Domů » Bleskovky » EA obětí hackerů: studio přišlo o 780 GB dat a engine hry Frostbite

EA obětí hackerů: studio přišlo o 780 GB dat a engine hry Frostbite

Herní průmysl roste raketovým tempem. Podle IDC dosáhl v roce 2020 tržeb ve výši 179,7 miliardy dolarů (cca 3,7 bilionu korun), a není proto překvapením, že herní společnosti jsou stále častěji i terčem hackerů. V minulém roce byla obětí ransomwarového útoku například společnost Capcom, která stojí za populárními herními sériemi Resident Evil, Devil May Cry nebo Monster Hunter. Letos byl napaden CD Projekt RED, tvůrce hitů jako Zaklínač nebo Cyberpunk 2077. Hackeři v tomto případě dokonce tvrdili, že ukradená data prodali za 7 milionů dolarů (cca 146 milionů korun).

jumpstory EA hry
they do game stuff

Tentokrát se obětí hackerského útoku stal herní gigant Electronic Arts. Hackeři pronikli do jeho systémů a získali 780 gigabajtů dat, včetně herního enginu Frostbite, na kterém běží oblíbené hry jako FIFA, Madden, Battlefield a řada dalších. Podle vyjádření EA však nedošlo k ohrožení dat hráčů.

„Útočníci získali při hacku EA i přístup ke zdrojovému kódu, což samozřejmě mohou využít při konkurenčnímu boji a pro tvorbu jiných her, ale mohou také kód důkladně analyzovat a odhalit slabiny a zneužitelné zranitelnosti pro další podvody nebo útoky. Objevily se dokonce zprávy, že zdrojový kód je již nabízen na Darknetu, což není překvapení, protože hackeři se obvykle snaží cenná data rychle zpeněžit,“ říká Daniel Šafář, Country Manager CZR regionu v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

EA FIFA hry unsplash

Nejnovější útok na Electronic Arts potvrzuje varování společnosti Check Point. Z jejích dat vyplývá, že v první polovině uplynulého roku čelila každá organizace v průměru 480 útokům za týden, zatímco letošní první půlrok zaznamenal nárůst na v průměru 720 útoků za týden na jednu společnost. V České republice je letos týdenní průměr útoků na jednu organizaci dokonce 800, přitom ve stejném období v roce 2020 to bylo jen 480.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

5 komentářů

  1. Zrovna jim to ze srdce přeju.

  2. Komukoliv, kdo nemá proti tomuto infrastrukturu zabezpečenou, to přeju

    • Na kazdy zamok existuje kluc.

    • Zažil jsem nemálo ransomwaru, vždycky to byla blbost uživatelů spolu v kombinaci s naprosto mizerným zabezpečením infrastruktury

  3. Konečně na ně došlo.. Jen doufám že to pro ně nebude výmluva a nebudou sypat jeden drahej lootbox za druhým.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).