Domů » Bleskovky » Donald Trump vůči Huawei ještě přitvrdil. Nově nesmí nakupovat procesory od Intelu

Donald Trump vůči Huawei ještě přitvrdil. Nově nesmí nakupovat procesory od Intelu

Americký prezident Donald Trump zítra (nedobrovolně a bez osobní přítomnosti) předá klíče od Bílého domu svému nástupci Joe Bidenovi. Ještě před jeho inaugurací však Trumpova administrativa stihla připravit učinit několik kroků, které ještě více ztrpčí život společnosti Huawei.

huawei logo

Huawei přichází o procesory od Intelu

Jelikož je společnost Huawei od května roku 2019 na černé listině amerického ministerstva obchodu, mohou s ní obchodovat pouze ty americké firmy, které od ministerstva obchodu získaly dočasnou licenci. Těchto firem je pouze malé množství a s novými nařízeními jich ještě ubyde. V tomto týdnu totiž došlo ke zrušení několika stávajících licencí, mezi nimi přišel o výjimku i americký výrobce procesorů Intel nebo dodavatel pamětí Kioxia Corp (dříve Toshiba). Celkem se má jednat o zrušení osmi licencí udělených čtyřem velkým společnostem, kromě toho se chystá zamítnutí cca desítky aplikací, které společnost Huawei dodává.

Na americkém ministerstvu obchodu stále ještě leží asi 150 žádostí o licence na zboží a technologie v hodnotě cca 120 miliard dolarů, další žádosti o licence v souhrnné hodnotě cca 280 miliard dolarů ještě vůbec nebyly zpracovány.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

  1. Diktátor Trump opět ztrapňuje Ameriku. Jen tak dál, alespoň se Evropani mají čemu smát, když už se nemůžou chlubit technologickou vyspělostí(neberte mě doslova).

  2. Mají 45 dní a Trump končí za chvíli. Biden se k tomu určitě postaví

  3. Tady je to samá vepřová hlava, nebo Trumpova? :-)

  4. Dosiahnu tým len to, ze Huawei alebo lepšie povedane cina natlaci miliardy dolárov do vývoja procesorov, ci uz mobilnej, alebo počítačovej techniky. To iste bude aj so softwareom. Cina odladi android, a zaplavi trh mobilmi s vlastnými procesormi a vlastným softwaerom. Vlastne trump ich len motivuje k sebestacnosti aj v tomto odvetvi. Dosiahne presny opak co chce. Tak ako to je momentálne s výrobou. Všetka výroba sa presmerovala z pôvodných krajin do ciny. A tým cina rastla a rastie. Dokonca aj bude rast. A to ma teší, jak veľké mocnosti padnú na hubu.

    • Výroba se do Číny přesunula proto, že je tam levná práce, jiný důvod k tomu není. Zahraniční firmy si tam přesunuly fabriky, kde levná pracovní síla vyrábí podle jejich knowhow atd. Pokud se někde objeví levnější pracovní síla, která bude stejně kvalifikovaná, nastane další přesun (a že se to už někdy děje, viz přesun např do Indie). Důvod je ekonomický, ne že by byla Čína vyspělá. A pořád se někdo diví tomu, že Čína roste nejvíc ze všech ekonomik – však to je jev známý, a už desítky, ne-li stovky let popsaný. Vyspělé země rostou pomaleji a ty zaostalé rostou rychle, a mají tendenci ty vyspělé dohánět. Stačí se podívat třeba i na ČR, jak poslední desetiletí dohání západní země, u Číny je ten rozdíl víc markantní, protože její výchozí pozice byla daleko horší. Tahle oblast je ekonomy tak zmapovaná, že na tom není nic, co by nás mělo překvapit.

      HW není ten hlavní problém (a nikdy nebyl) – obšlehnout CPU je otázka pár let, možná měsíců. Problém je právě SW. Vývoj kvalitního SW, ke kterému budou mít lidi důvěru trvá roky. Jinak nevím, co by měla Čína ladit na Androidu, ten je vylazen sám o sobě dostatečně.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).