Ve Vegas představili drona, který unese člověka. Prodávat se začne ještě letos

Již od představení prvního drona se dalo odhadnout, kam bude vývoj dále směřovat – ke stroji, který bude namísto malých zásilek nebo kamery schopen nést i člověka. Na letošním veletrhu CES v Las Vegas jsme se dočkali prototypu, který má k tomuto cíli nakročeno velmi dobře.

  

Společnost Ehang zde představila model 184, který unese jednoho pasažéra o váze až 118 kilogramů, se kterým je schopen letět až 100 kilometrovou rychlostí ve výšce až 3,3 kilometru. Jeho dolet je však prozatím „pouze“ 16 kilometrů, případně 23 minut ve vzduchu. Tvůrci slibují, že dron vybavili důmyslnými bezpečnostními systémy, které v případě jakékoliv poruchy nedovolí, aby cestující jen tak spadl z nebe, ale aby s ním bezpečně přistál.

 

Co se týká pilotování, pasažér se nebude starat téměř o nic. Skrze mobilní aplikaci pouze navolí destinaci, a poté stisknutím tlačítka odstartuje. Další dvě tlačítka slouží pro přistání a přerušení letu, pokud by se dostavila například nevolnost. Kabina je také vybavena klimatizací, internetem, úložným prostorem, do kterého se vejde batoh a malým světlem pro čtení.

 

Stroj by se měl dostat na trh v průběhu tohoto roku, a to za cenu od 200 000 do 300 000 dolarů, tedy od 5 do 7,5 milionu korun.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

6 komentářů

 1. Pacik (neregistrovaný)

  A k čemu je to dobré? Pochybuji, že ve většině státech s tím bude moct někdo létat, bez pilotního průkazu, a s tou cenou – to už je lepší sehnat ultralight. ..

  • Tom (neregistrovaný)

   Kazdy asi mame jinou predstavu k cemu je to dobre. Vzhledem k doletu si toto dokazu predstavit v huste zalidnenych mestech napr v asii jako priblizovadlo pro movite mezi vyskovymi budovami, kdy to z meho pohledu bude nejrychlejsi zpusob prepravy z bodu A do bodu B.

 2. Vindis (neregistrovaný)

  Jak koukám, tak to bude pěkná sekačka na lidi. Nechráněné vrtule? Pilot bude chráněn, ale co okolí? I kdyby to mělo bezpečnostní mechanismus, tak to bude pěkně bolet a dron při tom ještě ztratí stabilitu.

 3. mino (neregistrovaný)

  lietať vo výške 3,3 metrov? načo je to dobré a kade sa dá pri takej výške letieť vôbec?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel