DroidCleaner: Na Google Play se dostala další škodlivá aplikace s trojským koněm

Pokud se zaměříme na nedostatky operačního systému Android, jedním z nich určitě je snadná zranitelnost způsobená otevřeností platformy. Případů, kdy se na Google Play objevila nějaká škodlivá aplikace, je mnoho a ten dnešní nebude výjimkou. Ačkoliv Obchod Play již nabízí alespoň základní míru zabezpečení, občas ani tato opatření nezabrání prosáknutí nějakého závadného programu. Jedním z těch se stala aplikace DroidCleaner, která se již  v tuto chvíli v Obchodě Play pochopitelně nevyskytuje, přesto však mohla některým uživatelům způsobit potíže. Celý proces napadení uživatelských dat na svém blogu detailně popsal expert společnosti Kaspersky Lab zabývající se právě vývojem antivirů, Viktor Chebyshev.

Vše spočívalo v tom, že po připojení vašeho Android zařízení k počítači program stáhl do daného PC trojského koně a následně již mohl například používat mikrofon k odposlouchávání či odesílat citlivá data na domovský server. Velká podezření u zkušenějších uživatelů mohl vzbudit již seznam oprávnění, která aplikace vyžadovala. Zde se nacházela například možnost odesílat, mazat a číst SMS zprávy, otevírat libovolné stránky v prohlížeči, nahrávat data na vzdálený server nebo spouštět WiFi. Majitelé přístrojů s Androidem by tedy při instalaci programů měli dbát zvýšené opatrnosti a instalovat aplikace ideálně pouze z Obchodu Play, avšak i zde by měli stahovat pouze ověřené programy a zaměřit se na seznam oprávnění zobrazovaný vždy před stažením. Není také od věci přečíst si hodnocení uživatelů daného programu.

Autor článku
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku