Dorazil k vám kurýr později, než tvrdila aplikace? Chyba není na jeho straně

delivery courier package balik kuryr doruceni unsplash 1

Pokud jste někdy využívali navigaci Google Map či její alternativy, jistě jste si povšimli předpokládané doby trvání cesty. Ačkoli se tento odhad snaží co nejpřesněji propočítat, kdy dorazíte z bodu A do bodu B, velmi často se stane, že se na místo dostanete buďto s předstihem, nebo v horším případě se zpožděním.

Nepřesné odhady trochu pomohla osvětlit zkušená firma v oblasti tvorby map a navigací – nizozemská společnost TomTom. „Až příliš spoléháme na předpokládanou dobu příjezdu. Ať už čekáte na doručení balíčku, příjezd kurýra s jídlem či na přistavení taxíku, přesný odhad doby příjezdu je stěžejní. Jenže vypočítat tento údaj není vůbec jednoduché, což velmi často vyústí jak v nespokojenost zákazníků, tak rozmrzelost řidičů,“ píše TomTom na svém blogu.

delivery courier package balik kuryr doruceni unsplash 2
Pro spoustu firem je správný odhad doručení klíčový

Předpokládaný čas příjezdu je pro mnoho firem stěžejní součástí jejich podnikání. V případě kurýra může znamenat i drobná odchylka od předpokládaného času příjezdu nezastižení adresáta, u doručovatele jídla může pozdní doručení vyústit ve studený oběd.

delivery courier package balik kuryr doruceni unsplash 3
Některé věci, jako třeba vliv počasí, zkrátka nelze předvídat

Odhad příjezdu má také vliv na samotné kurýry, kteří ve snaze ušetřit nějakou tu minutu navíc mají tendenci porušovat dopravní předpisy, ať už je to překračování rychlosti či nedávání přednosti. I tak se ale spousta věcí nedá předpovědět přesně, například počasí, rozhodování řidiče či vývoj dopravní situace.

Výpočet předpokládaného času příjezdu není jednoduchý

Pro každou společnost pracující s předpokládaným časem příjezdu je správný algoritmus jeho výpočtu pečlivě střeženým tajemstvím. Klíčem jsou přitom spolehlivé mapové podklady, neboť při plánování trasy a odhadu času příjezdu je potřeba brát v potaz detaily jako zakřivení cest, rozmístění semaforů či specifické silniční předpisy.

delivery courier package balik kuryr doruceni unsplash 4
Výpočet předpokládaného času doručení je pečlivě střeženým tajemstvím každé firmy

Například doručovací společnost UPS je známá tím, že plánuje trasy svých kurýrů tak, aby pokud možno odbočovali co nejvíce vpravo. Při odbočení vpravo totiž většinou nemusíte dávat nikomu přednost a také se snižuje šance na nehodu při projíždění křižovatkou. Podle společnosti TomTom je výpočet předpokládaného času příjezdu „částečně věda a částečně umění“.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku