace ExpenseScout od Michala Váchy měla jakékoli ambice na výše uvedeném cokoli měnit. To rozhodně ne. Ale pokud to s přehledem svých výdajů myslíte alespoň trochu vážně…

  

Aplikace je dostupná v českém Marketplace za cenu 21 Kč. Máte možnost vyzkoušet si ji zdarma, než pošlete svoje peníze do světa. Problém možná vidím hned v úvodu v tom, že trial verze je bez reklam a jakýchkoli omezení. V praxi to tedy znamená, že si stáhnete „zkušební“ verzi, která však funguje stejně jako plná verze a pokud jste a) zapomněli b) vyčůraní (nehodící se škrtněte), nic vás netlačí do nákupu plné verze a autorova práce tak přijde vniveč. Zde bych možná směřoval dotaz přímo na Michala Váchu, proč to takhle udělal.

   

Aplikace jako taková je jednoduchá, rychlá a dobře ovladatelná. Hned v počátku se nekoná žádný splashscreen, což je možná škoda, na druhou stranu aplikace je „nastartovaná“ tak rychle, že byste ho nejspíš nepostřehli. I tak ale já osobně vnímám dobře udělaný splashscreen jako plus a určitou vizitku aplikace a autora.

Po spuštění aplikace se ocitnete na obrazovce „výdaje“, vpravo vás čekají „příjmy“ a následně „přehled“. Jednoduché. První dvě obrazovky mají ve spodní části tlačítko pro přidání nové položky a společně s třetí obrazovkou pak tlačítko pro výběr měsíce, který chcete zobrazit. A tady vidím další zádrhel aplikace. Respektive já osobně to tak nevnímám, ale dovedu si představit, že někteří by mohli a proto vás požádám o váš názor v diskusi pod článkem. O co jde?

  

Aplikace automaticky bere kalendářní měsíc jako období pro zobrazení příjmů a výdajů. Neříkám, že je to špatně. Tento pohled je určitě správně. Jen mi zde chybí pohled zaměstnance, tedy „od výplaty k výplatě“. Nedokážu říct, jestli by to pro někoho bylo přínosem, a tak se raději ptám. Aplikace by mohla mít kromě zobrazení financí dle kalendářních měsíců alespoň možnost filtrování od do s uživatelsky nastavitelným datem. Co na to autor?

Zadání příjmů a výdajů je pak velmi jednoduché. Stisknete tlačítko „+“, u příjmu zadáte částku, název a datum, u výdajů pak máte ještě možnost volby kategorie. A tady je další problém. Kategorie jsou autorem předem definované a vy nemáte možnost si přidat vlastní. Škoda a pro někoho velká komplikace.

Pro jednodušší používání nám autor připravil Live Tiles. Samozřejmě si můžete aplikaci jako takovou umístit na homescreen, ale mimo ní i Tile pro rychlé přidání příjmu a Tile pro rychlé přidání výdaje. Užitečné a praktické.
Pokud se snad při vytváření položky spletete a dojde vám to až později, není nic jednoduššího než na ní klepnout, otevře se vám její editace.

 

Pro celkový přehled o vašich financích v určitém měsíci je zde obrazovka „přehled“. Ta vám nabídne jako první údaj částku ukazující kladnou či zápornou bilanci daného měsíce, zeleně nebo červeně. Následují příjmy a výdaje v tom měsíci a pak přehledně výdaje za jednotlivé kategorie celkově.

No, a pokud pominu nastavení, kde máte možnost volby státu a měny, je výše uvedené v podstatě vše. Přijde vám to málo? Mně taky.

Autor v popisu na Marketplace upozorňuje, že se jedná o jednoduchou aplikaci pro toho, kdo nepotřebuje „nejkompletnější a nejsilnější“ správu financí, jenže… Aplikace je tak dobře udělaná, že chybějící funkce jí vyloženě škodí. Což vyplývá i z hodnocení, která v Marketplace zadali uživatelé, kteří si aplikaci stáhli.

-

A můj návrh na závěr? Nechat tuto verzi jako Lite, zdarma a nabídnout full verzi za adekvátní cenu, přičemž full verze by měla obsahovat vše, co této chybí. A co to je?

  • možnost zobrazení celkové sumy příjmů a celkové sumy výdajů
  • možnost zobrazení příjmů i výdajů filtrem od do
  • možnost editace (přidání, odebrání) kategorií
  • možnost zobrazení jednotlivých položek dle kategorií
  • zálohování dat z aplikace na SkyDrive a následná obnova
  • export údajů z aplikace (např. do xls)
  • zobrazení jednoduchých grafů

Chápu, že přidáním výše uvedeného autor nejspíš opustí svoji původní myšlenku, jenže aplikace je tak dobře udělaná, že širší funkcionalitu si vyloženě zaslouží a troufám si tvrdit, že následně přeložením do angličtiny osloví velmi širokou základnu uživatelů. I tak ale za těch 21 Kč rozhodně stojí. 

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.