Domů » Bleskovky » Drony budou v Austrálii zachraňovat plavce. První úspěchy už se dostavily

Drony budou v Austrálii zachraňovat plavce. První úspěchy už se dostavily

Nedávno jsme psali o děsivé budoucnosti válečných dronů, která nás nejspíše čeká a nemine. Prozatím nám však tyto stroje umožňují vytvářet krásné záběry z ptačí perspektivy, jež jsou dostupné takřka každému, ale mohou i zachraňovat životy, jako tomu bylo v Novém Jižním Walesu v Austrálii.

Dva náctiletí plavci zde přecenili své síly a odplavali asi tři čtvrtě kilometru od pobřeží, odkud už nedokázli doplavat zpět. Shodou náhod v této oblasti zrovna probíhal test dronu s plovoucí deskou, který má do budoucna sloužit právě v těchto případech. Ačkoliv zrovna nebyl v pohotovosti, byla toto ideální příležitost jak pomoci, a zároveň vyzkoušet jeho funkcionality naostro.

Podobné drony mají na australském pobřeží v budoucnu operovat pravidelně, neboť dokáží v případě potřeby reagovat výrazně rychleji, než plavčíci; jejich zásah šetří při záchraně života cenné minuty. Do celého programu záchranných dronů má australská vláda nainvestovat celkem 16 milionů dolarů, tedy přes 331 milionů Kč.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).