Displej iPhone 6 možná ze safíru nebude: Poškrábe jej smirkový papír

V minulém týdnu jsme uveřejnili dvojici videí, na nichž je demonstrována odolnost safírového skla, kterým se má pyšnit nový iPhone 6 (4,7″ varianta). Ačkoliv jsme byli skeptičtí, zdali se skutečně jedná o safír, londýnský profesor Neil Alford přišel s tvrzením, že je to velmi pravděpodobné. Ovšem po zveřejnění následujícího videa máme opět pochybnosti. 

iPhone 6 Sapphire: Explained!

Na YouTube jej umístil opět Marques Brownlee, tentokráte však displej nepodrobil testům v ohybu, ale vyzkoušel jeho odolnost proti poškrábání. V této disciplíně by měl safír excelovat, jeho tvrdost má na Mohsově stupnici hodnotu 9 z 10, zatímco tvrdost krycích skel Gorilla Glass u současných iPhonů se pohybuje kolem hodnoty 6,8. Brownlee použil dvojici smirkových papírů (pro brněnské čtenáře šmirglů), jejichž tvrdost by na Mohsově stupnici byla vyjádřena hodnotou 7 respektive 8. Sklo loňského iPhone 5s v testu neobstálo, vavříny však neposbírá ani údajné sklo nového iPhone.

  

V testu si sice počínalo lépe a je znatelně odolnější než Gorilla Glass 2 generace, ovšem odolnosti safírového sklíčka tlačítka domů, které test přežilo zcela bez újmy, dosáhnout nedokázalo. Pokud je sklo, které má Bronwlee k dispozici, skutečně autentické, nejedná se o opravdový safír, ale o jiný materiál. Tím může být buď kombinace safíru a klasického skla s nižší tvrdostí, anebo se jedná o novou generaci skel Gorilla Glass. Pravdu bychom se měli dozvědět za necelé dva měsíce. 

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku