Cena:

Dnes končí podpora Windows Phone 8.1. Pokud můžete, upgradujte na desítky

Poté, co Microsoft učinil rozhodnutí, že smartphony s Windows Phone 7.x nedostanou update na verzi 8.x, přislíbil pro novou verzi systému 36měsíční podporu, a to jak ve vydávání nových aktualizací, tak i bezpečnostních záplat. Životní cyklus Windows Phone 8.1 se začal počítat 24. června roku 2014, jeho konec je stanoven na dnešní den.

Poslední verzí Windows Phone 8.1 je GDR2 (pro Lumie s firmwarem Denim) z jara 2015, poté již Microsoft začal distribuovat Windows 10 Mobile. Dodnes však není možné stáhnout update na „desítky“ automaticky skrze službu Windows Update, u podporovaných zařízení je ještě předtím nutné stáhnout aplikaci Upgrade Advisor (Poradce pro Upgrade), která aktualizaci na Windows 10 Mobile vyvolá.

Poradce pro upgrade
Cena: unknown

Podle posledních dat AdDuplex pohání Windows 10 Mobile pouze 20,3 % dlaždicových telefonů, zatímco na Windows Phone 8.1 připadá 73,9 %. Od starší verze systému kromě Microsoftu dávají ruce i vývojáři aplikací, takže pokud je vaše zařízení v seznamu podporovaných, doporučujeme na desítky aktualizovat, byť na některých zařízeních nemusí být tak rychlé a stabilní, jako byly Windows Phone 8.1. Nutno podotknout, že ani cesta Windows 10 Mobile už nebude nijak dlouhá, poslední verze Creators Update z jara letošního roku podporuje jen hrstku telefonů, a zdá se, že již nebude dostávat žádné nové funkce; Microsoft si totiž na vedlejším písečku připravuje pro mobilní zařízení klasická počítačová Windows 10, ta se však na současné telefony nedostanou.Nepřehlédněte

Microsoft chystá další restart své mobilní platformy na zcela nových zařízeních

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.