Domů » Bleskovky » Dorazil k vám kurýr později, než tvrdila aplikace? Chyba není na jeho straně

Dorazil k vám kurýr později, než tvrdila aplikace? Chyba není na jeho straně

Pokud jste někdy využívali navigaci Google Map či její alternativy, jistě jste si povšimli předpokládané doby trvání cesty. Ačkoli se tento odhad snaží co nejpřesněji propočítat, kdy dorazíte z bodu A do bodu B, velmi často se stane, že se na místo dostanete buďto s předstihem, nebo v horším případě se zpožděním.

delivery courier package balik kuryr doruceni unsplash 1
Odhadnout správně předpokládaný čas doručení není jednoduché

Nepřesné odhady trochu pomohla osvětlit zkušená firma v oblasti tvorby map a navigací – nizozemská společnost TomTom. „Až příliš spoléháme na předpokládanou dobu příjezdu. Ať už čekáte na doručení balíčku, příjezd kurýra s jídlem či na přistavení taxíku, přesný odhad doby příjezdu je stěžejní. Jenže vypočítat tento údaj není vůbec jednoduché, což velmi často vyústí jak v nespokojenost zákazníků, tak rozmrzelost řidičů,“ píše TomTom na svém blogu.

delivery courier package balik kuryr doruceni unsplash 2
Pro spoustu firem je správný odhad doručení klíčový

Předpokládaný čas příjezdu je pro mnoho firem stěžejní součástí jejich podnikání. V případě kurýra může znamenat i drobná odchylka od předpokládaného času příjezdu nezastižení adresáta, u doručovatele jídla může pozdní doručení vyústit ve studený oběd.

delivery courier package balik kuryr doruceni unsplash 3
Některé věci, jako třeba vliv počasí, zkrátka nelze předvídat

Odhad příjezdu má také vliv na samotné kurýry, kteří ve snaze ušetřit nějakou tu minutu navíc mají tendenci porušovat dopravní předpisy, ať už je to překračování rychlosti či nedávání přednosti. I tak se ale spousta věcí nedá předpovědět přesně, například počasí, rozhodování řidiče či vývoj dopravní situace.

Výpočet předpokládaného času příjezdu není jednoduchý

Pro každou společnost pracující s předpokládaným časem příjezdu je správný algoritmus jeho výpočtu pečlivě střeženým tajemstvím. Klíčem jsou přitom spolehlivé mapové podklady, neboť při plánování trasy a odhadu času příjezdu je potřeba brát v potaz detaily jako zakřivení cest, rozmístění semaforů či specifické silniční předpisy.

delivery courier package balik kuryr doruceni unsplash 4
Výpočet předpokládaného času doručení je pečlivě střeženým tajemstvím každé firmy

Například doručovací společnost UPS je známá tím, že plánuje trasy svých kurýrů tak, aby pokud možno odbočovali co nejvíce vpravo. Při odbočení vpravo totiž většinou nemusíte dávat nikomu přednost a také se snižuje šance na nehodu při projíždění křižovatkou. Podle společnosti TomTom je výpočet předpokládaného času příjezdu „částečně věda a částečně umění“.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. Tak spoléhat bezhlavě na nějaké „aplikace“ je poněkud krátokzraké.
    Pokud je pro chod firmy „tajmování“ dodávek na minuty klíčové, měla by přehodnotit svůj systém džus in tajm a pořídit si sklad klíčových komponent.
    No a kurýr s jídlem? opravdu je nutné jíst rozblemcaný jídlo z polystyrénových krabiček? Není lepší obětovat chvíli času a ten oběd si dát v lidské formě z porcelánového talíře jíst příborem a u stolu s ubrusem?
    Myslím, že těch polystyrenových pixlí jsme se za Babišových uzávěrů a zákazů nabažili až dost.
    A pokud mám už mít oběd “ ze škatule“ tak si raděj vezmu jídlo z domu – aspoň vím, co v tom je.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).