Do Windows 11 míří spousta skvělých novinek, usnadní vám nejen práci s fotografiemi

Člověk pracující na notebooku se systémem Windows
 • Za poslední měsíc se v Insider programu odehrála řada změn
 • Microsoft přidal mnoho funkcí týkajících se především práce s fotografiemi
 • Malování se učí odstranit pozadí, aplikace Fotografie je zase umí rozmazat
 • Část novinek dostaneme už v příští velké aktualizaci

Příští týden Microsoft pořádá tiskovou konferenci, na které odhalí jednak nové počítače Surface a zřejmě se bude věnovat i umělé inteligenci a systému Windows 11. V posledním měsíci se Microsoft věnoval Windows 11 poměrně intenzivně – v programu Insider vycházela nová testovací sestavení jako na běžícím páse a novinek v nich přibývalo doslova po hrstech. S čím vším můžeme dříve či později počítat v ostré verzi?

Hlavní panel

Před nedávnem se ve Windows 11 objevila stará funkce povolující nekombinování ikon v hlavním panelu. Microsoft nyní nastavení této funkce upravil – nastavení má být srozumitelnější, nově lze navíc zvolit zvlášť chování pro různé monitory.

Upravené nastavení hlavního panelu ve Windows 11

V hlavním panelu také Microsoft změnil ikonku zvonečku napravo u hodin – u prázdného seznamu oznámení bude ikonka prázdná, u nově příchozích oznámení se vyplní barvou zvoleného systémového tématu.

Nová podoba ikonky oznámení ve Windows 11

O vyhledávání v hlavním panelu se stará aplikace Bing Search, ovšem v Evropě Microsoft umožní, aby tyto výsledky poskytovala jiná služba – změnu bude možné provést v Nastavení.

Výstřižky

Upravena byla i aplikace Výstřižky, která nově umožňuje pořízený záznam rychle editovat – pokud pořídíte statický snímek obrazovky (nebo její části), budete moci využít nového tlačítka „Upravit v Malování“, u videa zase přibude tlačítko „Upravit v aplikaci Clipchamp“.

Aplikace Výstřižky s doplněnými tlačítky pro editaci v Malování a Clipchamp

Výstřižky se dočkaly kombinované lišty snímání, skrze kterou lze rychle provést změnu mezi snímáním statických obrázků a videozáznamů obrazovky. Díky tomu se dostanete k záznamu videa i v situaci, kdy klávesovou zkratkou Win + Shift + C vyvoláte rovnou nabídku pro rychlé snímání bez otevření samotné aplikace Výstřižky. Nová je klávesová zkratka Win + Shift + R, která otevře lištu pro nahrávání videa rovnou.

Nová podoba lišty snímání v aplikaci Výstřižky

Do lišty snímání při natáčení videa přibyly nové možnosti práce s mikrofonem, například lze nakonfigurovat výchozí nebo preferované vstupní zařízení.

Nová podoba lišty snímání v aplikaci Výstřižky

Další chystanou novinkou v aplikaci Výstřižky je funkce Text Actions, kdy lze přímo ze snímků obrazovky kopírovat text a vkládat jej do jiných aplikací. Fungují i klávesové zkratky CTRL + A nebo CTRL + C pro výběr veškerého textu z obrázku a jeho kopírování.

Kopírování textu z obrázků v aplikaci Výstřižky

Aplikace myslí i na citlivé údaje, a proto lze ještě před sdílením snímků obrazovky skrýt e-maily nebo telefonní čísla.

Kopírování textu z obrázků v aplikaci Výstřižky

Malování

Ani aplikace Malování neunikla v posledním měsíci několika vylepšením. Jedním z nich je vycentrované plátno (dosud se zarovnávalo doleva nahoru), další je schopnost odstraňovat pozadí z obrázků. Malování dokáže automaticky vybrat objekt v popředí a odstranit vše, co je za ním. Pozadí není nutné odebírat z celého obrazu, ale jen z vybrané části.

Fotografie

S rozšířenými úpravami fotografií to Microsoft myslí vážně i v aplikaci Fotografie. Ta se nově naučila rozmazávat pozadí za objekty – jednoduše stačí otevřít snímek a v režimu úprav vybrat novou možnost Rozostření pozadí. Ve snímku pak dojde k rozmazání pozadí a zvýraznění objektu v popředí.

Pokud máte aplikaci Fotografie propojenou se svým účtem OneDrive, můžete nově využívat kontextuální vyhledávání konkrétního obsahu na fotografiích – stačí do vyhledávacího okna zadat například slova auto, pláž, narozeniny nebo dovolená a aplikace vám vyfiltruje snímky, které danému vyhledávání vyhovují. Vyhledávat lze i fotografie na základě lokace.

Vyhledávání v aplikaci Fotografie

Do aplikace Fotografie byla rovněž přidána podpora pro živé fotografie pořízené smartphony Samsung Galaxy a Google Pixel.

Video playback in motion photos.

Poznámkový blok

O rozepsané poznámky v aplikaci Poznámkový blok už nikdy nepřijdete, Microsoft totiž do aplikace přidal průběžné ukládání stavu. Pokud tedy Poznámkový blok zavřete, po jeho otevření se zobrazí rozepsaný text, a to nejen na aktuální kartě, ale na všech, které byly zavřeny. Tuto funkci lze v nastavení vypnout.

Poznámkový blok ukládá aktuální relaci na později

Propojení s telefonem

Drobnou novinku dostala aplikace Propojení s telefonem, která nyní umí zasílat upozornění ve chvíli, kdy je na spárovaném smartphonu pořízena nová fotografie.

Notifikace o nově pořízené fotografii v aplikaci Propojení s telefonem

Microsoft Store

Do obchodu aplikací přibyla nová sekce PC Game Pass, skrze kterou bude Microsoft zveřejňovat novinky ze stejnojmenné služby – exkluzivní hry, nabídky, výhody zdarma, informace o nových hrách apod.

New Game Pass page in the Microsoft Store.

Správce úloh

Správce úloh se dočkal přepracování tak, aby využíval designové principy Windows 11 a korespondoval s nastavením systému. Nová podoba rozděluje nabídky do oddělených sekcí, aktualizována byla i některá dialogová okna.

Lehce upravená podoba Správce úloh

Integrace Windows 365

Insideři zapojení do kanálů Beta a Dev mohou nově testovat veřejné preview funkce Windows 365 Switch, která umožňuje přepínat lokální plochy a cloudové počítače skrze hlavní panel, gesta nebo známé klávesové zkratky.

Přepínání ploch a online počítačů v Microsoft 365

Změny v Nastavení

Microsoft se rovněž pochlubil novou domovskou stránkou Nastavení. Ta se již dříve stala součástí kanálu Dev, nyní přistála do kanálu Beta, tudíž je zjevné, že s ní Microsoft v blízké budoucnosti počítá.

Nová úvodní obrazovka Nastavení

Nová domovská obrazovka obsahuje interaktivní karty s nastaveními, ke kterým uživatel přistupuje nejčastěji. Některé změny půjde provádět rovnou z karet, pro jiné bude nutné ponořit se hlouběji do nastavení. V tuto chvíli Nastavení podporuje sedm různých karet:

 • Doporučená nastavení
 • Cloudové úložiště
 • Obnovení účtu
 • Personalizace
 • Microsoft 365
 • Xbox
 • Zařízení Bluetooth

Do kanálu Beta Microsoft posunul i snadnější přesun z jednoho počítače na druhý, a to skrze novou funkci Windows backup. Ta umí zálohovat soubory, nastavení počítače a veškeré aplikace včetně jejich připnutých pozic v nabídce Start.

 

Upraveno je pokročilé nastavení displeje, kde lze nově povolit dynamickou obnovovací frekvenci prostřednictvím přepínače – systém poté bude upravovat obnovovací frekvenci podle uvážení, aby pomohl šetřit energii.

Ze stránky Napájení a baterie byl odstraněn graf znázorňující historii nabití, stále však bude dostupný v sekci „Využití baterie“.

Pokud váš počítač disponuje osvětlením, které lze ovládat skrze systémové nastavení, můžete toto osvětlení synchronizovat s ostatními zařízeními okolo. Přidána byla i možnost vybrat si vlastní barvu.

Další drobnosti

Pokud chcete z Windows 11 promítat obraz na externí displej a nevidíte jej v nabídce, můžete si vypomoci novou nabídkou, která vám pomůže chybějící displej vyhledat.

Vysílání na jiná zařízení

Do nabídky widgetů přibyla novinka – režim soustředění. S tímto widgetem lze přímo nastavit a zapnout časové okno, v němž nechcete být ničím rušeni.

Nový widget aplikace soustředění

Microsoft dočasně vypnul funkci přímého psaní stylusem do políček pro zadávání textu.

V tuto chvíli nevíme, kdy se výše uvedená vylepšení dostanou do ostré verze Windows 11, doufáme však, že co nejdříve.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku