Ceny high-endových smartphonů každým rokem rostou a je otázkou, kam až se nakonec dostanou. Naštěstí na opačném konci cenového spektra probíhá naopak neustálý pokles a výrobci se předhánějí, kdo nabídne lepší výbavu za méně peněz. Ještě v minulém století si mobilní telefon mohl dovolit jen málokdo. V dnešní době si jej ale může koupit doslova každý.
V dnešní recenzi se zaměříme na smartphone Doogee X11. Ten se prodává za 1 490 Kč včetně DPH, což je opravdu velmi nízká částka. Dá se vůbec takto levný smartphone používat nebo je lepší si připlatit? To vám prozradí naše dnešní Doogee X11 recenze.
Konstrukce a vzhled Doogee X11: plast v hlavní roli
Konstrukce levných telefonů se v poslední době velmi výrazně zlepšila. I u smartphonů nižší střední třídy není výjimkou kovová konstrukce. Jak je na tom ale Doogee X11? V tomto případě musíte bohužel na kov zapomenou. Dominantním materiálem se stal plast.
I přes použití plastového těla se však nedá říci, že by bylo zpracování nekvalitní. S dražšími konkurenty se samozřejmě rovnat nemůže, ale nikde nic nevrže a konstrukce působí bytelně. Je otázkou, jak tomu bude po pár měsících používání.
Doogee X11 se řadí mezi kompaktní zařízení. Celkové rozměry těla dosahují hodnot 145 × 72 × 9,5 milimetrů, hmotnost je 145 gramů. I s jednou rukou tak můžete bez potíží ovládat všechny potřebné funkce.
Čelní stranu vyplňuje 5palcový displej, nad kterým sídlí čelní 2megapixelová kamera. Ta je poněkud překvapivě doplněná i o přisvětlující diodu. Focení selfies si tak můžete užívat i v šeru nebo ve tmě. Kvalita čelní kamery je ovšem špatná i během ideálních světelných podmínek, takže spokojeni budou snad jen opravdu nenároční zákazníci.
Na odemykání obličejem se příliš spoléhat nelze
Čelní kamera ale může plnit ještě jednu funkci a tou je rozpoznávání obličeje. Ano, i u tato levného kousku se setkáme se zabezpečením prostřednictvím rozpoznávání obličeje. Výrobce se chlubí tím, že by měl telefon rozpoznat váš obličej už za 0,2 s, což ale nemohu potvrdit. V praxi měl telefon s odemykáním poměrně problémy a úspěšnost byla sotva poloviční. Zhruba jednou z deseti pokusů se sice telefon odemknul až překvapivě rychle, žádné zázraky však raději nečekejte.

Spodní hrana obsahuje sice hned dvojici mřížek, ale žádný reproduktor se zde nenachází. Pouze pod levou mřížkou je umístěný mikrofon, ale jinak slouží jen jako dekorace. Jediný reproduktor v telefonu je ten nad displejem, který slouží zároveň i pro telefonní hovory. Kvalita zvukového přednesu je spíše podprůměrná.
Datový konektor je poněkud netradičně umístěný na horní hraně těla. Jedná se pochopitelně o rozhraní microUSB. Horní hrana obsahuje ještě sluchátkový výstup.
Obvyklou dvojici tlačítka pro spuštění a kolébky pro ovládání hlasitosti doplňuje ještě třetí spínač. Ten slouží k aktivaci úsporného režimu, anebo jím můžete telefon urychlit. Urychlením se v tomto případě rozumí omezení procesů na pozadí. Žádného přetaktování čipsetu se bohužel nedočkáte.
V úsporném režimu se telefon přepne do zjednodušeného prostředí, kde jsou k dispozici jen čtyři aplikace – Telefon, Zprávy, Hodiny a Kontakty. Hlavním cílem je dosažení co nejdelší doby výdrže.
Zadní plastový kryt je odnímatelný a pod ním se ukrývají dva sloty pro karty SIM (nanoSIM a microSIM) a nechybí ani slot pro paměťovou kartu microSD. Hlavní dominantou zad je modul fotoaparátu, který je navíc doplněný o přisvětlující diodu.
Na displeji Doogee X11 se šetřilo
Pokud je někde znát opravdu nízká cena, potom je to displej. Pětipalcový panel má rozlišení 854 × 480 pixelů a jeho boční rámečky jsou na dnešní dobu opravdu velmi výrazné. Nižší rozlišení a mohutné rámečky ale nejsou to nejhorší.
Vůbec nejhoršími vlastnostmi displeje jsou špatné pozorovací úhly a jen průměrné barevné podání. A to ani nemluvím o čitelnosti na přímém slunci. V tomto ohledu Doogee X11 příliš nenadchne. Na druhou stranu se nízká prodejní cena zkrátka musela někde podepsat, a právě displej je jednou z oblastí, kde se dá ušetřit.
Hardwarová výbava: úplný základ
Žádný luxus nečekejte ani v případě hardwarové výbavy. Čipset MediaTek MT6580M má 4 procesorová jádra s maximálním taktem 1,3 GHz. Jeho výkon postačí pro základní operace, a i při nich se občas dokáže zadýchat. Základnímu čipsetu sekunduje 1 GB operační paměti. Na hraní mobilních her raději zapomeňte. Na to nemá grafický čip Mali-400 MP2 u Doogee X11 zkrátka dostatek výkonu.
Vnitřní úložiště nabízí kapacitu 8 GB. To postačí pro základní programy a aplikace. Pokud vám nebude kapacita úložiště dostačovat (což je dost pravděpodobné), můžete si vypomoci paměťovou kartou formátu microSD s kapacitou až 64 GB.
Datová konektivita je na dnešní dobu velmi omezená. Zapomenout bohužel musíte na podporu LTE pásem. Maximem jsou sítě 3G. Wi-Fi je samozřejmě pouze jednopásmová a o absenci technologie NFC snad ani nikdo nepochybuje. Možnosti konektivity zkrátka odpovídají nízké prodejní ceně.
Baterie a výdrž Doogee X11
Akumulátor má kapacitu 2250 mAh. I takto nízká kapacita je ve spojení se slabým čipsetem slušným předpokladem pro velmi dobrou výdrž. Předpoklady se vyplnily a Doogee X11 vydržel bez potíží během testování dva dny. Při střídmějším používání nebyl problém dosáhnout i třídenní výdrže. V krajním případě můžete aktivovat úsporný režim.
Nabíjení z prázdného stavu do plna trvá poměrně dlouho – kolem 2 hodin. Na vině je hlavně napájecí adaptér, který zvládne dodávat jen 1 A při napětí 5 V. Kromě napájecího adaptéru se v prodejním balení nachází také průhledné gumové pouzdro a samozřejmě sada uživatelských příruček.
Operační systém: Android v nejčistším stavu
Operační systémem se stal pochopitelně Android. V tomto případě se ale jedná o speciální verzi Android Go, určenou pro smartphony s nízkým výkonem. Systém je postavený na základech Androidu 8.1.0 Oreo.
Součástí systému jsou jen nezbytné systémové nástroje a některé aplikace z produkce Googlu. Jedná se ale většinou o „osekané“ verze aplikací, určené právě pro systému Android Go. Třeba v aplikaci Youtube Go si můžete u videí vybrat jejich kvalitu a vidíte zároveň i kolik dat budete pro přehrání potřebovat.
Rychlost reakcí systému mě bohužel příliš nepotěšila. Na vině je pravděpodobně slabý čipset. Doogee X11 je zkrátka určený jen pro opravdu málo náročné uživatele, kteří se s pomalejšími reakcemi systému smíří.
Fotoaparát Doogee X11: jenom do počtu
Hlavní fotoaparát Doogee X11 disponuje rozlišením 5 megapixelů a je doplněný o přisvětlovací diodu. I u fotoaparátu se bohužel šetřilo. Aplikace pro fotografování obsahuje pouze základní možnosti. Na druhou stranu žádné pokročilé možnosti nejsou vzhledem ke kvalitě fotoaparátu ani potřeba.
Kvalita fotografií postačí snad jen úplně nenáročným zákazníkům. Novinka nepodporuje dokonce ani autofokus. U snímků mohu pochválit snad jen slušné barevné podání. Vykreslení detailů, množství šumu ani ostrost nenadchnou.
Tip: snímky v plném rozlišení si můžete zobrazit či stáhnout zde
V případě záznamu videa je maximem rozlišení Full HD při frekvenci 30 snímků za sekundu. Doogee X11 nabízí dokonce i elektronickou stabilizaci obrazu, ale ta není příliš účinná. Ani u videa nebudete obrazovou kvalitou příliš nadšeni.
Recenze Doogee X11: závěrečné hodnocení
Hlavní výhodou novinky je jednoznačně nízká cena. Za 1 490 Kč dostanete smartphone s čistým Androidem Go, slušnou kvalitou zpracování a nadstandardní výdrží. Hardwarová výbava nebo třeba fotoaparát už tolik nenadchnou, ale nenároční uživatelé by mohli být spokojeni.
Konkurentem pro Doogee X11 je Nokia 1 (recenze), která rovněž běží na Androidu Go. Její cena se aktuálně pohybuje nad hranicí dvou tisíc korun. Pokud chcete od telefonu přeci jen něco více, koukněte se třeba po Xiaomi Mi A2 Lite (recenze). Za tento smartphone už zaplatíte více než dvakrát tolik, ale za odměnu se můžete těšit na výrazně lepší parametry ve všech ohledech.
Za zapůjčení děkujeme Smarty.cz, kde si telefon můžete zakoupit
Smartphone Doogee X11 si v naší recenzi příliš dobře nevedl. To však neznamená, že si své zájemce nenajde. Právě naopak. Tuto novinku si dokážu představit jako ideální smartphone pro firemní zaměstnance, kteří jej potřebují jen na volání či psaní zpráv a zároveň nechtějí obyčejný „hloupý“ telefon. Pro tyto účely bude Doogee X11 naprosto dostačovat.
Doogee X11

Klady
- velmi nízká cena
- slušná kvalita zpracování
- výborná výdrž
- čistý Android Go
Zápory
- nízký výkon
- slabá hardwarová výbava
- nekvalitní fotoaparát
- pomalé reakce systému
- podprůměrný displej