Domů » Bleskovky » DJI na černé listině. Populární výrobce dronů nesmí nakupovat součástky z USA

DJI na černé listině. Populární výrobce dronů nesmí nakupovat součástky z USA

Americké Ministerstvo obchodu a práce před nedávnem rozšířilo „blacklist“ čínským firem. Mezi 77 nově přidanými společnostmi na tomto seznamu figuruje také DJI – populární výrobce dronů a akčních kamer.

Ačkoliv DJI ve svém prohlášení tvrdí, že američtí zákazníci mohou i nadále nakupovat a používat produkty této čínské firmy, reálné důsledky se mohou postupem času stupňovat. Určitě se na tom podepíše také politika nového prezidenta Bidena vůči Číně.

Ilustrační obrázek DJI
Ilustrační obrázek

DJI i nadále může své výrobky v USA prodávat, nesmí ale využívat žádné technologie s americkým původem. Pokud tedy uvnitř dronu nebo kamery jsou součástky z USA, DJI musí zajistit jejich produkci někde jinde.

DJI Osmo Mobile 2

Důvodem pro omezení DJI v USA je otázka porušování lidských práv. Konkrétně by se mělo jednat o shromažďování dat a sledování turkické muslimské menšiny – Ujgurů pomocí moderních technologií, což se neslučuje s americkou zahraniční politikou.

Leaked video shows hundreds of blindfolded and bound men

Zatím je přítomnost DJI na seznamu omezovaných firem spíše zdviženým prstem, z dlouhodobého hlediska ale tento krok může představovat značné komplikace a klidně i konec dronů DJI v USA.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

11 komentářů

 1. Jen malé doplnění, DJI je firma, jejímž zakladatel je občan britské kolonie Honkong (podle médií zejména z USA, to není Čína) , nedílnou součástí firmy je rovněž švédská firma. To je to samé jako prohlásit, že strojní pušky USA M1 používají bandité. Nebo, že v mikrovlnné troubě Whirlpool vaří oběd teroristé z ISIS.

  • Adam Bělunek

   Díky za doplnění, nicméně DJI má sídlo v Shenzenu, což je oblast spadající pod Čínu. Jedná se tedy o čínskou firmu. To, že má různé divize i v Evropě, na tom nic nemění.

  • DJI je Čínská firma, která má sídlo v již zmíněném Shenzenu… USA trapně uvalují sankce na špičkové Čínské firmy jako je (Huawei, ZTE, SMIC, DJI atd. atd.) protože se snaží Čínu zbrzdit v rozletu.

   [odkaz]

  • Je to vzájemné, to stejné dělá i Huawei na druhou stranu. Pracuji ve firmě, kde vyrábíme pro Huawei a před měsícem jsme museli investovat do nových zařízení, protože od nového roku nesmí produkty pro Huwei procházet žádným procesem na americkém stroji, jinak by nám odřekli business.

  • Čína v rozletu? Špičkové Čínské firmy? :D Tomu se musim až zasmát. Čína je chudá země, kde nemá lidský život žádnou hodnotu a lidská práce taky ne. Proto se ostatně z Číny stala montovna. Ne proto, že by byla Čína na technologickém vrcholu. Tam není, stačí se podívat – někdo zakázal po letech kradení patentů, knowhow a sprostého kopírování cizí technologie, a Čína je opět na stromech.

  • Ty jsi opravdu Mentál :) ve špičkových aglomeracích Číny, které mají násobně více obyvatel jako ČR vydělávají více jako zde. Čína je v současné době technologická špička. (zaostalá montovna je v první řadě ČR) I západní ekonomové uvádějí, že Čína nominálně v HDP předstihne USA okolo roku 2026. Američané se snaží banováním špičkových technologických firem v Číně napodobit co se jim na konci 80s podařilo s Japonskem. Jenomže Číně má násobně více obyvatel jako malé Japonsko, jedná samostatně a hlavně tam USA nemá armádu.

  • Konkretne DJI toho ale vela nenakopiruje, kedze pokial ide o drony, realnu konkurenciu vlastne ani nemaju.

  • hua: Mentál? A neříká to náhodou ušišlaný fanatik Jozef? :) Podívej se prosím na opravdové údaje, které vypovídají o skutečné ekonomické výkonnosti země. Čína je bída s nouzí, úrovní života a ekonomiky si nezadá s některými zaostalými státy v Africe. Čína je montovna, protože je tam levná práce. Což už taky ne vždycky platí, některé fabriky se přesouvají do Indie, protože je tam práce často ještě levnější. HDP není žádný vypovídající údaj, vypovídající je HDP na obyvatele, ten měří skutečnou výkonnost a úroveň země HDP má Čína vysoké, logicky miliarda soudruhů vyrobí víc, než 300 milionů lidí třeba v USA. Jak řikám, někdo jim po letech kradení a kopírování konečně tohle zatrhnul, a Huaovce už kvičí.

 2. Je nejvyšší čas, aby svět začal tyto zoufalosti z USA ignorovat. Když se USA chtějí odříznout od mezinárodního obchodu, jejich věc. Ale proč by si měly ostatní země nechat líbit jeho mršení, to mi nějak uniká.

  • Jediný kto tu niečo mrší je Čína. Prísť na trh lacným tovarom zničiť konkurenciu a keď už nebude z čoho vyberať tak zdvihnúť ceny.

  • No neříkám, že u jiných věcí to nedělají (ne moc stará kauza české firmy vyvíjející nové druhy baterií) Ale zrovna DJI je špička ve svém oboru jak klasické drony na foto, tak třeba u FPV drou jejich digital snad asi nemá ani konkurenci. (Nemyslím analog brýle). Ale další digital dělali snad jen v Izraeli a nakonec to moc nedopadlo. Navíc DJI má vše. Kameru, vysílač, brýle i ovladač. Stále se bavím o fpv dronech, kde je hrozná variabilita všech prvků a dji to má v podstatě vše na jednom systému.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).