TOPlist

Elektronická čtečka Wooky nabízí časopisy v češtině

Přinášíme vám další díl našeho seriálu o Wooky. Kromě českých a slovenských knih se ve svém mobilu, tabletu, notebooku či PC s aplikací Wooky můžete začíst již i do časopisů.

Ač stále více informací najdeme v on-line zpravodajství, své nezastupitelné místo mají i tradiční periodika – odborné či life-stylové týdeníky, měsíčníky a další. Dokážou se věnovat tématům hlouběji než zpravodajství, přinést širší pohled, recenze nebo testy. S několika vybranými českými časopisy se můžete setkat už nyní (ve formě obsahu pro vybrané zařízení či PDF verze s vodoznakem), mnozí vydavatelé nabízejí také placený obsah on-line. Novinek pro čtenáře se objevuje stále více a rok 2011 lze na tomto poli bez větší nadsázky označit za přelomový.

Od bydlení přes automobily až po odborné a IT tituly

V minulých dílech našeho miniseriálu jsme si představili nejen samotnou službu Wooky a její možnosti, ale i softwarovou čtečku knih pro různé mobilní platformy. A právě v jejích útrobách se skrývá také čtečka časopisů (v hlavním menu se lze rychle přepnout mezi nabídkou knihy a časopisy). Periodikum je ukládáno ve vlastním formátu souboru, který se přizpůsobuje rozlišení dle cílového zařízení (jiné pro třípalcový mobil, jiné pro desetipalcový tablet). Jakmile je jednotlivé číslo (dodávané vydavatelem v běžném PDF) jednou převedeno do formátu Wooky, je přístupné na všech podporovaných platformách čtečky (od iOS přes Android po Windows). Na rozdíl od běžného přístupu, kdy je obsah připravován předem na míru pro tu kterou platformu. Pro vydavatele je zajímavá i správa parametrů předplatného, kterou mají plně pod kontrolou – je tedy jen na nich, jakou cenovou politiku si zvolí pro zaujetí čtenářů. Spolu se zázemím pro snadnou publikaci do formátu Wooky jde z pohledu vydavatelů o motivační prvek, který by měl přispět k rychlému rozšíření nabídky dostupných časopisů u nás.

- - 
Ukázka zobrazení časopisu s náhledem stran ve čtečce Wooky na iPadu (podobně vše funguje i na Androidu, byť s mírně odlišným poměrem stran)

Samotné ovládání ve čtečce je triviální. Opět funguje dotykový posun stran i v rámci jedné strany, gestem dvěma prsty (či poklepem) si lze požadované místo na stránce zvětšit, je tu rychlá navigace i náhledy (dvoj)stran. Formátování je přitom zachováno vždy jako v originálním časopise – nedochází tedy k přeformátovávání odstavců podle zvětšení, jaké znáte třeba při prohlížení webů na mobilu. Podle našich zkušeností však není třeba se obávat problémů s čitelností – na čtyřpalcovém displeji bylo písmo v třísloupcové sazbě pohodlně čitelné i u graficky náročnějšího časopisu o bydlení. Na mobilu se pochopitelně naposunujete mnohem více než na velkém displeji tabletu či notebooku. Můžete si však relativně pohodlně číst kdekoli, i ve stísněných podmínkách dálkového autobusu či letadla. Tablet pak komfort čtení násobně zvyšuje. 

-
Chcete-li si vyzkoušet časopisy pro čtečky Wooky, můžete si bezplatně stáhnout ukázková vydání časopisů

Na zkoušku zdarma, předplatné co nevidět

Do bezplatné čtečky Wooky si můžete stáhnout ukázková čísla periodik na zkoušku zdarma (například na čtvrt roku). V nejbližších dnech a týdnech budou k dispozici více než tři desítky českých periodik – od týdeníků a měsíčníků až po ročenky. Podle našich informací tým Wooky chystá po Novém roce další vlnu nových titulů.

- -
Pro Wooky jsou již v tuto chvíli smluvně zajištěny více než tři desítky periodik, včetně odborného a IT zaměření (Technický týdeník, Computer World, HD World, Security World, CIO Business World ad.), motorismu (Automobilrevue, Auto motor a sport, Motocykl ad.) nebo bydlení (Můj dům, Moderní byt, Svět koupelen ad.)

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku