- Evropská komise schválila celoevropskou občanku i pas v mobilu
- Díky speciální cestovní aplikaci EU budete moci cestovat bez fyzických dokladů
- Systém však bude zaveden až v roce 2030, dřív rozhodně ne
V lednu tohoto roku česká vláda konečně spustila projekt elektronických dokladů. Do dnešního dne si lze virtuálně uložit pouze občanský průkaz, jiné doklady zatím tento benefit nemají. Evropská komise (EK) ale oznámila, že pracuje na celounijní digitalizaci cestovních dokladů, včetně pasu nebo občanky. Jen to načasování působí jako pěst na oko.
eDoklady dostanou vylepšení z EU
Dlouhodobá myšlenka je jasná – eurounijní státy musí svým občanům nabídnout digitální alternativu občanského průkazu, v Česku tuto funkci zastává aplikace eDoklady. Ministerstvo pro místní rozvoj již vloni oznámilo, že digitální výpis (tedy virtuální občanku) budou občané moci využít i v zahraničí, ale pouze u zastupitelských úřadů, například na ambasádě Česka v cizí zemi.

Nepřehlédněte
Aplikace eDoklady má další využití. U operátorů už nepotřebujete klasickou občanku (oživeno)
Jádro eDokladů však s dalšími státními „dokladovými aplikacemi“ tvoří eurounijní systém digitální identity (EUDI). Na konci celého procesu by měla být speciální aplikace, jakási evropská peněženka digitální identity, kterou se budete moci prokazovat po cestování po Evropské unii, ale i mimo ni. Zkrátka virtuální pas se vším všudy.
Evropská občanka v mobilu
Evropská komise ve středu oznámila, že přijala dva návrhy na digitalizaci cestovních dokladů. Ty budou fungovat jednoduše jako aplikace v mobilu, ale nabídnou i komfort při překročení hranic mimo EU a Schengenský prostor. EK například hovoří o tom, že občané si budou moci naplánovat hraniční kontroly dopředu, o to méně času pak stráví ve fyzické frontě u přepážky.
„Dnešní návrh na digitalizaci cestovních pasů a průkazů totožnosti připravuje půdu pro plynulejší a bezpečnější cestování. Umožňuje cestujícím hladší a rychlejší pohyb po celé EU. Víme, že to mnoho Evropanů vnímá jako výhodu naší Unie,“ uvedla dosluhující místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.
To make travelling smoother we propose digital version of ID cards & passports valid in the whole 🇪🇺.
It will also bring
👉more efficient border controls
👉easier paperwork cross-border
👉 paving the way towards more digital public services.
For more: https://t.co/2PYpFHtybH pic.twitter.com/rPXJgBlz8Y— Věra Jourová (@VeraJourova) October 8, 2024
Komise v tuto chvíli předává návrhy Radě EU a Evropskému parlamentu. Po přijetí bude v souladu s příslušnými postupy vyvinuta digitální cestovní aplikace EU a nezbytné technické normy. Problematický je ale plán zavedení. Komise plánuje cestovní aplikaci pro uchovávání pasu či občanky platnou v celé EU zavést až od roku 2030. Dřívější uvedení je velice nepravděpodobné.