Domů » Bleskovky » Elon Musk si v 27 letech koupil McLaren za 35 milionů korun a udělal z něj vrak

Elon Musk si v 27 letech koupil McLaren za 35 milionů korun a udělal z něj vrak

Když Elon Musk v roce 1999, ve svých 27 letech, prodal svou první společnost, jež nesla název Zip2, do kapsy mu spadlo 22 milionů dolarů (v té době přes 770 milionů Kč). Za vydřené peníze si pak objednal McLaren F1, sporťák, který vážil lehce přes jednu tunu a disponoval výkonem 620 koní. Jeho cena přitom přesahovala 35 milionů korun. Musk v rozhovoru z daného roku zmiňuje, že si mohl koupit jeden z ostrovů na Bahamách a postavit na něm své panství, chtěl však nadále budovat nové firmy.

This is HOW Young Elon Musk Spent His Pay Pal MONEY in 1999!

Část jeho vydělaných peněz tedy šla do nové společnosti nazvané X.com. Ta se snažila o revoluci v bankovním sektoru, což se podařilo, dnes firmu nejspíše znáte pod názvem PayPal, která Muskův počin koupila v roce 2002. Vraťme se ale ještě k Muskovu sportovnímu vozu. Musk jej využíval ke každodennímu životu a najezdil s ním přes 17 000 kilometrů.

mclaren2
McLaren F1, na přelomu milénia jeden z nejrychlejíšch vozů na světě.

Po cestě na obchodní schůzku se spoluzakladatelem PayPalu Peterem Thielem, když se Thiel zeptal Muska „tak co tahle hračka umí?“, Musk odpověděl „sleduj,“ sešlápl pedál na podlahu a chystal se změnit pruh. Dostal však smyk a narazil do obrubníku. Vůz vyletěl do vzduchu a rotoval jako disk, přičemž energie dopadu zničila tlumiče.

mclaren
Muskův McLaren poté, co chtěl Thielovi předvést výkon vozu.

Ani jednomu z cestujících se nic nestalo, Thiel si stopl jiný vůz a odjel na zmíněnou schůzku. Musk vyřídil všechny náležitosti s odvozem vraku a následně si také stopl řidiče a pokračoval dále na schůzku. Příběh má však tragikomickou pointu, Musk tenkrát vůz neměl pojištěný.

Elon Musk: How I Wrecked An Uninsured McClaren F1

David Preiss

3 komentářů

    • Když si nejbohatší muž světa,tak ani ne. I když v té době samozřejmě ještě nebyl.

    • Tragédie je spíš to že zničil nádherný auto, legendu, která se už nevyrábí…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).