Domů » Bleskovky » Displej iPhone 6 možná ze safíru nebude: Poškrábe jej smirkový papír

Displej iPhone 6 možná ze safíru nebude: Poškrábe jej smirkový papír

V minulém týdnu jsme uveřejnili dvojici videí, na nichž je demonstrována odolnost safírového skla, kterým se má pyšnit nový iPhone 6 (4,7″ varianta). Ačkoliv jsme byli skeptičtí, zdali se skutečně jedná o safír, londýnský profesor Neil Alford přišel s tvrzením, že je to velmi pravděpodobné. Ovšem po zveřejnění následujícího videa máme opět pochybnosti. 

Na YouTube jej umístil opět Marques Brownlee, tentokráte však displej nepodrobil testům v ohybu, ale vyzkoušel jeho odolnost proti poškrábání. V této disciplíně by měl safír excelovat, jeho tvrdost má na Mohsově stupnici hodnotu 9 z 10, zatímco tvrdost krycích skel Gorilla Glass u současných iPhonů se pohybuje kolem hodnoty 6,8. Brownlee použil dvojici smirkových papírů (pro brněnské čtenáře šmirglů), jejichž tvrdost by na Mohsově stupnici byla vyjádřena hodnotou 7 respektive 8. Sklo loňského iPhone 5s v testu neobstálo, vavříny však neposbírá ani údajné sklo nového iPhone.

  

V testu si sice počínalo lépe a je znatelně odolnější než Gorilla Glass 2 generace, ovšem odolnosti safírového sklíčka tlačítka domů, které test přežilo zcela bez újmy, dosáhnout nedokázalo. Pokud je sklo, které má Bronwlee k dispozici, skutečně autentické, nejedná se o opravdový safír, ale o jiný materiál. Tím může být buď kombinace safíru a klasického skla s nižší tvrdostí, anebo se jedná o novou generaci skel Gorilla Glass. Pravdu bychom se měli dozvědět za necelé dva měsíce. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

23 komentářů

 1. Ahem… „šmirgl“ se pouziva aji tu u nas (a asi nejen tu) na ostravsku…

 2. fe (neregistrovaný)

  … „šmirgl“ se pouziva aj u nas v Kérkonošách. IMHO to je výraz, který se používá všude, jen pražácí-lufťáci nevědí která bije. Stejně jako nevědí co je „kortouč“ :-D

  • Šmirgl se používá i na Liberecku, a dokonce naseptavac v telefonu mi ho našel a správně doplnil diakritiku.

  • Vojta (neregistrovaný)

   Jsem pražák a „šmirglpapír“ znám a používám, ale nejspíš je to tím, že prarodiče jsou z moravy a děda mi to slovo vštípil do paměti :)

  • Barbora (neregistrovaný)

   Jako pražačka vím co je šmirgl :D, výraz „smirkový papír“ se snad nepoužívá nikde :D

 3. Michal (neregistrovaný)

  Já vám nevím chlapi, jsem Pražák a vím co je to šmirgl :D

 4. ZULX (neregistrovaný)

  Vždycky jsem myslel že šmirgl je hlavně tady u nás na Ostravsku, ale asi se pletu :-)

 5. Jakub Karásek

  vidíte, já myslel, že je to jen naše brněnská specialita, ostatně i wikipedia [odkaz] jako zdroj bere Velkou knihu hantecu :))

  • Yegor (neregistrovaný)

   Brněnská specialita? Ta vaše přiteplená hatmatilka založená na němčině je prachsprostý paskvil. Jo a nejsem Pražák :-)

  • jakub karasek: smirgl = salina = tramvaj. Pokud jste chtel pouzit nejaky vyraz, ktery je znam jen v Brne, tak se Vam to podarilo, protoze s touto znalosti dostava puvodni veta uplne novy vyznam:).

 6. Lord de Wolf

  Tož, šmirgl papír máme aj u nas na Hané!

 7. . (neregistrovaný)

  No, použil 3M smirkový papír na kov. Ten je z Al2O3 (oxid hlinitý), který má na stupnici tvrdosti č.9. Tudíž se není moc čemu divit.

 8. Přijde mi praštěné neustále spekulovat Gorillu, pokud se nepletu, vlastní zde velký (majoritní?) podíl Samsung, je fakt jediná možnost Gorilla? To nemůže být od jiného výrobce?

 9. Velda (neregistrovaný)

  No joo, to je blbý, uživatel přece obyčejně šmirglem jezdí po displeji. :-D

  • Má to simulovat prach a bordel v kapse (kabelce), takže je to relevantní.

  • M.BoBo: Prach a bordel s tvrdostí 9? Co tam proboha nosíš? Ty děláš v diamantovém dole?:)

  • Gorilla glass ma tvrdost 6.8 a prach ji poškrábe, je tedy dobre mít sklo co nejpevnejsi a testy se vždy dělají náročnější než je realita.

 10. Yegor (neregistrovaný)

  Šmirgl se říká jen v Brně? Aha.

 11. Martin (neregistrovaný)

  Jsem z Mostu a tady taky známe šmirgl :) Nějak si nepamatuji, že by někdo použil výraz smirkový papír :)

 12. albert (neregistrovaný)

  Smirgel mame aj na slovensku…..smirkovy papier…to znie tak gayovsky :-))

 13. king125kg (neregistrovaný)

  Tá čierna vysmiata opica by si mala uvedomiť, že nikto nebrúsi sklo svojho telefónu šmirgľom ako idi t ani nestvára harakiri s nožíkom. No možno on hej. Zafír je najviac odolné sklo z bežných dostupných, čo sa týka poškrabania. Mám ho na hodinkách 10 rokov a nie je tam ani vlásočnica a to už prežili kadečo. Na ďalších mám hardlex a ten je zatiaľ po 3 mesiacoch tiež bez škrabanca po bežnom nosení. Ten je ale aj troška pružnejší, kedže je to vlastne minerál, ale zase je menej odolný na škrabance, naopak zafír odoláva viac. Na mobile by som skôr privítal zafír, kedže škrabance mi vadia najviac. Nepotrebujem, aby mi mobil vydržal pády z ruky, kedže mi ešte ani jeden nevypadol. To isté ako hodinky. Samozrejme, že pre nejaké roztrasené fetky, čo ovládajú mobil jednou rukou, to nebude to pravé orechové…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).