Zdroj: DJI

DJI FPV: hybridní dron, do kterého se můžete virtuálně posadit

Společnost DJI včera představila zajímavý hybridní dron, který lze díky speciální náhlavní soupravě ovládat přímo z pohledu první osoby. Kvadrokoptéra v sobě kombinuje schopnosti závodních a spotřebitelských dronů, neboť je rychlá a obratná, a přitom dokáže zaznamenávat velmi kvalitní video.

DJI - Introducing DJI FPV

DJI FPV: hybridní dron, který vás na dálnici předjede

DJI FPV je vybaven výkonnými motory, díky kterým dokáže vyvinout rychlost letu na neuvěřitelné 2 vteřiny, maximální rychlost je pak omezena na 140 km/h. Na výběr jsou celkem tři různé letové režimy:

  • Normální – vhodný zejména pro začátečníky; aktivována jsou veškerá čidla detekující překážky, dron se může zastavit na místě
  • Manuální – všechna bezpečnostní čidla jsou deaktivována, pilot má nad svým strojem úplnou kontrolu
  • Sportovní – zachovává některé bezpečnostní prvky z normálního módu, avšak dovolí ovládat dron manuálně

Bez ohledu na to, v jakém módu zrovna létáte, existuje funkce nouzové brzdy, kterou dron znehybníte, popřípadě si jej necháte přistát na výchozím místě. Díky funkci Návrat domů dron přiletí zpět i v případě, že ztratí kontakt s vysílačem. Dron je vybaven GPS i přijímačem ADB-S, který upozorňuje na letadla či vrtulníky v okolí.

dji fpv 2 1
DJI FPV

Z helmou na hlavě

DJI FPV je zajímavý především tím, že jej můžete ovládat z pohledu první osoby. K tomu slouží náhlavní souprava FPV Googles V2, do které může putovat obraz bitovou rychlostí až 50 Mb/s, a to ze vzdálenosti až 10 km. Na výběr budou dva režimy sledování:

  • Standardní HD režim s latencí pod 40 ms s rozlišením 1 440 × 810 px při 60 fps s úhlem záběru 142° nebo při 50 fps s úhlem záběru 150°
  • Smooth s latencí pod 28 ms při stejném rozlišení se snímkovací frekvencí 120 fps při úhlu záběru 142° nebo 100 fps při 150°

Díky přítomnosti režimu publika lze k jednomu dronu připojit až osm náhlavních souprav a poskytnout ostatním stejný záběr, jako má pilot.

DJI FPV Unboxing. S tímhle dronem si nezahrávej! [4K]

Nahrávání až ve 4K při 60 fps

DJI FPV zvládne nahrávat stabilizované video v rozlišení 4K při snímkovací frekvenci 60 fps, popř. 4násobně zpomalené záběry ve Full HD rozlišení. Ukládat video lze buď v H.264 nebo HEVC.

dims

Cena a dostupnost

DJI FPV je dostupný od dnešního dne, za sadu obsahující dron, ovladač a náhlavní soupravu zaplatíte 35 999 korun. K dispozici bude i řada příslušenství, například samostatný ovladač pohybu za 199 USD (asi 4 300 korun bez DPH) nebo sada Fly More obsahující dvě další baterie a nabíjecí rozbočovač; tato sada přijde na 299 USD (asi 6 500 korun bez DPH).

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku