Domů » Bleskovky » Divoké patenty: iPhone s postranním displejem nebo zcela ohebný telefon od Samsungu

Divoké patenty: iPhone s postranním displejem nebo zcela ohebný telefon od Samsungu

Čas od času se objeví zajímavé nápady v patentových přihláškách mobilních velikánů, které sice v konečném důsledku nemusí být přetaveny v realitu, ale alespoň nám naznačují oblasti bádání jednotlivých společností. V minulém týdnu se objevily hned dva nápady z dílen největších soupeřů v mobilním byznyse, od Applu a Samsungu.

  

Apple získal patent (přihlášku podal v roce 2013) na zařízení obdélníkového půdorysu, které je kromě hlavního displeje vybaveno separátním displejem (nebo displeji) na rámečku zařízení. Na tomto místě má docházet k zobrazování potřebných ovládacích prvků – spouště fotoaparátu, tlačítek multimediálního přehrávače apod. O ochranu se má postarat vrstva z čirého skla nebo plastu, vrstva má navíc být pružná, tudíž Apple zřejmě počítá s haptickou odezvou jednotlivých virtuálních tlačítek.

  

V patentové přihlášce se také píše, že toto řešení může být aplikováno na jakoukoliv rovinnou plochu, například na záda zařízení, kde by se mohla nacházet například virtuální tlačítka pro hraní her.

 

Jsme zvědaví, zda tuto technologii uvede Apple do praxe a odstraní z iPhonu i poslední hardwarová tlačítka. Vzhledem k neustále ztenčující se konstrukci jablečného telefonu na rámečku moc prostoru pro displej nezbývá. Virtuální tlačítka mimo hlavní displej již umístil Samsung u svého tabletofonu Galaxy Note Edge, v jeho případě však chybí jakákoliv haptická odezva.

  

Korejskému velikánovi se v minulých dnech podařilo získat patent na ohebný telefon. Samsung již nějaký čas pracuje na ohebných displejích, na konci loňského roku navíc na veletrhu InerBattery přestavil první ohebný akumulátor na světě. V patentu je znázorněno zařízení, které má pevné části nad a pod displejem, zatímco postranní rámečky a záda tvoří několik navzájem spojenými bloků, umožňující konvexní i konkávní prohnutí.

 

Díky tomu by telefon nemusel příliš tlačit v kapse a jednoduše by se přizpůsobil křivkám vašeho těla. Viceprezident Samsungu Lee Chang-Hoon loni na obchodním strategickém fóru v New Yorku oznámil, že korejská společnost představí první ohebné zařízení do konce letošního roku. V tomto patentovém minisouboji tak více věříme Samsungu, že svůj nápad dovede až k finálnímu produktu. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. omg tie apple patenty su brutalne pic….y.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).