Domů » Bleskovky » Ekologické farmaření? Jedině s plamenometem na traktoru!

Ekologické farmaření? Jedině s plamenometem na traktoru!

Nápad zkombinovat zemědělský stroj s plamenometem není úplně nový. Již v roce 2011 takto tehdejší moderátoři Top Gearu v čele s Jeremym Clarksonem plánovali likvidovat sněhovou kalamitu v Norsku. Kombajn chrlící oheň se však celkem očekávatelně příliš neosvědčil a o nějaké efektivně se rozhodně nedalo mluvit.

Nápad se však nyní dočkává jakéhosi znovuzrození v USA. Místní farmáři totiž začali montovat soustavy plamenometů na své traktory a zemědělské hořáky už lze dokonce nějakou dobu zakoupit i ve specializovaných obchodech.

Nepravděpodobný spojenec ekologů

Ačkoliv se nápad ničení plevele obrovským plamenometem jeví jako zcela buranský a neekologický, opak je pravdou. Za rostoucí popularitou tohoto typu farmaření totiž stojí stoupající poptávka po bio produktech. Ty nemohou být pěstovány s využitím běžně používaných postřiků, což ale pro farmáře znamená mnohem nižší výnosy v důsledku zvýšeného výskytu škůdců a plevele. Čistý plamen však podle všeho zásadám bio farmaření odpovídá.

Celý koncept je navíc efektivnější, než se zdá. Cílem totiž není plevel prostě spálit. Prudký žár pouze zničí strukturu buněk v zelené části rostliny a ta tak ztratí schopnost fotosyntézy, takže v řádu několika dnů zcela uhyne. Zničen je při ošetření touto metodou i kořenový systém, díky čemuž nehrozí opětovně vyrašení rostliny. Metoda je podle farmářů účinná i na více než patnácticentimetrové rostliny a jejich kořenové systémy, což už je velikost, kterou jinak není ve velkém možno snadno likvidovat.

Na druhém videu je dokonce vidět, že se takto dá ošetřovat již relativně vzrostlý porost kukuřice. Rostliny sice vypadají po zásahu velmi špatně, nicméně jejich jádro zasažené není a přijdou tak pouze o vnější listy, což není v podstatě problém. Oproti tomu tráva a škůdci mezi řádky nemají šanci přežít.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

9 komentářů

 1. Jsem stále na Smartmania.cz? I když….

  • Asi tak lol, i ty recenze aut jsou dost off, ale tohle uz je proste uplne mimo :D

  • Je to alespoň zajímavější než drtivá většina čínských telefonů :)

 2. Na smartmanii, asi ne nebo už nemají o čem psát…

  Jinak bych se bal toho ze něco zapálí…ze tam bude třeba kus kartonu a vysušena půda…

 3. Hm, Smartmania diverzifikuje. Tak ted uz jen cekam na nove super zpravy o Stikovic rodine ci Leosi Maresovi. Kdo ma furt cist ty nudne blaboly o mobilech, ze…

 4. Tohle zrovna moc ekologické není. Krom toho, že moc nevěřím tomu, že Tak krátkodobé působení plamene zničí kořenový systém rostlin, tak zejména plamen zničí vše co je na půdě. Tzn i užitečné organismy. V důsledku to za sebou nechá větší poušť než běžně používané selektivní pesticidy.
  A na smartmania.cz je to asi proto, že se to ovládá přes app v mobilu ????

 5. LivingLegend

  Tak určitě, a žďáření ti nic neříká…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).