Domů » Bleskovky » dTest: Polovina operátorů obchází občanský zákoník

dTest: Polovina operátorů obchází občanský zákoník

Polovina českých operátorů porušuje zákon. Ve své zprávě to uvádí sdružení dTest zabývající se ochranou spotřebitelů, jehož právní specialisté zkontrolovali více než 60 místních poskytovatelů mobilních hlasových a datových služeb. Desítky firem tak riskují tučné pokuty od Českého telekomunikačního úřadu.


Zdroj obrázku: Zeno.org (GFDL)

Nový občanský zákoník vstoupil v platnost už na začátku letošního roku, přesto ale řada převážně virtuálních operátorů nebyla s to aktualizovat své obchodní podmínky. Kontroloři dTestu upozorňují například na nepřesnosti týkající se odkazů na již neplatný zákoník, které mohou vést ke zmatkům při případných reklamacích.

Na mnohem vážnější nedostatky ale dTest poukazuje v případě smluvních pokut. Ty by měly být podle Ústavního soudu uvedeny přímo ve smlouvě, řada operátorů je ale skrývá hluboko ve všeobecných obchodních podmínkách. Jejich zákazníci tak mohou být v případě jejich uplatnění nepříjemně překvapeni.

Více o proběhlém průzkumu si můžete přečíst na stránkách sdružení dTest.

Miroslav Havlíček

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).