Dot Braille Smart Watch: Chytrý náramek pro nevidomé s funkcí čtečky e-knih

Na světě je více než 7 miliard lidí a zhruba 300 tisíc z nich je zrakově postižených. 95 procentům pak jejich oční vada neumožňuje číst, tudíž se při konzumaci textu musí spolehnout na sluch a hmat. Ani cesta ke čtení textu v Braillově písmu však není nejjednodušší – jednak je obtížné se jej naučit, a jednak je počet knih vydaných v Braillově písmu minimální. Z tohoto důvodu umí dotykem číst pouze méně než 10 procent nevidomých. 

 

Existují speciální elektronické čtečky knih s mechanicky se vysouvajícími body, ovšem jejich cena přesahuje 2 000 dolarů (asi 50 tisíc korun bez DPH). Všechny výše uvedené problémy má vyřešit náramek Braille Smart Watch od korejského startupu Dot.

   

S trochou nadsázky se dá říci, že se jedná o jakýsi Fitbit pro nevidomé. Namísto displeje obsahuje 24 bodů, které se podle potřeby vysouvají a zasouvají, celkem mohou být na náramku v jednu chvíli zobrazeny až čtyři znaky. Náramek se páruje skrze Bluetooth 4.0 se smartphonem a umí zobrazit čas, příchozí zprávy, dokáže navigovat, budit a v neposlední řadě poslouží jako čtečka elektronických knih. Náramek navíc obsahuje funkci, která uživatele naučí Braillovo písmo od základů.

  

Mechanická část náramku není překvapivě až tak náročná na baterii, jak bychom očekávali. Výrobce slibuje životnost 10 hodin, což je vzhledem k nutnosti neustále přepisovat body poměrně slušné číslo. Náramek má stát méně než 300 dolarů (7 400 Kč bez DPH), a na americký trh má dorazit ještě letos v prosinci.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku